Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Aleksander Sławiński
|
aktualizacja

Zamieszki w USA. FBI zatrzymało spiskowców. Chcieli wywołać wojnę domową

28
Podziel się:

W Las Vegas aresztowano trzy osoby powiązane z nowym i dość tajemniczym prawicowo-rewolucyjnym ruchem "boogaloo". Są one podejrzane o podsycanie zamieszek w różnych miastach USA w celu zaprowadzenia chaosu w kraju i wywołania "nowej wojny secesyjnej".

Członkowie ruchu boogaloo w trakcie demonstracji za wolnym dostępem do broni w styczniu tego roku.
Członkowie ruchu boogaloo w trakcie demonstracji za wolnym dostępem do broni w styczniu tego roku. (Wikimedia Commons)

W Las Vegas antyterrorystyczna jednostka FBI aresztowała trzech mężczyzn, którzy mieli posiadać koktajle Mołotowa oraz przygotowywać się do zamachów terrorystycznych mających wywołać chaos w społeczeństwie. Zatrzymani są członkami nowej i dość enigmatycznej grupy łączącej skrajnie prawicowe idee z anarchizmem.

Mężczyźni w wieku 40, 35 i 23 lat mieli podsycać agresywne zachowania demonstrantów. Według służb jeździli po kraju w trakcie trwających od ponad tygodnia protestów po śmierci George'a Floyda. Na pochody podejrzani przychodzili z karabinami, mieli też w planach rozdawanie koktajli Mołotowa osobom z tłumu.

Byli to brutalni prowokatorzy, którzy przejmowali toczące się pokojowo protesty w całym kraju, wykorzystując realne i uzasadnione oburzenie po śmierci Floyda, dla własnych radykalnych celów - mówił zajmujący się sprawą prokurator Nicholas Trutanich.

Czytaj także:

Wojna domowa w USA?

Najważniejszym elementem oskarżenia jest plan wysadzenia elektrowni, co miałoby odciągnąć uwagę władz w momencie, gdy spiskowcy zaczynaliby zamieszki w innym punkcie miasta. W trakcie prowadzonych ze sobą rozmów przez Internet oskarżeni wyrażali chęć zaprowadzenia chaosu w kraju i doprowadzenia do "nowej wojny secesyjnej". Za wszystkie te czyny grozi im do 30 lat więzienia.

Co ciekawe, zatrzymani należą do działającego głównie w sieci ruchu boogaloo. Jak donosi "Business Insider", wykorzystywali rozruchy związane ze sprzeciwem przeciwko rasizmowi amerykańskiej policji, chociaż boogaloo zrzesza przede wszystkim białych mężczyzn, zafascynowanych bronią i ideą anarcho-kapitalizmu, czyli całkowitym zniesieniem władzy państwowej w połączeniu z wolnym rynkiem

Nazwa ruchu, jest nawiązaniem do tytułu filmu z lat 80.: "Breakdance 2", który w angielskim podtytule zawiera słowo boogaloo, po polsku tłumaczone jako "wariactwo". W internetowym slangu stało się ono synonimem zamieszek. Jak twierdzi FBI na swoich forach członkowie często używają symboliki neonazistowskiej, choć niektórzy członkowie ruchu identyfikują się również z lewicowymi poglądami, a łączącym ich celem jest wywołanie fali przemocy.

Członkowie internetowej grupy stali się aktywni po rozpoczęciu protestów w Minneapolis. Zaczęli w różnych miastach kraju dążyć do podsycenia agresywnych nastrojów wśród czarnych osób. Chcą doprowadzić do zaostrzenia się konfliktu rasowego w USA i odpowiedzi białych - informuje Instytut Network Contagion Research.

Zobacz także: Kryzys w USA. Masowe protesty po śmierci George'a Floyda

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(28)
To idiotyzm
2 lata temu
Chwilowo - oni / wszyscy wiemy - kto są oni / wprowadzili - aktora - George Floyd - , który zagrał swoją rolę , aby wywołać chaos ... rzekomo został zamordowany ... ... a , gdy przyjechało pogotowie - to nawet nie sprawdziło pulsu , czy on żyje ... / to są fakty , można sprawdzić / . W konsekwencji ... tej prowokacji , mistyfikacji ... te sponsorowane napady i grabieże - to niedorzeczność , idiotyzm . Aktualnie w USA - po tych opłaconych zamieszkach - trwają aresztowania sponsorów i prowokatorów . M. in. w Las Vegas aresztowano trzy osoby powiązane z nowym i dość tajemniczym prawicowo-rewolucyjnym ruchem "boogaloo". Są one podejrzane o podsycanie zamieszek w różnych miastach USA w celu zaprowadzenia chaosu w kraju i wywołania "nowej wojny secesyjnej".
Twój nick
2 lata temu
Większość ludzi co kradnie i pali sklepy w USA to skrajna lewica i tego nie zmienicie. Klamać można na wiele sposobów, a prawda jest jedna.
Ludwik
2 lata temu
Ciekawe, kto za tym naprawde stoi!!!!!!!, Waszyngtonska Mafia polityczna????, Ruscy???, CHinczycy?????, czy Soros i jego podnozki!!!!!,jezeli do tego doszlo, to ktos musi ich sponsorowac.Wedle powiedzenia niema nic za darmo!!!!!!
alex Jones 2
2 lata temu
koniecznie obejrzyjcie Upadek Kabały .to wszystko co się dzieje w USA to ich ostatnie podrygi ,
Robak
2 lata temu
cyt. "...do podsycenia agresywnych nastrojów wśród czarnych osób." Kim są "czarne osoby"?
sernik
2 lata temu
A na protesty przyjechali ciężarówkami-laboratoriami kupionymi z demobilu po Husajnie?
Jan
2 lata temu
Czytam w komentarzach Poko ja byłem za Pisem ale już nie jestem niszczą nasz kraj rozdają nie swoje pieniądze zamiast obniżyć podatki, niszczą małe przedsiębiorstwa, wprowadzają co nowe zakazy nakazy nie konsultując się z narodem tylko dlatego że mają większość a ile ludzi na nich głosowało 8 milionów z 36 milionów to jaka to jest większość a większość ich wyborców to bezrobotni i emeryci których przekupili n ie swoimi lecz naszymi pieniędzmi
Jan
2 lata temu
Skrajna Prawica i anarchazim to całkiem inne biegun najpierw poczytaj później pisz.
Hege
2 lata temu
U nas jest legalnie działająca PokoTargowica i też jej się marzy wojna domowa w Polsce
Szkoda
2 lata temu
Bez USA Chiny zjedzą resztę świata
Bruxelles
2 lata temu
Podajecie do wiadomośći byle co !!!
Robson
2 lata temu
Prawicowi ekstremisci, a co z antifa czyżby Pan redaktor miał większą wiedzę w temacie niż FBI?
PLPL
2 lata temu
Tu raczej chodziło o antifę a nie o prawicowe ruchy. Czyżby autor też był poplecznikiem sorosa?
refleksja
2 lata temu
Wyniosłość, arogancja, zachłanność, zakłamanie i brutalność to chyba cechy wspólne wszystkich form rządów ludzkich, z natury chwiejnych i przejściowych. Nic zatem dziwnego, że anarchiści podsycają zamieszki w społeczeństwie mocno podzielonym i zawiedzionym, które wolałaby już nie mieć żadnego rządu. Ciekawe dlaczego nawet rządy witane z euforią, i tak prawie zawsze muszą zrobić wszystko, by po kilku latach zupełnie stracić poparcie? Rządy powinny dbać o potrzeby obywateli. Jeśli tego nie czynią, słusznie tracą swe uprawnienia. Ale gdyby nagle całkowicie zabrakło rządu, to najprawdopodobniej bandy uzbrojonych zwyrodnialców, wyzutych z sumienia, z jeszcze większą brutalnością dbałyby o własne interesy, zupełnie naruszając wszystkie naturalne prawa innych!
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić