Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
SSŃ
|

Wyższe mandaty dokuczają kierowcom. Oto co myśli o nich policjant

57
Podziel się:

Od 1 stycznia 2022 roku w życie wszedł nowy taryfikator mandatów. Choć nowe przepisy funkcjonują dopiero nieco ponad miesiąc, wielu kierowców już dotkliwie odczuło podwyżkę grzywien za wykroczenia drogowe. A co zmianach myślą policjanci? Jeden z nich wypowiedział się na ten temat na YouTube.

Wyższe mandaty dokuczają kierowcom. Oto co myśli o nich policjant
Policjant wypowiedział się na temat nowego taryfikatora mandatów. Zdj. ilustracyjne (Facebook, Mazowiecka Drogówka)

Nowe przepisy drogowe dają się we znaki kierowcom. Od nowego roku kary m.in. za przekroczenie prędkości liczone są już nie w setkach, ale nawet w tysiącach złotych. Rekordziści za pojedyncze wykroczenie mogą otrzymać mandat w wysokości 5 tys. zł, a w przypadku zbiegu wykroczeń nawet 6 tys. zł.

Nowy taryfikator mandatów ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego oraz zmniejszenie liczby wypadków i kolizji. Kierowcom zmiany z oczywistych względów są nie w smak. A co o tym myślą policjanci?

Na ten temat wypowiedział się funkcjonariusz, prowadzący popularny na YouTube kanał "Sierżant Bagieta". W piątek opublikował specjalnie poświęcony tej sprawie film.

Policjant uważa zmianę przepisów za dobrą

"Sierżant Bagieta" stwierdził, że wprowadzenie podwyżek mandatów to pozytywna zmiana. Jego zdaniem wyższe kary zmuszają kierowców do bardziej sumiennego przestrzegania przepisów i nieprzekraczania prędkości na drodze. Jak wyjaśnił, to właśnie szybka jazda jest główną przyczyną wypadków.

Nie wiem, czy wiecie, ale główną przyczyną wypadków drogowych i w ogóle zdarzeń drogowych, kolizji i śmierci na drodze jest nadmierna prędkość. Jeżeli stosowalibyśmy się do ograniczeń prędkości, które są wymuszane przepisami i znakami drogowymi, to tych śmierci na drodze byłoby dużo mniej i musimy o tym powiedzieć głośno - powiedział policjant.

Policjant zauważył także, że podwyżka grzywien za wykroczenia drogowe zbiega się z wyższą średnią krajową. Poprzedni taryfikator funkcjonował przez blisko 20 lat, a na początku jego obowiązywania Polacy statystycznie zarabiali mniej. Z czasem - zdaniem funkcjonariusza - maksymalna wysokość mandatu, wynosząca 500 zł, przestała być tak uciążliwa dla obywateli, jak było to wcześniej.

W związku z tym według mnie podniesienie stawek mandatu jest jak najbardziej słuszne, gdyż nałożona kara i cały wydźwięk prewencyjny przy 500 zł mandatu np. za przekroczenie prędkości o 70 km/h są absurdalne i niewymierne w dzisiejszych czasach - stwierdził "Sierżant Bagieta".

Zdanie funkcjonariusza ma odzwierciedlenie w najnowszych statystykach policyjnych. Według Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji w styczniu 2022 liczba przekroczeń prędkości o ponad 50 km/h w terenie zabudowanym zmniejszyła się o ponad 55 proc. w porównaniu do analogicznego okresu w 2020 r. Oznacza to, że podwyżka mandatów przynosi zamierzone efekty.

Policjanci korzystają na wysokich mandatach?

Policjant przy okazji omawianego tematu odniósł się także do pogłosek, które od czasu wprowadzenia nowych przepisów rozpowszechniają niektórzy oburzeni obywatele. Czasami słyszy się bowiem, że pieniądze z wysokich mandatów mają trafiać do kieszeni funkcjonariuszy. "Sierżant Bagieta" zdementował te plotki.

Nie wiem, jak by to miało działać, że jakiś procent dostaję od mandatu czy coś. Jakby tak to wyglądało, tobym pisał same mandaty. Nie, nie mamy procentu od mandatów. Szkoda - policjant zapewnił na filmie.
Zobacz także: Nowe stawki mandatów. Efekty już są
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(57)
szepard
8 miesięcy temu
Liczba wykroczeń zmniejszyła się o połowę, ale liczba wypadków była taka sama jak w zeszłym roku, o czym nie napisano. Ot taka manipulacja by zatuszować podwyżki. Żenada. Durny naród to łyknie.
wieslaw
8 miesięcy temu
milicja zarabia ciekawe jak bedzie po zmianie rzadu za 2 lata ,mysle ze weryfikacji nie otrzymaja i co ich czeka praca fizyczna wtedy porozmawiamy
eD:
8 miesięcy temu
taa, akurat... mu wierzę,,,, a ceny przeglądów nic
Kris
8 miesięcy temu
Kierowcy obudźcie się te mandaty to ropierducha naszych budżetów domowych.Hunta wyzywa się na wszystkich kierowcach,czy pirat czy normalny milicjanci byli bardziej wyrozumiali niż te padalce demokratyczne zwane policja
Czary
8 miesięcy temu
Kolegę pół roku temu policjant uderzył pała podczas przesłuchania. Jedynym jego przewinieniem było to że został złapany z 0.7 g zioła i nie chciał nic mówić tylko zarzadal kontaktu z prawnikiem. Koleś lat 18 nie dał się zahukac co rozzloscilo policjanta.
Mama
8 miesięcy temu
Tak, dlatego mandaty o100% wzrosły przy niskim przekroczeniubpredkosci - jadę nocą wiocha ograniczenie do 30 km - powiedzcie mi jak mam nie jechać 60 jak takich wioch jest 80 km po mojej drodze do teściowej która mniejszość 450 km ode mnie;-( To jakiś absurd, niech postawią 5 km na h- jeszcze więcej mandatów nałapią. Ja jestem Za tym żeby i 10 k nałożyć na pijanego i 25 k to mało- takie osoby rzeczywiście są potencjalnym morderca. Ale przekroczenie na pustej autostradzie przy dobrej widoczności - absurd!
Marcin
8 miesięcy temu
Dlaczego jak ja przegram w sądzie sprawę o mandat to place ja + koszta sądowe a jak sprawę wygram to koszta sądowe również place ja + miliony innych podatników a powinien zapłacić niedouczony policjant.
Tttt
8 miesięcy temu
Ale brednie jechałem ostatnio przez Kraków i chyba tylko ja jechałem przepisowo a reszta ma w d u p i e ograniczenia prędkości
Marek
8 miesięcy temu
Ostatnio grzecznie zwróciłem policji uwagę że stoja na zakazie i tamuja ruch (nie mieli włączonej sygnalizacji a ja nie mogłem przejechac) to z zemsty sprawdzili mi trójkąt, gaśnice i światła oraz przebadali trzezwosc. U nas nie ma już policji tylko mściwa milicja rodem z PRL.
J policje
8 miesięcy temu
I dalej beda dojic polakow z resztek pieniedzy
Slowo na Nied...
8 miesięcy temu
Każdy inteligentny człowiek wie jak naprawdę jest.
F..G
8 miesięcy temu
Kto przyjmuje w tych czasach mandaty za przekroczenie prędkości, ważne, abyś panował nad pojazdem jak pewien rajdowiec z WARSZAWY "FR.G" a każdy sąd Cię uniewinni.
Iko
8 miesięcy temu
Gdybym miał % od mandatu to bym was całodobowo gnębił xd
Pisiorek
8 miesięcy temu
Policjant powiedział to co mu kazali. Prawda jest taka że w środowisku nie ma dobrej atmosfery policjanci niechętnie piszą mandaty wg nowego taryfikatora bo wiedzą że jest to kolejna próba łatania budżetu
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić