aktualizacja 

Znaleźli go na Syberii. Naukowcy myśleli, że to pies. Prawda jest inna

W 2018 roku szczątki tajemniczego zwierzęcia znaleziono na Syberii. Do tej pory naukowcy byli przekonani, że to najstarszy na świecie pies. Okazuje się, że prawda o "Dogorze", który zamarzł 18 tys. lat temu, jest zupełnie inna.

Znaleźli go na Syberii. Naukowcy myśleli, że to pies. Prawda jest inna
Znaleźli go na Syberii. Naukowcy myśleli, że to pies sprzed 18 tys. lat (Twitter, Centre for Palaeogenetics)

"Dogor" uchował się w wiecznej zmarzlinie syberyjskiej. Jego szczątki, odnalezione w 2018 roku, pochodzą sprzed 18 tys. lat. Naukowcy nadali mu nietypowe imię, ponieważ wyglądem przypomina zarówno psa, jak i wilka ("dog or wolf" - z ang. "pies czy wilk"). Szczątki zwierzęcia są w świetnym stanie. Zachowały się nawet puszysta sierść i nieprzerwane wąsy.

Do tej pory myślano, że to tajemnicze szczenię było psem. Ma pochodzić z czasów, kiedy człowiek oswajał pierwsze zwierzęta. W nowym badaniu, którego celem było zrozumienie udomowienia psów, naukowcy przeanalizowali genom "Dogora" wraz z genomami 72 starożytnych wilków. Jakie są efekty?

Okazuje się, że zmumifikowane zwierzę jest wilkiem. Co więcej, nie było zbyt blisko spokrewnione z najwcześniejszymi psami. Specjalista zajmujący się genetyką starożytnych zwierząt przyznaje, że choć wiemy, iż psy były pierwszymi zwierzętami, które zostały udomowione już w epoce lodowcowej, reszta aspektów stanowi wielką tajemnicę prehistorii.

Nie wiemy, gdzie na świecie się to stało. Nie wiemy, jaka grupa ludzi była w to zaangażowana i nie wiemy, czy zdarzyło się to raz, a może wiele razy - powiedział dla "Live Science" Anders Bergström, habilitant w dziedzinie starożytnej genomiki w Francis Crick Institute w Londynie.

Tajemnicze zwierzę z Syberii to wilk

Podczas badań, naukowcy szukali wskazówek, skąd mogą pochodzić udomowione psy (z łac. Canis lupus familiaris). Wiele wskazuje na to, że psy zostały udomowione z wilków (z łac. Canis lupus). Niestety, geny współczesnych wilków zmieniły się zbyt mocno, aby dojść, które wilki porzuciły swoje dzikie życie, by połączyć się z człowiekiem.

Prawdopodobnie udomowienie miało miejsce gdzieś na wschodzie, w Azji, raczej nie w Europie. Azja jest oczywiście bardzo duża, nie możemy zawęzić bardziej precyzyjnie miejsca, w którym to się stało - tłumaczy Bergström.

Północno-wschodnia Syberia, gdzie znaleziono "Dogora", nie wydaje się być punktem zerowym dla przejścia genetycznego wilków i psów. Jak mówi Bergström, wilki z tego regionu nie są blisko spokrewnione z najstarszymi psami. Ale jest wiele innych obszarów Azji, gdzie starożytne DNA wilków nie zostało jeszcze zebrane oraz zbadane. Właśnie dlatego dopuszcza się, że wilki-psy pochodzą z miejsca, z którego nigdy nie pobierano próbek.

Trwa ładowanie wpisu:twitter
Zobacz także: Nosorożec z epoki lodowcowej. Sensacyjne odkrycie naukowców
Autor: WIP
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić