o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
Jacek Dyrdak
|
aktualizacja

"Zabawa w chowanego". Ksiądz obejrzał film. Pyta: gdzie myśmy byli?!

154
Podziel się

Ojciec Andrzej Kuśmierski zaapelował do wiernych podczas niedzielnej homilii, aby obejrzeli "Zabawę w chowanego" – nowy film braci Sekielskich, który opowiada o pedofilii w Kościele.

Ksiądz zabrał głos po obejrzeniu filmu "Zabawa w chowanego".
Ksiądz zabrał głos po obejrzeniu filmu "Zabawa w chowanego". (Getty Images)
bEszQOjp

Dominikanin podkreślił, że to film, który "warto" obejrzeć. Zaznaczył, że to "bolesny obraz krzywdy Kościoła, którą uczynił. Krzywdy, którą myśmy uczynili, odpowiednio i proporcjonalnie do pełnionych funkcji".

Pytam: gdzie ja byłem, gdzie byliście wy, gdzie był biskup X czy Y, gdzie byli inni wierni? Gdzie byli rodzice pokrzywdzonych? Gdzie były instytucje, także te kościelne? Gdzie jest Duch Święty? Czy otrzymaliśmy go i żyjemy w nim? – pytał w niedzielę we wrocławskim kościele św. Wojciecha o. Andrzej Kuśmierski, subprzeor Domnikanów we Wrocławiu.

Czytaj też: "Zabawa w chowanego". Sołtys z parafii księdza z filmu Sekielskich nie mógł ukryć łez

bEszQOjr

"Zabawa w chowanego". Gwałt na ministrancie

"Zabawa w chowanego" miała premierę w sobotę. Film można obejrzeć za darmo na YouTube. To kontynuacja "Tylko nie mówi nikomu". Tak jak tamten film, tak i ten opowiada o pedofilii w Kościele.

W filmie braci Sekielskich poznajemy historię fryzjera z Wrocławia, który był molestowany przez wikarego z parafii w Sycowie. Dorosły dziś mężczyzna wyjaśnia, że wikary stał się ważną osobą w jego życiu. W pewnym momencie zaczął go jednak wykorzystywać.

bEszQOjx

Wyróżniał mnie. Zapraszał na parafię, na kolację, odwoził do domu, opiekował się mną w trakcie mszy, po mszy. Potem zaczęło się macanie, całowanie. Był też gwałt – opowiada mężczyzna.

"Zabawa w chowanego". Stanowczy komentarz

W trakcie niedzielnej homilii o. Andrzej Kuśmierski stwierdził, że Kościół zajmuje się niekiedy sprawami mniej istotnymi, a milczy tam, gdzie dzieje się prawdziwa krzywda.

Nasza wiara jest często ideologią. Będziemy się kłócić, i walczyć, i oskarżać: czy komunię przyjęć na klęcząco, do ust, czy na ręce. A będziemy milczeć tam, gdzie dzieje się zło, gdzie brak jest dobra. Będziemy się sprzeczać, czy tyłem czy przodem do ludzi odprawiać mszę świętą, czy zachować 30 minut postu czy godzinę - mówił o. Kuśmierski.

bEszQOjy

To wszystko jest aspektem ideologii. Będziemy popierać jakieś grupy w Kościele po to, by trzymały władzę, bo boimy się innych. A to będzie aspektem partyjnego myślenia. Bez Ducha Świętego – dodał.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

bEszQOjS
KOMENTARZE
(154)
jaś
12 miesięcy temu
przecież ta historia to żadna tajemnica, a co dzieciaki robią na plebaniach w pokojach księży ? A co się dzieje w zakrystiach na wycieczkach z noclegami. Starsi ludzie nie chcą o tym mówić co się dzieje po stodołach podczas tych wypraw kilometrowych. Uśmiechają się i mówią ksiądz taki przystojny etam..
pit
rok temu
O to chyba chodzi w zabawie w chowanego - pytanie gdzie wszyscy byli jest jak najbardziej na miejscu, jak szukający nie może ich znaleźć.
Olga
rok temu
No fakt ciekawe co misjonarze wyprawiaja w biednych krajach trzeciego świata
bEszQOjT
Pra Słowian
rok temu
Rozwiązać KK natychmiast,wypowiedzieć konkordat i niech oddają kasę za wszystkie lata, zabrać majątek, kościoły zburzyć lub przebudować jeśli się da. Wydać zakaz jakiejkolwiek religii!!!
wierny
rok temu
jedna jaskółka wiosny nie czyni....czarna zaraza to towarzystwo wzajemnej adoracji, nikogo nie ruszą tylko pozorują działania
lol
rok temu
Siekielscy powinni zrobić czarno biały dokument rodem z PKF obrazujący pedofilie w kościele - gdzie lektor do bólu szczery opisuje przewijające się kadry. To by było mocne.
J23
rok temu
Tępienie pedofilii to nie walka z kościołem tylko obrona kościoła.Pedofile najbardziej krzywdzą dzieci ale krzywdzą też kościół.Wierni KK tak muszą postrzegać problem pedofilii.Każdy pedofil jest wrogiem kościoła i nie należy go chronić bo to czyni kościołowi krzywdę. Wspierajcie walkę z pedofilią a nie odczytujcie jej jako atak na kościół.Diabeł celowo chce aby wierni tępienie pedofilów uznali za atak na kościół i to powoduje taki sprzeciw jak można zaobserwować.Trzeba zrozumieć i jasno powiedzieć że napiętnowanie pedofilii to nie niszczenie kościoła ani narodu wręcz przeciwnie obrona jednego jak i drugiego.
Marta
rok temu
Wymienianie Ducha Świętego w szeregu współwinnych bierności jest doprawdy głupotą. Pytanie z wyrzutem gdzie byliśmy my można zrozumieć, ale pytanie w tym samym tonie, jakby na jwdnym oddechu, z tą samą pretensją Boga jest (powiem łagodnie) nie na miejscu
GRABARZ
rok temu
CZY TYLKO FILM,A ZŁODZIEJSKIE OPŁATY NA CMENTARZACH WIECZNIE IM MAŁO TYLKO DO SIEBIE HIPOKRYCI
aw21
rok temu
Niech Dziwisz powie jak było z Wojtyłą, tylko prawdę.
nikt ważny
rok temu
Brawo, iskierka na powrót wiary.....
Nievierny
rok temu
Kiedy zapłacą milionowe odszkodowania pokrzywdzonym. KIEDY KASA DLA POKRZYWDZONYCH.
oleg
rok temu
Nareszcie DRGNĘŁO
bEszQOjL
Viarus
rok temu
Nikt nie musi przechodzić obojętnie wobec krzywdy wyrzadzanej dzieciom przez ,, świętych,, ksiezy. Możemy tam nie chodzić, nie dawać na tace nie korzystac z usług.
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić