Weszli do tajemniczej dziury na pustyni. To "Studnia Piekła"

19

Grupa ośmiu grotołazów z Omanu zeszła do tajemniczej rozpadliny w ziemi znajdującej się na pustyni w Jemenie. Nazywana "Studnią Piekła" jaskinia ma według miejscowych być siedliskiem złych duchów. Podczas ekspedycji w głąb dziury dokonano kilku niezwykłych odkryć.

Weszli do tajemniczej dziury na pustyni. To "Studnia Piekła"
Na jemeńskiej pustyni znajduje się tajemnicza dziura (Twitter)

Studnia Piekła, znana oficjalnie pod nazwą Studnia Barhout, znajduje we wschodnim Jemenie, blisko granicy z Omanem. Gigantyczna dziura w ziemi ma 30 m szerokości i ok. 112 m głębokości. Wielu okolicznych mieszkańców uważa ją za bramy piekieł i obawia się do niej zbliżać.

Dziwna rozpadlina w Jemenie. Ludzie pierwszy raz zeszli na jej dno

Legendy na temat dziwnej dziury w ziemi uwiarygadniać ma wydobywający się z niej charakterystyczny, cuchnący zapach. Miejscowi twierdzą, że w środku mieszkają dżinny – demony i duchy wywodzące się z kultury arabskiej. Do niedawna o tym, co znajduje się w studni, nie wiedzieli nawet jemeńscy urzędnicy.

Jest bardzo głęboka. Nigdy nie dotarliśmy do dna tej studni, ponieważ jest tam mało tlenu i brak wentylacji. (…) Zauważyliśmy w środku dziwne rzeczy. Wyczuliśmy też coś dziwnego. To tajemnicza sytuacja – mówił w czerwcu dyrektor generalny urzędu badań geologicznych i zasobów mineralnych Mahry Salah Babhair.

Teraz zejścia na dno jaskini podjął się Oman Cave Exploration Team (OCET). Szczegóły misji zdradził w rozmowie z AFP prof. Mohammed al-Kindi z Niemieckiego Uniwersytetu Technologicznego w Omanie. Był jednym z ośmiu grotołazów, którzy zjechali na dno rozpadliny.

Skłoniła nas do tego pasja i czuliśmy, że jest to coś, co ujawni nowy cud natury i część historii Jemenu – podkreślił badacz.

Zeszli do Studni Piekła. Zaskakujące odkrycia

Na materiale filmowym z wnętrza jaskini, grotołazi uchwycili niecodzienne formacje skalne, w tym szare i limonkowo-zielone perły jaskiniowe utworzone przez kapiącą wodę. Oprócz tego na dnie znaleziono także martwe zwierzęta.

Trwa ładowanie wpisu:twitter
Są tam również węże, ale nie będą ci przeszkadzać, jeżeli ty nie będziesz im przeszkadzał – opisał prof. al-Kindi.

Wyjaśnieniem tajemniczego zapachu dobywającego się z groty mają być właśnie szczątki rozkładających się zwierząt. Badacze próbki wody, skał, gleby oraz niektórych martwych gatunków zwierząt. Wyniki ekspertyz laboratoryjnych mają zostać opublikowane w niedalekiej przyszłości.

Autor: JKM
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić