Wróć na
Jan Manicki
|

Zwłoki Polaka wykopane w niemieckim lesie. Nagroda za pomoc w ujęciu morderców

29
Podziel się

Niemieccy śledczy wyznaczyli nagrodę dla osób, które pomogą odnaleźć sprawców zbrodni sprzed 26 lat. Dopiero teraz zdołano ustalić tożsamość ofiary. To pochodzący z Gdańska Polak.

Zwłoki Polaka wykopane w niemieckim lesie. Nagroda za pomoc w ujęciu morderców
(Polizeipräsidium Trier, Wikimedia Commons)
bCYuFxnV

Nieopodal Georg-Weierbach na przedmieściach Idar-Oberstein w Nadrenii-Palatynacie 3 marca 1994 roku pracownicy leśni znaleźli zwłoki mężczyzny. Niedawno udało się ustalić tożsamość ofiary. Pochodzący z Gdańska Polak miał w momencie zaginięcia 46 lat.

Ciało znajdowało się w śpiworze Bundeswehry. Zapakowane było w niebieskie worki na śmieci. Mężczyzna padł ofiarą brutalnej zbrodni, o czym świadczą obrażenia na ciele.

bCYuFxnX

Ciało Polaka w lesie. Nieustalone okoliczności zabójstwa

Do zabójstwa doszło między październikiem 1993 a marcem 1994 roku. Niemiecka policja przez wiele lat starała się ustalić tożsamość zamordowanego. Mimo prowadzonego na szeroką skalę śledztwa nie udawało się stwierdzić, kim była ofiara.

Śledczy ustalili niedawno, że zabity to polski obywatel Ryszard Gorczyca. W momencie śmierci miał 46 lat. Polak po 1989 roku mieszkał w Gdańsku, później wraz z rodziną przeniósł się do Idar-Oberstein, skąd miał często wracać do kraju.

Zwłoki Polaka zakopane w niemieckim lesie. Miał charakterystyczne tatuaże

Ryszard Gorczyca miał około 168 cm wzrostu, ważył maksymalnie 55 kilogramów. Posiadał ciemnoblond włosy, nosił także brodę. Miał także charakterystyczne tatuaże.

bCYuFxod

Tatuaż na piersi przedstawia krzyż, za którym znajduje się góra z promieniami. Na zewnętrznej stronie lewego przedramienia widnieje podobizna diabła wraz ze sztyletem. Po wewnętrznej stronie mężczyzna miał wytatuowany miecz z owiniętym wokół niego wężem i napisem "Love". Ostatni tatuaż na lewym ramieniu przedstawia głowę kobiety.

W momencie śmierci Gorczyca miał na sobie jasną koszulę z długimi rękawami oraz ciemne sztruksowe spodnie. Nosił także beżowe podkolanówki i czarne buty. Niemieccy śledczy odnaleźli również przy nim ciemnozieloną kamizelkę bez rękawów.

bCYuFxoe

Ciało Polaka zakopane w lesie. Obok znaleziono dwie łopaty

Kryminalni odnaleźli w pobliżu miejsca ukrytych zwłok dwie łopaty. Jak sądzą, zostały użyte do zakopania ciała. Jedna z nich jest bardzo charakterystyczna: ma czerwony czerpak i czarny uchwyt z napisem "Lasher".

Druga odnaleziona łopata miała drewnianą rączkę. Jej czerpak pierwotnie zamocowany był przy pomocy siedmiu nitów. W momencie odnalezienia dwóch z nitów brakowało.

bCYuFxof

Polak znaleziony w niemieckim lesie. Zginął wcześniej

Z dotychczasowego śledztwa wynika, że Gorczyca nie zginął w lesie. Jego zwłoki zostały prawdopodobnie przewiezione do lasu samochodem. Kryminalni zakładają, że w ukrywaniu ciała uczestniczyły co najmniej dwie osoby. Wskazują na to znalezione łopaty.

Zamordowany Polak. Niemiecka policja prosi o pomoc

Funkcjonariusze śledczy z Trewiru i prokuratury w Bad Kreuznach proszą o pomoc w wyjaśnieniu okoliczności jego śmierci wszystkich, którzy znali zamordowanego Ryszarda Gorczycę. Za przekazanie istotnych informacji, które mogą przyczynić się do ustalenia sprawców zbrodni, wyznaczyli nagrodę w wysokości 5 tys. euro.

Informacje można przekazać telefonicznie wydziałowi śledczemu w Trewirze pod numerem +490651/9779-2480 lub pocztą elektroniczną na adres kdtrier.hinweisaufnahme@polizei.rlp.de

bCYuFxog

Nagrodę również można odebrać w pełni anonimowo, np. za pomocą pośrednika. Dla osób, które pragną nie ujawniać się, uruchomiono specjalny telefon zaufania: +490152/28854968.

Obejrzyj także: Policjanci wreszcie złapali zabójcę. Śledztwo trwało ponad 10 lat

bCYuFxoy
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(29)
Emigrant de
6 dni temu
Kiedy robiłem remont domu niemieckiego policjanta i pytałem o Polaków i ich kłopoty w Niemczech,to mi powiedział,że w Niemczech największym wrogiem Polaka jest drugi Polak.
Waldi
6 dni temu
Swoja droga ten koles musial miec kryminalna przeszlosc lub kontakt z ludzmi ktorzy byli wiezniami. Tego typu tatuaze robia wiezniowie.
999
6 dni temu
Kamizelka z rękawami to taka której rękawy można odpinać oraz zapinać za pomocą zamka lub guzików :)
bCYuFxoz
Marcin P.T.
6 dni temu
Często wracał do kraju - czyli możliwe, że robił za kuriera
winsor
6 dni temu
no kto mógł go zamordować? no kto niech pomyślę.....wychodzi mi że kumple....polacy oczywiście.
Najnowsze komentarze (29)
antek
4 dni temu
pracowalem w hollandii jak slyszalem polska mowe to uciekalem jak najdalej a moimi przyjaciolmi byli rosjanie i litwini
microszkop
6 dni temu
Polacy wszędzie przejawiają miłość do rodaków.
reżyser
6 dni temu
Po co szukać winnych to tylko polaczek!Takich jak on jest wielu!
radośc
6 dni temu
najpiękniejszym widokiem dla mnie to scena jak ROSJANIE przed jedna z dyskotek w Berlinie kopali polaczka.To był cudowny widok. Jestem za.
zax
6 dni temu
27 lat i takie sensacyjne odkrycie... policja niemiecka, jest "lepsza" od naszych milicjantów... i te wnioski - co najmniej 2 osoby bo były dwie łopaty. ustalenie tylko tego faktu zajmuje ze 20 lat.
Ewa
6 dni temu
Dziwne ze rodzina w Niemczech nie zglosila zaginiecia. Z tymi tatuazami od razu by go zidentyfikowano.
hex
6 dni temu
Wg polskiego prawa za 4 lata sprawa będzie przedawniona.Ciekawe czy Niemcy też umorzą to śledztwo jak nie znajdą winnych.
ela
6 dni temu
Na pewno za tym stoją krajanie
bCYuFxor
jaca
6 dni temu
Maja zidentyfikowane lopaty.Brawo policai
2222
6 dni temu
Tyle lat minęło od zakończenia wojny a zbrodnicze instynkty w Niemcach nie wygasły.
BERLINER
6 dni temu
KTO GO ZABIŁ - Sami Swoi czyli Polacy - Coś wymknęło się spod Kontroli
BERLINER
6 dni temu
KTO GO ZABIŁ - Sami Swoi czyli Polacy - Coś wymknęło się spod Kontroli
BERLINER
6 dni temu
KTO GO ZABIŁ - Sami Swoi czyli Polacy - Coś wymknęło się spod Kontroli
Szarik
6 dni temu
No te tatuaze to ma git ! niezly fachman je robil , pewnie w Wronkach !a kto go zalatwi ? a ktoz jak nie rodacy.
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić