Pfizer pokazał raport. Tak działa ich szczepionka po pół roku

123

Pierwsze badania dotyczące szczepionki opracowane przez Pfizera są skuteczne w ponad 90 proc. Wyniki, które przyniosły badania po pół roku od uruchomienia programów szczepień, mogą jednak zaskoczyć.

Pfizer pokazał raport. Tak działa ich szczepionka po pół roku
Zdjęcie obrazowe. (Pixabay)

Szczepionka opracowana przez Pfizer i BioNTech była pierwszym światełkiem w tunelu podczas pandemii. Gdy naukowcy ogłosili, że ich preparat jest w ponad 90 proc. skuteczny, świat oszalał.

Choć trudno w to uwierzyć, na świecie zaszczepiono już miliony osób. Jak wyglądają wyniki badań dot. skuteczności preparatu po kolejnym pół roku szczepień?

Zebrano dane na podstawie 46. tys. zaszczepionych osób. Każda z nich badanie przeszła w okresie od 7 dni do 6 miesięcy po otrzymaniu drugiej dawki. Wśród wszystkich tych osób tylko 927 zakaziło się COVID-19. Warto przy tym wspomnieć, że 850 osób przyjęło placebo. Oznacza to, że z 46 tys. zaszczepionych osób tylko 77 faktycznie zachorowało na koronawirusa.

Tak więc skuteczność szczepionki spadła z 95 proc. na 91,3 proc. U każdej zaszczepionej osoby, u której doszło do zakażenia choroba przeszła łagodnie.

Szczepionka Pfizer a mutacje koronawirusa

Badania dowodzą też, że szczepionka jest skuteczna w przypadku mutacji B.1.351 (południowoafrykańskiej). Z 800 przebadanych osób u 9 potwierdzono zakażenie tym typem koronawirusa. Każda z tych osób przyjęła placebo.

Zobacz także: Koronawirus w Polsce. Wojciech Maksymowicz: nie musiało umrzeć ponad 52 tys. osób
Autor: MMC
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić