Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
DSM
|

Wbił kij w mrowisko. Hartman o ofiarach wypadku w Chorwacji

1103
Podziel się:

Arcybiskup Stanisław Gądecki prosił wiernych o modlitwy za ofiary wypadku w Chorwacji. Niespodziewanie odpowiedział mu Jan Hartman, który rozwinął komentarz na temat tragedii na swoim profilu na Twitterze. Uderzył w czuły punkt polskiego kościoła.

Wbił kij w mrowisko. Hartman o ofiarach wypadku w Chorwacji
Wypadek polskiego autokaru w Chorwacji. Ostry komentarz Hartmana (Twitter, YouTube)

Polacy są wstrząśnięci tragedią pielgrzymów w Chorwacji. 12 osób zginęło w wypadku polskiego autokaru, 19 innych jest ciężko rannych. Wszyscy poszkodowani to Polacy. O modlitwę za zmarłych, rannych oraz ich rodziny poprosił w internecie Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

W związku z wypadkiem autobusu z polskimi pielgrzymami w Chorwacji proszę, aby w najbliższą niedzielę, podczas Mszy Świętych, modlić się w intencji wszystkich poszkodowanych oraz ich bliskich, prosząc o szybki powrót do zdrowia dla rannych oraz o życie wieczne dla zmarłych – napisał arcybiskup Gądecki.

Wbił kij w mrowisko. Hartman o ofiarach wypadku w Chorwacji

Mało kto oczekiwał, że na prośbę odpowie Jan Hartman, filozof, profesor nauk humanistycznych, publicysta i zadeklarowany ateista oraz antyklerykał. Bardzo ostro skomentował wpis duchownego. – I nadal będziesz się modlił do "niezawodnej" I "nieustającej pomocy" Maryi? Za dusze pielgrzymów, którym tak pomogła? – zapytał zjadliwie, ironicznie odnosząc się do polskiego kultu maryjnego. Hartman skomentował też wypadek w oddzielnym wpisie na Twitterze.

Cały kraj zawieszony jest reklamami Medjugorie, żerującymi na nieszczęściu Ukrainy (masz tam jechać modlić się o pokój). Cyniczny biznes polega na wmawianiu ludziom, że ich modły do Maryi będą wysłuchane. Jak widać, nie zostały. Ale biznes nadal będzie się kręcił – napisał zniesmaczony Hartman.

Jak można się spodziewać, wpis wywołał duże emocje. Wielu internautów podkreśla, że zjadliwe komentarze na temat wiary ofiary wypadku są nie na miejscu. Inni nie zgadzają się z Hartmanem, ale nie kryją niechęci wobec takich miejsc jak Medjugorie. – Nie podważajmy wiary. Afiszowanie się Medjugorie też jest nie na miejscu. Byłem, widziałem i nie pojadę więcej. Cała wioska żyje z "cudu" a kicz goni kicz – napisał jeden z internautów. Pod wpisem niestety nie brakuje również komentarzy z antysemickimi obelgami.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(1103)
zygapi@op
12 godz. temu
Wojtyła się wypowiedział, że to Medjugorie to nie jest prawdą
Figram
2 dni temu
Jeśli ktoś nie potrafi współczuć w nieszczęściu nie powi ien tego przynajmniej wypowiadać bo bardzo boli i mówi kim jest ten mimo ws ystko człowiek.
456
3 dni temu
Wszędzie tylko wiara i wiara, Ludzie już poglupieli zupełnie,
Pokój
3 dni temu
Nie jestem za klerem, ale bardzo za tym aby każdy się na swój sposob "pomodlił" za pokoj, jakby ludzie przemysleli że walczą nie o swoje interesy, dają się zabijać za polityków, albo wysyłając broń pośrednio zabijają ludzi to by żadnych wojen nie bylo. Sorki ale temu filozofkowi chyba nie chodzi o pokój, więc niech dalej jątrzy
Filos
4 dni temu
Indarden pisał: "Filozofem jest się w sposób etyczny, albo się nim nie jest w ogóle". Hartman filozofem nie jest, bo pisze bezmyślnie, nie etycznie, wiedziony zamiast intelektem, to najniższymi uczuciami. To prawdziwemu filozofowi najbardziej ubliża. Levinas pisał:"umrzeć za drugiego- to prawdziwa metafizyka". Hartman uważa, że wydrwić, wyśmiać nawet ból śmierci - to prawdziwa metafizyka. Nie to prawdziwe nieszczęście, zwłaszcza jeżeli dotyczy człowieka, który uczy innych. Po tych wpisach utracił on moralne prawo do nauczania.
Grzegorz
4 dni temu
W punkt. A katolicy warczą bo nie lubią prawdy.
444
4 dni temu
Bacz byś nie rozśmieszył pana boga.
gregt
4 dni temu
Większość "czytaczy" nie rozumie tego co Hartman napisał .... on nie krytykuje wierzących, tylko obłudę, interesowność, kłamstwo i wykorzystywanie wiary do utrzymania władzy oraz naciaganie i oszukiwanie wierzących, to istotna różnica. Starajcie się słuchać i czytać ze zrozumieniem .....
Palestynian
4 dni temu
Bardzo empatyczny ten gość.
4rd
4 dni temu
Zawsze i wszędzie tam gdzie giną ludzie jest to tragedią...bez znaczenia od wyznania
kolec w stawi...
4 dni temu
to przecież nie reklama wyjazdów!!!
Sarge
4 dni temu
Szkoda, że razem z wiekiem i wysokim tytułem naukowym nie idzie w parze wrażliwość na ludzkie nieszczęście, poczucie taktu i przyzwoitości. Gdyby ten profesor je miał nie wypisywał by takich komentarzy. Ciekawe czy z taką samą łatwością szydziłby ze śmiertelnego wypadku autobusowego gdyby chodziło o wyznawców innych religii np. Islamu czy Judaizmu.
Jan
4 dni temu
Co do wypadku ma wiara ? Jechali by na rodzinne wakacje, przechodzili pod spadającym drzewem ..też by zgineli
Nadzorca
4 dni temu
Dobra, dość już zabawy, teraz do pracy!!!
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić