Jakub Artych
Jakub Artych| 

Zaczęli płacić podatki, aby uniknąć wojska. Nowy pomysł Ukraińców

Wielu Ukraińców stara się uniknąć mobilizacji. Szacuje się, że około 800 tysięcy mężczyzn zeszło "do podziemia", zmieniając swoje adresy domowe. Władze coraz częściej decydują się na naloty na zakłady pracy, aby wyłapywać tych, którzy starają się wymigać od obowiązkowej służby wojskowej.

Zaczęli płacić podatki, aby uniknąć wojska. Nowy pomysł Ukraińców
Zaczęli płacić podatki, aby uniknąć wojska. Nowy pomysł Ukraińców (Getty Images, Vadim Volodin)

Około 800 tysięcy mężczyzn chce uniknąć poboru do wojska w Ukrainie, zmieniając faktyczny adres zamieszkania i podejmując pracę zarobkową.

Wszystko z powodu ustawy o rezerwie ekonomicznej. Poinformował o tym, przewodniczący Komisji Ekonomicznej Rady Najwyższej, poseł partii "Sługa Narodu" Dmytro Natalukha.

Natalukha uważa, że ​​projekty ustaw o rezerwie ekonomicznej zachęcą te osoby do wyjścia z szarej strefy, wykazania się dochodami i rozpoczęcia płacenia podatków. Jednocześnie jeden z wojskowych nazwał pomysł rezerwacji ekonomicznej "głupim".

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Tłit - Krzysztof Bosak
To niesprawiedliwe wobec tych, którzy dobrowolnie zmobilizowali się w 2022 roku - stwierdził wojskowy dla portalu censor.net.

W odpowiedzi Natalukha powiedział, że "wojny nie da się wygrać prostą sprawiedliwością, wojna sama w sobie jest niesprawiedliwa.

Mobilizacja w Ukrainie. Prezydent zmienił prawo

Mobilizacja wojskowa na Ukrainie trwa już od wielu miesięcy. Prezydent Wołodymyr Zełenski oraz ukraińskie władze dążą do zwiększenia liczby rekrutów, aby móc skutecznie przeciwstawić się rosyjskiej agresji.

Wielu młodych mężczyzn w Ukrainie jest obecnie zobowiązanych do odbywania służby wojskowej. Ostatnie zmiany legislacyjne pozwoliły na objęcie mobilizacją również 25-latków, uznawanych za bardziej odpowiednich do obsługi nowoczesnego uzbrojenia.

Reakcje społeczne na mobilizację są mieszane. Wiele osób rozumie konieczność obrony kraju, jednak obawy przed utratą bliskich są równie silne. Rząd Ukrainy stara się edukować i informować społeczeństwo o potrzebie mobilizacji, prowadząc kampanie informacyjne i wspierając rodziny żołnierzy. Przyszłość mobilizacji na Ukrainie zależy od wielu czynników, w tym trwania konfliktu i dalszej pomocy międzynarodowej.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

KOMENTARZE WYŁĄCZONE
Sekcja komentarzy coraz częściej staje się celem farm trolli i polem do dezinformacji. Dlatego zdecydowaliśmy się wyłączyć możliwość komentowania pod tym artykułem.
Redakcja o2.pl
Zobacz także:
Oferty dla Ciebie

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.

Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić