aktualizacja 

Zwróć uwagę na ten czerwony znaczek! Pomoże, gdy zgubisz się w lesie

32

To ciekawa, ale i z pewnością bardzo przydatna informacja dla wszystkich osób mających do czynienia z drewnem, bądź lubiących spacery po lesie. Czerwony numerek (z poniższego zdjęcia) ma więcej znaczeń niż może ci się wydawać. Wszelkie wątpliwości rozwiało Nadleśnictwo Lubin.

Zwróć uwagę na ten czerwony znaczek! Pomoże, gdy zgubisz się w lesie
Zwróć uwagę na to oznaczenie. (Facebook, Bogdan Herba)

Nadleśnictwo Lubin poinformowało na swoim fanpage'u na Facebooku, co oznacza tajemniczy czerwony znaczek umieszczany na pojedynczej sztuce lub stosie drewna. Okazuje się, że świadczy on m.in. o tym, iż zostało ono pomierzone i wprowadzone do systemu. Inaczej mówiąc, nie ma opcji, by pochodziło z kradzieży. Wszelkie kontrole szybko potwierdzą stan faktyczny.

W przypadku, gdy drewno z czerwonym znakiem znajdzie się w tartaku bądź u innego odbiorcy, a nie spełni wymaganych norm jakościowo - wymiarowych, istnieje opcja, by je szybko i sprawnie zareklamować. Dzięki oznakowaniu łatwo ustalimy miejsce, z którego do nas dotarło.

Numerki nam powiedzą, skąd przyjechało - informuje na swoim profilu na Facebooku Nadleśnictwo Lubin.
Trwa ładowanie wpisu:facebook

Zgubiłeś się lesie? Ta tabliczka ci pomoże

Trzecia z informacji, którą niesie ze sobą wspomniane oznakowanie, z pewnością przyda się grzybiarzom i miłośnikom spacerów po lesie. Dzięki niej możesz czuć się bezpieczny. Nadleśnictwo Lubin przypomina, że jeśli tylko stracimy orientację i zgubimy się w gąszczu drzew, wystarczy przeczytać służbom ratunkowym wszystkie cyferki zamieszczone na czerwonym znaku. To umożliwi zlokalizować osobę co do centymetra.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Jadalne grzyby w zimie. Pokazał, co udało mu się znaleźć w lesie
I wtedy nie ma potrzeby szukać mchu rosnącego od północnej strony na drzewach, czy słupków granicznych między oddziałami, których jest mało - dodaje Nadleśnictwo Lubin.

Co ciekawe, pierwszy rząd cyfr (górny) oznacza numer drewna. Powtarza się on w różnych leśnictwach i to jest typowe. Jednak w połączeniu z dolnym sześciocyfrowym kodem czyni czerwoną płytkę niepowtarzalną w skali całej Polski. Takie jedyne w swoim rodzaju kody tabliczek nigdy się nie dublują. Leśniczy zawsze mają obowiązek rozliczać się z użytych płytek.

Zdarza się też, że czerwone tabliczki mają również nadrukowany kod kreskowy. Odczytuje się go z wykorzystaniem czytnika zintegrowanego z rejestratorem leśniczego. To mocno ułatwia pracę z drewnem.

Autor: PŁA
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić