Zobaczyła to na szlaku. Wygląda jak potwór, śmierdzi zgniłym mięsem

5

Wędrując po górach, można napotkać wiele różnych przyrodniczych ciekawostek, a nawet poznać nowe, fascynujące gatunki roślin czy grzybów. Pani Izabela na szlaku natknęła się na intrygujący, choć nieco niepokojący widok. Co to takiego?

Zobaczyła to na szlaku. Wygląda jak potwór, śmierdzi zgniłym mięsem
Nietypowy widok w lesie w Gorcach (Facebook, Pixabay, Tygodnik Podhalański)

Pani Izabela podziwiała krajobrazy w drodze na wieżę widokową na Magurkach w Gorcach. Idąc z malowniczej wsi Ochotnica Górna, w pewnym momencie dostrzegła w runie leśnym nietypowy kształt o równie nietypowej barwie.

Nietypowy widok w lesie w Gorcach

Turystka była tak zafascynowana swoim odkryciem, że postanowiła podzielić się nim z redakcją i czytelnikami regionalnego portalu "Tygodnik Podhalański".

Dzisiaj natknęłam się na rzadko spotykanego grzyba - pani Izabela napisała w wiadomości do redakcji, dołączając zdjęcie swojego wyjątkowego znaleziska.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Koniec zbierania grzybów? "To typowe bajdurzenie Kaczyńskiego"

Ukazany na fotografii twór ma różowo-czerwony kolor, a kształtem przypomina rozgwiazdę albo macki ośmiornicy. Dostrzegając go nagle pośród kojącej zieleni, z pewnością można się nieźle przestraszyć. Co to takiego?

Leśna ciekawostka. "Palce diabła" wydzielają woń zgnilizny

To okratek australijski, znany także pod niepokojąco brzmiącą nazwą "palce diabła". Jak wskazują leśnicy Lasów Państwowych, okratek należy do grzybów z rodziny sromotnikowatych. Do Polski przybył przypadkowo, wraz z ziemią sprowadzaną z Australii do naszych ogrodów botanicznych.

Owocnik na początku rozwoju ma kształt jaja, jednak z czasem zmienia formę i zaczyna przypominać czerwoną ośmiornicę - stąd ma przydomek - "palce diabła", wydziela również bardzo intensywny zapach gnijącego mięsa - tłumaczą na Facebooku pracownicy Nadleśnictwa Stuposiany.

Okratek australijski po raz pierwszy został zauważony w Polsce w latach 70. Mieszkańcy wsi z okolic Biłgoraja początkowo myśleli, że młode owocniki grzyba są jajami węża. Z czasem gatunek rozprzestrzenił się w kraju, ale wciąż jest stosunkowo rzadko widywany. Owocniki wytwarza od lipca do października.

Trwa ładowanie wpisu:facebook
Autor: SSŃ
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić