Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
ESO
|

WHO wzywa do działania. Chodzi o pracowników służby zdrowia

13
Podziel się:

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) wystosowała pilne wezwanie do podjęcia konkretnych działań w celu lepszej ochrony pracowników służby zdrowia przed wirusem COVID-19 i innymi problemami zdrowotnymi. Jak wynika z raportu, coraz więcej pracowników służby zdrowia przeżywa wypalenie zawodowe i chce odejść z zawodu.

WHO wzywa do działania. Chodzi o pracowników służby zdrowia
Zdjęcie ilustracyjne. (Getty Images, Longhua Liao)

Wstępny raport WHO szacuje, że w okresie od stycznia 2020 r. do maja 2021 r. z powodu COVID-19 mogło umrzeć od 80 tys. do 180 tys. osób pracujących w służbie zdrowia. Pracownicy służby zdrowia coraz częściej także cierpią z powodu wypalenia zawodowego, stresu i zmęczenia.

Szef Światowej Organizacji Zdrowia Tedros Adhanom Ghebreyesus kolejny raz podkreślił, jak ważne jest szczepienie medyków w pierwszej kolejności. WHO wzywa przywódców państw do zapewnienia sprawiedliwego dostępu do szczepionek, tak aby pracownicy służby zdrowia byli traktowani priorytetowo.

Dane z 119 krajów sugerują, że do września 2021 r. średnio 2 na 5 pracowników służby zdrowia na całym świecie jest w pełni zaszczepionych. Jednak występują ogromne różnice między poszczególnymi regionami. W regionach Afryki i zachodniego Pacyfiku mniej niż 10 proc. pracowników służby zdrowia została w pełni zaszczepiona, podczas gdy w 22 krajach o wysokich dochodach, zgłoszono ponad 80 proc. w pełni zaszczepionych pracowników służby zdrowia.

Dlatego wzywamy wszystkie kraje, by upewniły się, że wszyscy pracownicy służby zdrowia w każdym kraju byli na pierwszym miejscu w kolejce do szczepień, razem z innymi grupami osób najbardziej zagrożonych - apeluje szef WHO.

"Mamy moralny obowiązek chronić wszystkich pracowników służby zdrowia i zapewnić im godną pracę w bezpiecznym i sprzyjającym środowisku. Musi to także obejmować łatwy dostęp do szczepionek" - dodał Jim Campbell, dyrektor Departamentu Pracowników Służby Zdrowia WHO.

WHO prowadzi obecnie działania mające na celu opracowanie globalnego porozumienia na rzecz pracowników służby zdrowia, w oparciu o istniejące instrumenty prawne, konwencje i rezolucje.

Porozumienie ma na celu dostarczenie państwom członkowskim, zainteresowanym stronom i instytucjom kompleksowych wytycznych dotyczących ich obecnych zobowiązań w zakresie ochrony pracowników służby zdrowia, ochrony ich praw oraz promowania i zapewnienia godnej pracy, wolnej od dyskryminacji ze względu na płeć, rasę i wszelkie inne formy dyskryminacji. Wytyczne zostaną przedstawione na 75. Światowym Zgromadzeniu Zdrowia w maju 2022 r.

Zobacz także: Wrócą restrykcje w poruszaniu się? Prof. Horban o rekomendacjach Rady Medycznej ds. COVID-19
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(13)
ela
8 miesięcy temu
A czy WHO już wyszczepiło się? Jestem bardzo ciekawa.
oki
8 miesięcy temu
Wypalenie zawodowe? Przecież odchodzą bo są zmuszani do scynścia. A tak w ogóle jak długo ci "scynśliwi" będą wśród nas? No to może się okazać, że w ogóle nie ma kto leczyć.
DoProszczepów
8 miesięcy temu
Co zrobicie jak za 3-ce wygaśnie wam paszport polsatu, a trzeba będzie fotę z wakacji na pejs-buka wstawić? Będziecie skomlać o 4-tą dawkę czy znowu nie myślicie tak daleko w przyszłość, bo boli?
#KrzepimySię
8 miesięcy temu
Zabezpieczeni muszą być zabezpieczani poprzez zmuszanie niezabezpieczonych do przyjęcia zabezpieczenia, które nie zabezpieczyło zabezpieczonych. I czego tu nie rozumiesz?
WHO=SS
8 miesięcy temu
Wyobraźcie sobie pandemię tak straszną, że w samym tylko Nowym Jorku trzeba zwolnić 3000 lekarzy i pielęgniarek za nie poddanie się eksperymentowi.
ac1995254
8 miesięcy temu
business...komuna padla .. kazdy sie bedzie szczepil kiedy sam bedzie chcial
pracownik
8 miesięcy temu
Jak dostaną (oczywiście nie wszyscy) więcej kasy to wypalenie minie.
Noigitara
8 miesięcy temu
Spokojnie panie Arystoteles, się pan nie martwi. Fajcer już pracuje nad szczepionką na wypalenie zawodowe. Szczepionka ma być codziennie-dawkowa..
ali.b
8 miesięcy temu
A może by tak chińskich komunistów pociągnąć do finansowej odpowiedzialności i ich kumpli typu kierownik bałaganu WHO.Przecież to oni zaatakowali świat wirusem...Niech płacą.
Ja1
8 miesięcy temu
Tak czuję wyzysk i wypalenie zawodowe ,lekarze siedzą w gabinetCh a pielębniarki są posługaczkami ,salowymi bo pani sprzątsjąca nie jest od tego ,opiekunką bo pani opiekunka nie umie nakarmić nie mówiąc o braku podnia herbaty,a ta pielęgniarka jest od wszystkiego bo jej nie wolno powiedzidć to nie moja działka.
Kryśka
8 miesięcy temu
Tak - preparat spowoduje że zniknie wypalenie zawodowe ! Kolejny dobroczynny wpływ po zażyciu cudownego preparatu !
Obywatel
8 miesięcy temu
Należy wprowadzić całkowity lockdown z powodu pandemii wypalenia zawodowego.
Tom
8 miesięcy temu
To nie jest artykuł dotyczący troski o zdrowie pracowników służby zdrowia, tylko kolejna nagonka na szczepienia.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić