Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Mateusz Kaluga
Mateusz Kaluga | 
aktualizacja 

Żonaci katolicy w sutannach mogą rozdzielać komunię. I to w Polsce

134

- Na studiach myślałem, by zostać kapłanem. Jednak poznałem dziewczynę. Wtedy już wiedziałem, że będzie moją żoną — opowiada diakon stały Bogdan Sadowski. Takich jak oni, diakonów stałych, mamy w Polsce 101, ale potrzeba więcej. Kim tak naprawdę są?

Żonaci katolicy w sutannach mogą rozdzielać komunię. I to w Polsce
Potrzebna jest zgoda żony. Kościół szuka pomocy (Archiwum prywatne, Dariusz Długajczyk)

Długajczyk nie ukrywa, że na życie musi zarabiać w inny sposób. Jest w Chorzowie prezesem firmy, która sprzedaje ekspresy i kawę z Włoch. Kiedyś był urzędnikiem państwowym. Ma 7-letniego syna. Od urodzenia jest osobą z niepełnosprawnością. Porusza się o kulach, bo nie wykształcił mu się w pełni staw biodrowy.

Za posługę nic nie dostaje. Ale nie ma z tym problemu, bo nie o pieniądze tu chodzi. On diakonem został w zeszłym roku (w maju 2023 r.), ale z Bogiem za pan brat był od dawna. Zaczęło się od jeżdżenia na oazy, z Kościołem jest związany od 15. roku życia.

Najpiękniejszym przeżyciem dla mnie było ochrzczenie pierwszego dziecka. Tak się złożyło, że ochrzciłem dziesięć dziewczynek – zdradza nam.

Służy w parafii świętego Krzysztofa w Tychach. Jest tam nadzwyczajnym szafarzem komunii świętej. Asystuje podczas mszy, odczytuje ewangelię.

Diakon stały. Życie w Kościele i u boku żony

Diakonat stały w Polsce jest mało popularny lub wręcz nieznany. A diakonem - według prawa kanonicznego - może zostać celibatriusz (mężczyzna dobrowolnie żyjący w celibacie - przyp. red.) i mężczyzna żonaty. Po wyświęceniu jest osobą duchowną.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Z tym przepisem zrobisz genialny deser, który wyglądem przypomina kultowe eklerki

Diakoni mogą udzielać chrztu, błogosławić małżeństwa, prowadzić pogrzeby, głosić kazania podczas mszy świętej i rozdzielać komunię. Nie mogą sprawować eucharystii, spowiadać i udzielać namaszczenia. Diakoni nie dostają wynagrodzenia. Mogą nosić sutannę, ale nie są do tego zobowiązani.

Według portalu Diakonat, w Polsce w Kościele rzymskokatolickim służy 101 diakonów (dane na koniec 2023 roku). Pierwszym diakonem był Tomasz Chmielewski służący w diecezji toruńskiej. Stało się to w 2008 roku. 15 lat wcześniej powołanie diakonów stałych umożliwiono w Polsce w Kościele grekokatolickim.

Jednym z nich był diakon Bogdan Sadowski. Święcenia otrzymał w 2009 roku w archidiecezji warszawskiej. Z przerwami, ale wciąż tam służy. W okresie posługi aż pięć razy zmieniał parafię.

Byłem w Łodzi, służyłem w Magdalence, Piasecznie, czy Świątyni Opatrzności Bożej na warszawskim Wilanowie. To nie jest dobre, diakon powinien jednak służyć w jednym miejscu - opowiada o2.pl

Na studiach myślałem, by zostać kapłanem. Jednak poznałem dziewczynę. Wtedy już wiedziałem, że będzie moją żoną - mówi diakon. Jak przyznaje, od dziecka był blisko Kościoła. - Minęło wiele lat, szybko to zleciało. Gdy pomyślę, jak szybko, to ciężko w to uwierzyć.

Przed pandemią byłem każdego dnia na mszy. Uczestniczyłem w przygotowaniu do ślubów, chrzcin, chodziłem z kolędą. Proboszcz często wyznacza jakieś zadania. Teraz mamy gorzkie żale, muszę przygotowywać kazania - opowiada o2.pl Sadowski.

Jak przyznaje, posługę diakońską poleca każdemu, to duże przeżycie mężczyzny. - Trzeba mieć świadomość, że kiedyś to było normalnością. Na Zachodzie diakoni często pełnią obowiązki proboszcza. Wszyscy wiemy o kryzysie w Kościele, dlatego w każdej parafii powinien być diakon - kończy Sadowski.

Dariusz Długajczyk od zawsze wiedział, że chce żyć w małżeństwie. Choć jak mówi, o kapłaństwie myślał, jeżdżąc w dzieciństwie na oazy. Jest już 14 lat po ślubie. - Diakonat i powołanie przyszło znacznie później, ale dalej stawiam rodzinę na pierwszym miejscu. Diakoni muszą pracować, żeby się utrzymać. Ale to powołanie jest mi bliskie - tłumaczy Długajczyk.

Jako diakon, może spotykać się również z osobami chorymi, których doskonale rozumie.

Jestem osobą niepełnosprawną, poruszam się o kulach. Gdy pomagam w szpitalu, gdy widzą mnie chorzy, zupełnie inaczej mnie odbierają, jak swojego. To im pomaga, można dzięki temu dużo dobrego zdziałać - kończy Dariusz Długajczyk.

Diakonat stały. Jakie są wymagania? Zgoda żony

Kandydatem do diakonatu stałego może zostać mężczyzna ochrzczony i bierzmowany. W przypadku mężczyzn żonatych powinni oni przedłożyć świadectwo ślubu i otrzymać... zgodę żony. Kawaler może być dopuszczony do święceń po ukończeniu 25 lat, ale musi żyć w celibacie. Żonaty mężczyzna musi żyć w małżeństwie od co najmniej 5 lat. Są limity wieku. Nie może być młodszy niż 35 lat i starszy niż 60.

Kandydat musi zwrócić się z prośbą o dopuszczenie od biskupa i dołączyć niezbędne dokumenty. Następnie ze swoim proboszczem i żoną spotyka się z biskupem, który podejmie ostateczną decyzję o dopuszczeniu do diakonatu.

Od zgłoszenia do powołania mija mniej więcej 3,5 roku. W tym czasie mężczyzna musi podjąć świadomą decyzję i przechodzi szkolenia przygotowujące do roli diakona.

Będą nowe powołania do diakonatu stałego?

Niewykluczone, że liczba diakonów w Kościele rzymskokatolickim szybko wzrośnie. Poszukiwania ogłosiły już np. diecezje kaliska i bydgoska. Redakcja o2 sprawdzała, jak wygląda to w innych parafiach w Polsce.

Diecezja kielecka ma kandydatów, jednak nie są oni jeszcze wyświęceni. Na etapie przygotowania są również kandydaci w archidiecezji szczecińsko - kamieńskiej. Na drugim biegunie jest na przykład diecezji łomżyńska, która na obecną chwilę nie przewiduje powołań. Podobnie jest w archidiecezji krakowskiej.

Najwięcej diakonów stałych ma metropoliakatowicka - 29, warmińska - 17, łódzka - 16, warszawska - 10 i wrocławska - 9.

Mateusz Kaluga, dziennikarz o2.pl

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Wyniki Lotto 19.03.2025 – losowania Multi Multi, Ekstra Pensja, Ekstra Premia, Mini Lotto, Kaskada
Projekt Warszawa wygrał rewanż ale i tak odpadł z Ligi Mistrzów
Śmierć strażniczki na lotnisku. "Miała brać ślub, kupiła mieszkanie"
Studentka UW w gronie 20 kobiet wyróżnionych międzynarodowym stypendium
Syn legendy Juventusu Turyn wybiera reprezentację Czech
Mistrzyni olimpijska ostro o decyzji Trumpa. "Nie dam się zastraszyć"
W strefie przemysłowej w Nowej Soli doszło do wypadku. Nie żyje 53-latek
Amerykanista nie ma wątpliwości. Kolejny krok należy do Rosji
Tragedia w świecie sportu. Zginęła w katastrofie lotniczej
Już 500 kg martwych ryb. Wody Polskie walczą, żeby nie wpływały do jeziora Jamno
Nie było lekarza, pacjent zmarł. Trwa dochodzenie
Tragedia na Morzu Śródziemnym. Sześciu migrantów zginęło, 40 zaginionych
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić