aktualizacja 

Wysyp kleszczy. Jak szybko usunąć insekta domowymi sposobami?

0

Kleszcze to znany problem zarówno na wsiach, jak i w miastach. Małe i niepozorne, niosą ze sobą poważne zagrożenie boreliozą i innymi chorobami odkleszczowymi. Niestety, nie da się przed nimi całkowicie zabezpieczyć. Jak pozbyć się kleszcza bezboleśnie i bezpiecznie w domu?

Wysyp kleszczy. Jak szybko usunąć insekta domowymi sposobami?
Jak bezpiecznie wyciągnąć kleszcza? (zbierajsie.pl)

W okresie wiosenno-letnim spacer do parku czy lasu niesie ze sobą wysokie ryzyko spotkania z kleszczem. W większości przypadków, kleszcze potrafią przebić się nawet przez barierę repelentów i najszczelniejszego nawet okrycia.

Jak poprawnie usunąć kleszcza?

Po powrocie z parku lub z lasu koniecznie należy dokładnie przejrzeć ciało w poszukiwaniu kleszcza. Prawda jest taka, że im szybciej wbity kleszcz zostanie wyciągnięty, tym mniejsze będzie ryzyko zakażenia się chorobą odkleszczową. Według specjalistów trzeba zrobić to do maksymalnie 12 godzin.

Samodzielne usunięcie kleszcza jest jak najbardziej możliwe i nie sprawia większego kłopotu – informuje Główny Inspektorat Sanitarny.

Poprawne wyciągnięcie kleszcza nie należy do trudnych zadań. Zrobisz to samodzielnie pęsetą lub przy pomocy specjalnego zestawu do wyciągania tych insektów z ciała.

Przed usunięciem kleszcza nie smaruj danego miejsca żadną maścią, ani kremem. Chwyć go odpowiednim przyrządem tuż przy swojej skórze i pociągnij go zdecydowanym ruchem do góry. Przed wyciągnięciem uważaj, żeby nie ściskać kleszcze, zwłaszcza opitego.

Kiedy uda ci się wyjąć insekta z ciała, upewnij się, że żadna z jego części nie pozostała w ciele. Niestety, bardzo często zdarza się, że w skórze ciągle tkwi jakiś oderwany fragment, najczęściej jest to główka.

Z pewnością zauważysz miejsce, w które wkłuł się kleszcz. Koniecznie dokładnie je zdezynfekuj.

Obserwuj ukłute miejsce. Jeśli jakiś czas po wyjęciu zauważysz silny obrzęk, koniecznie zgłoś się do lekarza.

Jakie są znane choroby odkleszczowe?

Kleszcze są wektorami 130 odmian wirusów, 200 gatunków piroplazm, kilku gatunków filarii, grzybów, 20 gatunków riketsji, 20 gatunków krętków i innych bakterii – poinformował Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego.

Wśród najczęstszych chorób, które przenosić mogą kleszcze, króluje borelioza. Wymienia się także kleszczowe zapalenie mózgu, tularemię, anaplazmoze grunocytarną ludzką, grupę gorączek plamistych oraz babeszjozę.

Jeśli boisz się boreliozy...

… po usunięciu kleszcza koniecznie go zbadaj! Możesz wysłać go do badania. Wiele z placówek oferuje takie badania odpłatnie, ale można znaleźć też miejsca, gdzie jest to robione całkowicie za darmo. Należą do nich między innymi zakłady przy wydziałach uniwersyteckich, a także laboratoria.

Autor: WRO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić