aktualizacja 

Znowu głośno o Polakach. Oto co dostaną ofiary trzęsienia ziemi

183

Co najmniej 33 tys. osób zginęło w wyniku trzęsienia ziemi w Turcji i Syrii. Szanse na znalezienie w gruzach tych, którzy przeżyli, są coraz mniejsze, jednak ratownicy nie tracą nadziei. Na miejscu tragedii pomagają nie tylko polscy strażacy, ale także zespół Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej. PCPM wysłało do Syrii domy modułowe, w których będą mogli się schronić ci, którzy przeżyli trzęsienie ziemi, ale stracili dach nad głową.

Znowu głośno o Polakach. Oto co dostaną ofiary trzęsienia ziemi
PCPM wysłało do Syrii domy modułowe, w których mogą schronić się, ci którzy przeżyli, ale stracili swoje domy. (PCPM)

Do tragicznego w skutkach trzęsienia ziemi o magnitudzie 7,8 doszło w poniedziałek 6 lutego w okolicach tureckiej granicy z Syrią. Skala zniszczeń jest ogromna, a ofiar cały czas przybywa. Według ostatnich doniesień, które podano w niedzielę, w Turcji i Syrii zginęło łącznie 33 181 osób.

W akcji ratowniczo-poszukiwawczej bierze udział w sumie 76 strażaków z Polski i osiem psów ratowniczych.

Na pomoc ruszyli także ratownicy z PCPM. "Mieszkańcom terenów dotkniętych trzęsieniem ziemi w Turcji i Syrii potrzebna jest pomoc humanitarna w każdym wymiarze. Zaczęliśmy od wysłania domów modułowych, ale wiemy od naszego zespołu, który wraca z rejonu granicy turecko-syryjskiej, że potrzebna jest także pomoc medyczna" - informuje organizacja.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Trzęsienie ziemi w Syrii. "W schronach głównie kobiety i dzieci"
Udało nam się dotrzeć na południowy wschód Turcji, nieopodal granicy z Syrią. Tereny te zostały bardzo dotknięte. Dokonujemy rozpoznania największych i najpilniejszych potrzeb ludności, która przetrwała - dodaje Marcin Feldman z medycznego zespołu ratunkowego PCPM.

Jedną z takich pilnych potrzeb jest zapewnienie ludziom schronienia. Wiele osób straciło dach nad głową, a temperatury i w Turcji, i w Syrii są teraz niskie. Dlatego właśnie Polacy wysyłają domy modułowe.

Identyczne domy modułowe PCPM dostarczało uchodźcom z Syrii w 2020 roku.

"Wiele jest miejsc, do których w ogóle nie dotarła jeszcze pomoc"

Ratownicy z PCPM podkreślają, że sytuacja w niektórych regionach jest bardzo zła. Ludzie nie mają dachu nad głową. Mieszkają w improwizowanych namiotach lub namiotach dostarczanych przez służby ratunkowe.

Wiele jest miejsc, do których w ogóle nie dotarła jeszcze pomoc. Są to głównie obszary górskie oraz poza miastem. Staramy się tam dostarczyć pomoc humanitarną - mówi Adam Szyszka ratownik z PCMP.

Ofiarom trzęsienia ziemi pomaga też m.in. Polska Akcja Humanitarna, która utworzyła zbiórkę "SOS Turcja/Syria". W ramach zbiórki zebrano już ok. 1,4 mln zł (dajmy stan na 13 lutego, godz. 13).

Trzęsienie ziemi w Turcji i Syrii. Ile osób zginęło?

Jak dotąd potwierdzono śmierć ponad 33 tys. osób, ale ofiar trzęsienia ziemi będzie przybywać. Według ekspertów w sumie liczba ta może wynieść nawet 100 tys.

Poniedziałkowe trzęsienie ziemi było najsilniejszym trzęsieniem na świecie od 2010 roku. Wtedy trzęsienie o magnitudzie 7,0 nawiedziło Haiti. Dokładna liczba ofiar tamtej tragedii nie jest znana, ale szacuje się, że mogło zginąć od 100 tys. do 316 tys. osób.

Autor: ESO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić