aktualizacja 

Gdy leśnik to zobaczył, chwycił za telefon. "Wielkie dziury"

50

W przyrodzie nic nie dzieje się bez przyczyny. Świat zwierząt i roślin nieprzerwanie fascynuje miłośników natury. Nadleśnictwo Olsztyn podzieliło się z internautami zaskakującą ciekawostką. Leśnicy pokazali zdjęcie mrowiska z dużymi, równymi dziurami. Jak piszą, otwory w mrowisku nie są wynikiem aktu wandalizmu. Skąd zatem się tam wzięły?

Gdy leśnik to zobaczył, chwycił za telefon. "Wielkie dziury"
Wielkie dziury znalezione w mrowisku. Leśnicy wyjaśniają, co się stało - zdj. ilustracyjne (Pixabay)

Mrówki znane są jako bardzo pracowite owady, które szybko i prężnie potrafią odbudować zniszczone mrowisko. Świetnie działają w grupie, dzięki czemu ich społeczność kastowa jest w stanie sprawnie się rozwijać. Występują przecież niemal pod każdą szerokością geograficzną.

Nadleśnictwo Olsztyn opublikowało zdjęcie pewnego mrowiska z Polski. Jest ono jednak nietypowe. U podnóża wielkiego kopca znajdują się cztery duże dziury. Nie są to jednak efekty aktów wandalizmu, dokonanego przez człowieka. Skąd się tam wzięły?

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo...

Zobacz także: Mrówki kanibale wydostały się z atomowego bunkra
Oto mrowisko. A w nim... dziury! Czy to akt wandalizmu? Nic bardziej mylnego - piszą leśnicy.

Wielkie dziury w mrowisku. Leśnicy wyjaśniają, co się stało

Jak tłumaczą eksperci, dziury w mrowisku to prawdopodobnie skutek zachowania dzięcioła zielonego. Ten ptak, zamieszkujący niemal całą Europę i zachód Azji, uwielbia smaczne kąski, jakimi są dla niego mrówki.

Dzięcioł, który rozkopał mrowisko, robi to zapewne regularnie. Potrafi drążyć w wielkich kopcach nawet do jednego metra głębokości, jak wyjaśnia Nadleśnictwo Olsztyn. Zdjęcie dziur można zobaczyć poniżej.

Trwa ładowanie wpisu:facebook
To sprawka najprawdopodobniej dzięcioła zielonego. Czego tam szukał? Oczywiście, jedzenia! Ten gatunek dzięcioła żywi się mrówkami i ich larwami. Zimą rozkopuje mrowiska nawet do metra głębokości. Wiosną i latem zbiera mrówki także z pni drzew.

Dzięcioł zielony nie jest zagrożony wyginięciem. Jest to ptak bardzo powszechnie występujący, osiadły. Często przebywa na ziemi. Jest typowym leśnym ptakiem, jednak występuje też w parkach miejskich. Obecność człowieka mu nie przeszkadza. Spotkać go można w całym kraju, prócz wysokich gór.

Autor: WIP
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić