Wysyłał obsceniczne wiadomości do kobiety. Jest kara dla księdza

22

Minęły już prawie dwa lata od wybuchu skandalu z udziałem księdza Andrzeja Dębskiego, byłego rzecznika białostockiej kurii. Teraz duchowny, który wysyłał obsceniczne wiadomości do poznanej w sieci kobiety, został ukarany przez Stolicę Apostolską. "Tak. Zgrzeszyłem i zbłądziłem" - przyznał ksiądz w oświadczeniu opublikowanym na stronie kurii.

Wysyłał obsceniczne wiadomości do kobiety. Jest kara dla księdza
Kara dla księdza, który stał się bohaterem skandalu (PAP, Artur Reszko)

Ksiądz Andrzej Dębski stał się bohaterem głośnego skandalu. W lipcu 2022 r. "Gazeta Wyborcza" ujawniła wiadomości wysyłane przez duchownego do poznanej w sieci kobiety. Ksiądz składał jej seksualne propozycje, nie kryjąc przy tym, że jest stanu duchownego.

Teraz białostocka kuria metropolitalna poinformowała na stronie internetowej o karach nałożonych na ks. Dębskiego przez niezależną komisję kościelną i Stolicę Apostolską (Watykan przychylił się do zaproponowanej kary). Kapłan dostał czteroletni zakaz publicznego sprawowania sakramentów i noszenia stroju duchownego. Nałożono na niego również dwuletni nadzór kuratora kościelnego.

Arcybiskup Józef Guzdek, metropolita białostocki, jeszcze raz przeprasza wszystkich za zgorszenie wywołane przez tego kapłana — podkreślono w oświadczeniu kurii.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Wytypowali busa do kontroli pod Krakowem. Odkrycie służb pogrążyło kierowcę

Ks. Dębski: Zgrzeszyłem

"Poczekaj, będziesz pierwszą kobietą w historii wy*** w gabinecie metropolity białostockiego", "Będziesz moją prywatną sz***", "Zabieram, zapraszam, zaskoczę, zadowolę, zaspokoję", "Sekretarz dziś zaprasza na saunę... odmówiłem... oszczędzam nasienie" — pisał duchowny. Wysyłał też internautce obsceniczne nagrania.

Dziś kapłan bije się w pierś i przeprasza za wywołane zgorszenie. Z oświadczenia, które również zamieszczono na stronie kurii, dowiadujemy się, że ksiądz przyjął nałożoną na niego karę.

Wydarzenie sprzed blisko dwóch lat pokazało prawdę o mnie - o człowieku grzesznym i słabym. [...] Tak. Zgrzeszyłem i zbłądziłem, uległem prowokacji, wdając się w wirtualną relację i popełniłem zło — pisze były rzecznik kurii.

Podkreśla też, że przez ostatnie półtora roku poddawał się pokucie. Pracował jako wolontariusz w ośrodku dla chorych na AIDS i pełnił obowiązki salowego wśród obłożnie chorych.

Ks. Dębski przyjął święcenia kapłańskie w 2001 r. Był nie tylko rzecznikiem prasowym archidiecezji białostockiej, ale i m.in. wykładowcą Archidiecezjalnego Wyższego Seminarium Duchownego, kapelanem piłkarskiej Jagiellonii Białystok oraz autorem katolickiego programu dla dzieci "Ziarno".

Autor: APOL
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić