Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Anna Piątkowska-Borek
Anna Piątkowska-Borek
|

Zasiłek macierzyński. Zmieniają się zasady

5
Podziel się:

Zmienią się zasady wypłacania zasiłku macierzyńskiego. Propozycja resortu z pewnością ucieszy młode matki. Co ulegnie zmianie?

Zasiłek macierzyński. Zmieniają się zasady
Młode matki może ucieszyć propozycja rządu w sprawie zmian w zasiłku macierzyńskim (Pixabay)

Wysokość zasiłku macierzyńskiego

Zasiłek macierzyński był obliczany na podstawie wysokości ostatniej pensji. Im była większa, tym zasiłek był wyższy.

Pandemia koronawirusa zmieniła jednak sytuację na rynku pracy. Jedna z tarcz antykryzysowych pozwoliła pracodawcom na zmniejszenie czasu pracy o 20 proc., a tym samym obniżenie miesięcznych wynagrodzeń pracowników. Niestety, luka w przepisach sprawiła, że obniżono pensje także matkom, które przebywały na urlopach macierzyńskich.

Młode matki ofiarami koronawirusa. Dostały niższy zasiłek macierzyński

W efekcie zmian ucierpiały matki przebywające na urlopach macierzyńskich. Ich pensje zmalały, a tym samym zmniejszyła się także wysokość zasiłku macierzyńskiego.

Jest szansa, że luka w prawie zostanie "załatana". Jak pisze Money.pl, Marlena Maląg, minister rodziny, pracy i polityki społecznej obiecuje pomoc dla matek przebywających na urlopach macierzyńskich. Po zmianie przepisów zmniejszanie zasiłku macierzyńskiego w czasie jego wypłacania miałoby się nie przydarzać.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(5)
Lua
2 lata temu
Najśmieszniejsze jest to że ZUS wypłaca macierzyński i jeszcze potroca z niego podatek..
Marta
2 lata temu
Nigdy tu nie będzie lepiej z takim podejściem... Bo liczy się przepis i ekonomia, ale na drugiego człowieka nie ma już miejsca. Niech rząd dalej podchodzi tak bezdusznie do wszystkiego, to zostanie tu sam ze swoimi "przepisami", marnując potencjał ludzki.
Ja to ja
2 lata temu
Najpierw niech zaczną chorobowe wpłacać.
gera
2 lata temu
powinna być zliczana z całego roku, tak jak do wypłaty za chorobowe! Kobiety pracują na to latami..
PrzepisyOch
2 lata temu
Niech lepiej się zajmują poprawa przepisów podam tu przykład .Moja żona pracowała w budżetówce za najniższą krajową przez 8 lat zawsze umowa na zastępstwo lub czas określony i po ośmiu latach pracy zaplanowaliśmy dziecko ,a okazało się ,że jak była w 6stym miesiącu ciąży to zostało jej 2 miesiące umowy i oczywiście pracodawca (sąd ,prezes sądu stara panna) widząc już brzuch ciążowy z premedytacją nie przedłużyła umowy ponieważ miejsce by zajmowała ,a na macierzyńskie by poszła . Wiaza się z tym same problemy mianowicie brak miejsca w żłobku bo zapisywałem córkę to była 80 w kolejce a po dwóch latach 120sta ,a ja jako jedyny pracujący w rodzinie nie mogłem sobie pozwolić na zatrudnienie opiekunki ,aby żona mogła znaleźć pracę i błędne koło się zamyka. Odrazy odpowiem osoba ,które będą mówić ,że tam tak długo pracowała ,a nie dostała na stałe umowy itp to dodam ,że było to spowodowane wspaniała ustawa autorstwa Pana Gowina który likwidował sądy niby ,a sąd nie mógł nikomu wtedy dać umowy na stałe ,a jak później mogli to w tak zwanych konkursach wygrywały osoby z miejsca zamieszkania Pani sędzi prezes sądu które nigdy nie pracowały w sądzie ,a dziewczyny które jak mija żona pracowały tam już parę ładnych lat przegrywały tak zwane ustawione konkursy i dalej pracowały na czas okreslony ,a przez która zaczęła piastować ów stanowisko na około 1,5 roku przed ciążą mojej żony i nie pomogły opinie innych sędziów ,że ktoś pracuje dobrze Dodam jeszcze ,że powszechne w owym miejscu pracy było zostawanie po godzinach pracy za darmo , ponieważ po 7 a czasami 8smiu godzinach pisania protokołu na rozprawie taka osoba musiała wysyłać zawiadomienia do osób powiązanych z sprawa np : oskarżonych,mecenasów,biegłych i tak dalej .
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić