Wróć na
Ewelina Kolecka
|

Zaskakujące odkrycie na Antarktydzie. Badacze zaobserwowali "zielony śnieg"

25
Podziel się

Zespół brytyjskich naukowców odnotował niepokojące zmiany na terenie Antarktydy. "Zielony śnieg" stanowi jedną z widocznych konsekwencji zmian klimatycznych, które w ostatnich dziesięcioleciach dotknęły niegdyś skuty lodem teren.

Na Antarktydzie śnieg stopniowo ustępuje miejsca zielonym połaciom
Na Antarktydzie śnieg stopniowo ustępuje miejsca zielonym połaciom (Getty Images)

Badania przeprowadzili specjaliści z Uniwersytetu w Cambridge i organizacji British Antarctic Survey. Zaobserwowali, że na półwyspie Antarktycznym coraz częściej występują zielone połacie. Pojawiły się na powierzchni śniegu leżącego wzdłuż linii brzegowej.

Co to jest "zielony śnieg"? Występuje na Antarktydzie

Na "zielony śnieg" składają się mikroskopijne glony, które właśnie zaczynają kwitnąć. Jak podaje "MTV", ich pojawienie się wynika ze zmian klimatycznych, które nie pozostały bez wpływu na Antarktydę. Naukowcy obserwują, że temperatura obszaru konsekwentnie rośnie, więc tego typu organizmy mają możliwość rozwoju.

Do rozwoju glonów przyczyniły się także dodatkowe czynniki. Odchody, które pozostawiają okoliczne ssaki i ptaki, działają na algi jak naturalny nawóz. Z tego powodu większość skupisk roślin odnotowano w pobliżu gniazd pingwinów, gniazd ptaków oraz miejsca bytowania fok.

Zazieleniony obszar jest tak wielki, że można go dostrzec z kosmosu. Najwięcej alg wyrosło w obszarach, gdzie średnie temperatury w miesiącach letnich wynoszą kilka stopni Celsjusza.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

KOMENTARZE
(25)
ale jaja
1 tyg. temu
i oto jesteśmy świadkami ewolucji ,tak powstaje nowy gatunek glonosapiens
$rOm
1 tyg. temu
a swistak siedzi i zawija kaske do kieszeni...
gosc
1 tyg. temu
Pomalować na biało, przegonić ptaki i ssaki, żeby kup więcej nie robiły i będzie spokój...
Aldona
1 tyg. temu
Dziwne rzeczy się dzieją na tej ziemi ostatnio
lolo
1 tyg. temu
naturalny kolejny cykl ziemi
Najnowsze komentarze (25)
Mamut Maniek
4 dni temu
W dalszym ciągu wychodzimy z epoki zlodowacenia. A nie efekt cieplarniany.
Range92@vp
5 dni temu
To żadna tragedia są mapy z dokładną linią brzegową bez lodu i to strasznie stare więc kontynent ten był już bez pokrywy lodowej A więc to nie tragedia tylko kolejny cykl planety
Pani 60 plus
7 dni temu
Nic nie może trwać wiecznie wszystko się zmienia i tyle
shoore...
1 tyg. temu
"Jak podaje "MTV"" - najlepsze źródło informacji.
kata-strofa
1 tyg. temu
cóż, nasze "pięć minut" właśnie się kończy. Dzięki rabunkowej gospodarce ludzi, być może trwało tylko 2 minuty. Ziemia mówi DOŚĆ i cykl życia zaczyna się od nowa. Ludzie stają się już przeszłością...
Megone
1 tyg. temu
A co na to stacje badawcze USA ktore znajduja sie na tym obszarze? Przeciez Antarktyda juz dawno podzielona między państwami Tylko patrzeć jak za moment bedziemy mieć drugą New Zealand Obserwuję /to moje hobby/Antarktydę przez google earth. Po Starlinkach Muska jakas dziwna blokada w obserwacjach.
Ehh
1 tyg. temu
Najpierw pozwólcie ludziom oglądać nie zretuszowaną Antarktydę na mapach satelitarnych. Przecież tam jest tylko śnieg i lód, czemu więc nie można się przyjrzeć bliżej. Państwa mają coś do ukrycia? Może są tam bazy wojskowe? Może są tam ruiny miasta cyklopów?
7777
1 tyg. temu
Tym zjawiskiem powinien sze zająć ibstytut Welkego POlytyka, noblysty i jego girlfriend greta.
Elkar
1 tyg. temu
"Odchody ptaków działają jak naturalny nawóz". Dziwne, przecież one kakają sztucznym w granulkach.
GretaSreta
1 tyg. temu