o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
Małgorzata Duży
|

Wiedźmy w Polsce XXI wieku? Parafia wydała oświadczenie

37
Podziel się

Polskę niedawno obiegła wiadomość o grupie artystek z Miłakowa koło Ostródy (województwo warmińsko-mazurskie). Wiedźmuchy, bo tak mówią o sobie artystki, swoją działalnością zwróciły uwagę organizacji kościelnych. Sprawą zainteresowała się rada gminy, a teraz oświadczenie wydała również parafia.

Wiedźmy w Polsce XXI wieku? Parafia wydała oświadczenie
Artystyczną grupę Wiedźmuchy posądza się o uprawianie okultyzmu (Getty Images)
bEEDXpXF

Radni gminy Miłakowo debatowali o tym, czy członkini grupy artystycznej Wiedźmuchy faktycznie są czarownicami. Dyskutowali na temat tego, czy kobiety nie utworzyły kultu i czy nie propagują pogańskich wartości. Władze gminy zainteresowały się sprawą po tym, jak artystyczne występy zaniepokoiły działaczy Akcji Katolickiej.

Sprawa szybko obiegła media i scenę polityczną. Nie trzeba było długo czekać na reakcję m.in. posłanki Lewicy Moniki Falej. Wyraziła słowa poparcia dla artystek, podkreślając, że grupy "działające na rzecz lokalnej społeczności wzmacniają kapitał społeczny danej wspólnoty".

bEEDXpXH

Z kolei Jacek Protas z Koalcji Obywatelskiej powiedział, że "sprawa jest kuriozalna", zważywszy na fakt, iż kobiety zapewniają neutralne podejście do religii. Jak same mówią, działalność artystyczna ma dla nich wymiar terapeutyczny. Część członkiń grupy to kobiety po traumatycznych przejściach.

22 lipca oświadczenie wydała Rzymskokatolicka Parafia Podwyższenia Krzyża Pańskiego, przy której działa wspomniana już Akcja Katolicka. Przedstawiciele kościoła podkreślają w nim, że ich niepokój wzbudził fakt, iż Wiedźmuchy organizują swoje występy na wydarzeniach odbywających się na terenie należącym do parafii.

Pod przykrywką humoru, zabawy i aktywności charytatywnej, przemycane są treści co najmniej wątpliwe - stwierdzono w oświadczeniu, dodając, że działalność grupy finansowana jest z publicznych środków gminnych, a jej założycielka pełni funkcję Dyrektora Miłakowskiego Domu Kultury.
bEEDXpXN

W oświadczeniu napisano, że kościół ma do czynienia z "przemyślaną i skutecznie wdrażaną w życie taktyką i nagonką na środowisko katolickie", a szczególnie na proboszcza. Mediom opisującym sprawę zarzuca manipulację i domysły.

Parafia podkreśla również, że jej proboszcz został bezpodstawnie pomówiony i w "zmanipulowany sposób wystawiony na niesprawiedliwą i obraźliwą ocenę opinii publicznej". Jednocześnie zaakcentowano, że wniosek do Rady Gminy dotyczący działalności Wiedźmuch był odpowiedzią na wydarzenia "podprogowo promujące wartości pogańskie".

Pełną treść oświadczenia można znaleźć na stronie parafii.

bEEDXpXO
Zobacz także: Australia ogłasza nowe przypadki zakażeń COVID-19. Politycy apelują, by się szczepić, aby uniknąć IV fali
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEEDXpYi
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(37)
Czytający
2 miesiące temu
"Przedstawiciele kościoła podkreślają....iż Wiedźmuchy organizują swoje występy na terenie należącym do parafii". A JA MYŚLAŁEM,ŻE DO POLSKI??? Watykan bawi się w rozbiory?
Ja proponuję
2 miesiące temu
oskórować Wiedźmuchy - to na pewno udowodni, że ksiądz miał rację. Zresztą, sam Dziwisz to potwierdzi, jeśli Wiedźmuchy zostaną poddane zabiegom inkwizycyjnym kościoła katolickiego.
marian
2 miesiące temu
jest nie do pomyślenia co też ten pis zrobił z naszego społeczeństwa podzielił ,czarownice się znalazły w 21w ośmieszyli Polskę na całym świecie niewiem jak oni mogą tak żyć bo czasami wydaje się że są tam także normalni myślący ludzie
bEEDXpYj
otco
2 miesiące temu
I tak to pomału acz systematycznie staczamy się w odmęty średniowiecza. Tylko jeszcze stosów brakuje. Kościół i władze gminy niech pilnują własnych interesów, a publiczne pieniądze przeznaczone na kulturę i sztukę nie powinny być przeznaczane tylko na kulturę i sztukę chrześcijańską. I to ma być nowoczesna otwarta Polska XXI wieku? Zgroza.
ale kraj
2 miesiące temu
W teoretycznie wolnym kraju nie można sobie propagować wartości pogańskich? Ta cała parafia z proboszczem na czele od pogan pochodzi!
kocia
2 miesiące temu
Musze pilnować swojego czarnego kota,bo widzę towarzystwu brak klepek,a moja dziunia jest piękna,mądra i kochana
kocia
2 miesiące temu
Polujecie juz na czarownice? po co was kształcili?
Calm
2 miesiące temu
Jest takie powiedzenie : „gdzie nie ma Boga, tam jest zabobon”
Piotr32
2 miesiące temu
Naprawdę ciężko jest uwierzyć, że żyjemy w XXI wieku w kraju niemal w środku Europy, w centrum Unii Europejskiej.Co się z nami porobiło?
Rigo
2 miesiące temu
Najpierw trzeba trochę cofnąć się w czasie i poczytać skąd te nasze święta się wzięły w kościele wszytko to pogańskie święta przywłaszczone i przerobione na koscielną modłę
obraz wiec mo...
2 miesiące temu
katolicy wybili juz wszystkich chrzescijan i czuja sie z tym dobrze............
WalecznyWilk
2 miesiące temu
No wszystko jest atakiem na kościół i na religię katolicka. Szkoda tylko że pedofilia i gromadzenie majątków nie przeszkadza w życiu duchowym kapłanom
nie żartuję
2 miesiące temu
nie masz hipokryty nad katolika, a wśród nich najwięksi hipokryci to ich pasterze
bEEDXpYb
yuyuryu
2 miesiące temu
A do tego, że to "atak na kościół katolicki"... To już norma wśród proboszczów, że mają ataki jakichś chorób psychicznych, czy ten jest wyjątkowy?
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić