Wielka Brytania. Ostatnie życzenie pacjenta umierającego na COVID-19

4

Ze względów bezpieczeństwa osoby zarażone koronawirusem nie mogą widywać swoich rodzin. Szczególnie tragiczna jest sytuacja osób w najcięższym stanie, które są bliskie śmierci. Jedna z nich zwróciła się do lekarzy z prośbą o spełnienie ostatniego życzenia – podanie ulubionego piwa.

Wielka Brytania. Ostatnie życzenie pacjenta umierającego na COVID-19
Właśnie o takie piwo poprosił lekarzy pacjent umierający na COVID-19 (Getty Images, Ilya S. Savenok , Stringer)

Anegdotę o umierającym pacjencie, który poprosił lekarzy o alkohol, przytoczył doktor Shondipon Laha. Jest on sekretarzem honorowym brytyjskiego Towarzystwa Intensywnej Terapii. Dr Laha poprowadził niedawno wykład na temat wpływu pracy z pacjentami chorymi na COVID-19 na psychikę lekarzy.

Ostatnie życzenie umierającego. Pacjent z COVID-19 poprosił o kufel piwa

Jak relacjonował dr Laha, lekarze często są zmuszeni informować bliskich pacjentów o ich stanie krytycznym telefonicznie lub w trakcie wideorozmowy. Mimo że personel medyczny prowadzi podobne rozmowy każdego dnia, nie jest w stanie przejść nad nimi do porządku dziennego.

Jesteś zmuszony rozmawiać z rodzinami (pacjentów – przyp. red.) przez telefon albo FaceTime. (...) Bardzo trudno jest prowadzić takie rozmowy – opowiadał dr Laha (Daily Star).
Zobacz także: Zobacz też: Zmiany w harmonogramie szczepień na COVID-19

Żeby podnieść umierających pacjentów na duchu, w ostatnich chwilach lekarze często trzymają ich za rękę lub puszczają muzykę, o którą proszą. Jednak jedno z ostatnich życzeń okazało się dla personelu niemałym zaskoczeniem. Umierający pacjent chciał, aby przyniesiono mu szklankę jego ulubionego irlandzkiego piwa – Guinnessa.

Lekarze zgodzili się na spełnienie prośby pacjenta. Na szczęście udało im się dostarczyć mu ulubione piwo, zanim zmarł. Jak jednak podkreślił dr Laha, mimo że personel medyczny cieszy się z możliwości udzielenia choremu wsparcia, takie sytuacje niosą za sobą olbrzymi koszt emocjonalny. Niektórzy cierpią nawet na zespół stresu pourazowego.

Uważamy, że jest to tak samo ważne jak pozostałe rzeczy, którymi się zajmujemy. Ale jest to wyczerpujące emocjonalnie – przyznał dr Laha (Daily Star).
Autor: EKO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.

Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić