Wybrał się do lasu z wykrywaczem metalu, wrócił z prawdziwym rarytasem!

7

Jedni do lasu wybierają się po grzyby, inni - po znaleziska sprzed lat. Czasami nawet sprzed tysięcy lat. Tak też było w przypadku Grzegorza Rękasa ze Stowarzyszenia Historyczno-Poszukiwawczego "Wolica" w Izbicy. Odnaleziony przez niego sztylet z brązu może liczyć ponad 3 tys. lat!

Wybrał się do lasu z wykrywaczem metalu, wrócił z prawdziwym rarytasem!
(Facebook, Stowarzyszenie Historyczno-Poszukiwawczego "Wolica")

Znaleziska dokonano w lesie na terenie gminy Krasnystaw. Sztylet ma ok. 16 cm długości i 4 cm szerokości i zachował się w dobrym stanie. Zdaniem ekspertów może pochodzić jeszcze z epoki brązu. Znalezisko natychmiast przekazano do Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Lublinie.

Tego typu zabytki archeologiczne w Polsce są niezykle rzadkie. Kilka lat temu na Podkarpaciu podobnym znaleziskiem mogło pochwalić się Stowarzyszenie Eksploracyjno-Historyczne Galicja - czytamy na profilu Stowarzyszenia Historyczno-Poszukiwawczego "Wolica" na Facebooku.

- Obecnie ciężko powiedzieć, czy jest to pierwszy tego typu obiekt okryty na Lubelszczyźnie, ale na pewno będzie on tematem licznych badań I prac naukowych. Warto dodać, że sztylety takie często znajdowane są w bogato wyposażonych grobach mężczyzn, zwanych grobami wojowników. Dlatego też wielu specjalistów uznaje je za obiekty ceremonialne, które miały świadczyć o tożsamości i statusie zmarłego - wyjaśnia stowarzyszenie.

Sztylet jest bezcenny, choć wartość materialną ma znikomą

Wyjątkowość znaleziska potwierdza Paweł Wira z Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Lublinie. Jego zdaniem znalezisko ma znikomą wartość materialną, ale pod względem historycznym i naukowym jest bezcennym odkryciem. Zdaniem Wiry sztylet ma ok. 3,5 tys. lat o pochodzi z epoki brązu.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Szedł z wykrywaczem metali. Odkrycie z Lubelszczyzny "unikatem w skali kraju"
Nie jest to wyrób miejscowy, tylko rzecz, która najprawdopodobniej dotarła tu z terenów dzisiejszych Węgier, Czech, Austrii, Słowacji – z terenów naddunajskich - mówił Wira, cytowany przez PAP.

Takich zabytków znaleziono trochę na Podkarpaciu i na Mazurach, jednak w skali kraju jest to zaledwie kilka-kilkanaście przedmiotów. I dlatego ten sztylet jest rzeczą unikatową.

Konserwator już zapowiedział, że w miejscu znaleziska poszukiwania będą kontynuowane. Sam sztylet ma zostać przekazany do Muzeum Regionalnego w Krasnymstawie.

Autor: EWS
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić