Ewelina Kolecka
Ewelina Kolecka| 

Zaskakujące odkrycie na Antarktydzie. Badacze zaobserwowali "zielony śnieg"

25

Zespół brytyjskich naukowców odnotował niepokojące zmiany na terenie Antarktydy. "Zielony śnieg" stanowi jedną z widocznych konsekwencji zmian klimatycznych, które w ostatnich dziesięcioleciach dotknęły niegdyś skuty lodem teren.

Na Antarktydzie śnieg stopniowo ustępuje miejsca zielonym połaciom
Na Antarktydzie śnieg stopniowo ustępuje miejsca zielonym połaciom (Getty Images)

Badania przeprowadzili specjaliści z Uniwersytetu w Cambridge i organizacji British Antarctic Survey. Zaobserwowali, że na półwyspie Antarktycznym coraz częściej występują zielone połacie. Pojawiły się na powierzchni śniegu leżącego wzdłuż linii brzegowej.

Co to jest "zielony śnieg"? Występuje na Antarktydzie

Na "zielony śnieg" składają się mikroskopijne glony, które właśnie zaczynają kwitnąć. Jak podaje "MTV", ich pojawienie się wynika ze zmian klimatycznych, które nie pozostały bez wpływu na Antarktydę. Naukowcy obserwują, że temperatura obszaru konsekwentnie rośnie, więc tego typu organizmy mają możliwość rozwoju.

Do rozwoju glonów przyczyniły się także dodatkowe czynniki. Odchody, które pozostawiają okoliczne ssaki i ptaki, działają na algi jak naturalny nawóz. Z tego powodu większość skupisk roślin odnotowano w pobliżu gniazd pingwinów, gniazd ptaków oraz miejsca bytowania fok.

Zazieleniony obszar jest tak wielki, że można go dostrzec z kosmosu. Najwięcej alg wyrosło w obszarach, gdzie średnie temperatury w miesiącach letnich wynoszą kilka stopni Celsjusza.

Zobacz także: Zobacz też: Antarktyda zielenieje. Proces jest widoczny nawet z kosmosu

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić