Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Łukasz Maziewski
|

Wojsko w potrzebie. Braniewo szuka żołnierzy

314
Podziel się

Wojsko szuka ludzi i prowadzi rekrutację do służby zawodowej. Nie inaczej jest z 9. braniewską brygadą kawalerii pancernej. Jak się dowiedziało o2, aktualnie jedna z ważniejszych w systemie obrony państwa jednostek poszukuje kierowców.

Wojsko w potrzebie. Braniewo szuka żołnierzy
Czołgi brygady na poligonie (9 brygada kawalerii pancernej)
bEUQNFKd

- Cały czas potrzebujemy ludzi, a najbardziej kierowców - mówi o2 Marta Hajkowicz z 9. brygady.

Twierdzi, że jednostka rozwija zdolności i szkoli nowych żołnierzy. Obecnie najbardziej poszukiwani są kierowcy. Brygada preferuje tych z kategorią C lub C+E - czyli kierowców ciężarówek i wozów z przyczepą. Chodzi, dodajmy, o wojskowych, np. żołnierzy rezerwy. Warunkiem jest posiadanie książeczki wojskowej.

bEUQNFKf
To są zdolności priorytetowe, ale każda oferta zostanie rozpatrzona w zależności od naszych potrzeb. Tworzymy bazę danych chętnych do służby. Może się okazać, że potrzeby sił zbrojnych wygenerują zwiększenie stanów osobowych - mówi o2 major Waldemar Dudkiewicz, szef sekcji personalnej brygad.

Mówiąc prościej, choć teraz potrzeba kierowców, to może się zdarzyć, że w brygadzie będzie potrzeba np. saperów, łącznościowców czy żołnierzy innej specjalności.

Według jego słów jednostka prowadzi nabory do wszystkich korpusów: szeregowych, podoficerów i oficerów.

Zobacz także: Poligon w Orzyszu oblegany przez Zawiszaków
bEUQNFKl

Dlaczego 9. brygada jest tak istotna? - To filar obrony na tamtym terenie. Stamtąd jest dobry i dogodny kierunek, który wyprowadzi potencjalnego przeciwnika na rubież Wisły. Mówiąc krótko, mógłby zajść od tyłu nasze broniące się wojska. Ta brygada ma za zadanie to powstrzymać - mówi o2 gen. Waldemar Skrzypczak.

Potrzeby, braki i starocie

W przeszłości brygada z Braniewa podległa mu służbowo, jako byłemu dowódcy 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej z Elbląga. Zapytaliśmy go o nabór do jednostki.

Dobrze by było, gdyby MON pochylił się nad tym problemem i wojsko zaczęło szkolić ludzi. W Braniewie, za moich czasów, był wielki problem z pracą, jak i na całej Warmii. Ludzie z takimi uprawnieniami po prostu stamtąd uciekają - mówi Skrzypczak.
bEUQNFKm

Generał tłumaczył, że północ kraju, choć w ostatnich latach wzmocniona wojskowo, nadal potrzebuje wzmocnień. W jego ocenie północ jest dość dobrze chroniona. Na Warmii i Mazurach są jednostki artylerii w Giżycku i Węgorzewie. Są dość silne garnizony i związki taktyczne w Elblągu, Braniewie i Suwałkach.

Ale są także niedostatki. - Mamy tam wyrzutnie WR-40 Langusta i armatohaubice Krab. W Suwałkach jest pułk artylerii przeciwpancernej, ale wyposażony w stare i mało skuteczne pociski Malutka. Ich wartość bojowa jest niestety znikoma - mówi Skrzypczak.

Dodaje, że na pewno potrzeba byłoby w regionie nowocześniejszych czołgów i bojowych wozów piechoty (brygada z Braniewa używa wysłużonych, kilkudziesięcioletnich BWP-1) wyposażonych w systemy przeciwpancerne. Przekonuje, że należałoby wzmocnić dywizjony artyleryjskie, doposażyć je w nowoczesne systemy przeciwpancerne oraz w artylerię rakietową i lufową.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEUQNFKG
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(314)
tatuś
2 godz. temu
Macie kretyni wasze kursy na styk No zacznijmy czy wysylacie na kursy Banda debili ktorym wszystko powiewa i ktorzy wysylaja na kursy pupilkow dupowlazow lub po zlosci nie wysylaja No i tylko na styk a pozniej zdziwieni Dawac umowe na stale a nie kontrakciki I wysylac na kursy a nie czekac az sami sobie przyjda
konsultant
5 miesięcy temu
Wojsko się zaszczepiło i teraz szuka żołnierzy wśród nieszczepionych!!!
ginztonikiem
9 miesięcy temu
rozpisac przetarg na bazy wojskowe miedzy chinami a usa kto da wiecej i lepszej jakosci ten zostaje sojusznikiem
bEUQNFKH
...
9 miesięcy temu
Te sprzęty wojskowe oczywiście posiadają katalizatory EURO 6 albo napędy elektryczne ? My powoli jesteśmy zmuszani do posiadania pojazdów spełniających te normy ?
wiemyjak
9 miesięcy temu
To jest kwestia dobrego marketingu. Trzeba pokazać, że wojsko wie jak wygrać z dronami, wirusami czy brudnymi bombami. Jak będzie jasne, że jest szansa na zwycięstwo to wtedy wszyscy będziemy żołnierzami.
AchtungPanzer
9 miesięcy temu
Chętnie bym się zgłosił mam wszystko co potrzeba tylko że nie mam już dwadzieścia lat jak mam u baora za grosze tyrać to wolałbym czyścić lufę Krabowi
ŁOŚ
9 miesięcy temu
szukają chłopaków do czyszczenia kiedyś było młode wojsko a teraz to ja sobie jakoś tego nie wyobrażam po prostu przerąbane jak w ruskim czołgu
ABCET
9 miesięcy temu
Ja to bym se pojeździł Lełopardem 2 PL do ruskiego nie wsiądę to moje warunki
Misiek
9 miesięcy temu
Połowa odpada na kwalifikacji bo słaba zdolność fizyczna 2/3 tych co co się dostaną odpadną przy komisji lekarskiej bo wymyślają choroby ja siłę. Sam wiem jak to wygląda bo mi wpieprzyli skrzywienie kręgosłupa choć prywatnie ortopeda stwierdził co innego...
Adam
9 miesięcy temu
Mało w której jednostce teraz szanuje się żołnierzy, nie zależnie od stopnia....
Pirat
9 miesięcy temu
Mam 65l i jestem na emeryturze mam uprawnienia C,CE i 20lat doświadczenia na zestawach moze by mnie MON zatrudnił jako kierowcę?
Yyy
9 miesięcy temu
Wojsko da pracę. (We)wojsku sie nie pracuje a (se) Służy.
Adikszczecin
9 miesięcy temu
A co się stało że brakuje tak dużo z dnia na dzień. Biden wygrał w USA i obiecał wieksza pulę oficerskich etatów w armii amerykańskiej i jeszcze większą liczbę Caprali, niż w wczesniej urzędujący D.Trampowski który dawał etaty dla pilotów z junty Sld-Pis. Bo jak widać demokraci bardziej potrzebują kierowców, bez super znajomości języka angielskiego. Już WKU przyślą na szkolenia połowę batalionu ludzi pochodzenia niemieckiego i anglosaskiego i odeśle ich w rezerwy a w ich miejsce mianują tych kierowców od Ciotecznej i wujeczków urzędującego ministra obrony narodowej i jego asystenta Koreańczyka pod flagą PiS.
bEUQNFKz
gość
9 miesięcy temu
Mam 65 lat jak mnie wezmą to idę jestem kierowcą .
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić