Mateusz Domański
Mateusz Domański| 

Zwrot pieniędzy za wakacje. Nowe zasady. Polska musi się dostosować

76

Unia Europejska wprowadziła zasady, które mówią o tym, że ciągu 14 dni należy zagwarantować zwrot pieniędzy za odwołaną przez koronawirusa wycieczkę, pobyt w hotelu, pociąg lub prom. Teraz Polska musi się dostosować do tych wytycznych.

Co ze zwrotami za wycieczki?
Co ze zwrotami za wycieczki? (Getty Images)

Rządzący muszą odnieść się do zasad wprowadzonych przez Unię Europejską do 2 czerwca. Jak informuje korespondentka RMF FM, Polska liczyła, że Komisja Europejska złagodzi przepisy, ale tak się nie stało.

Sytuacja jest bardzo drażliwa. Chodzi bowiem o interesy sektora turystycznego i linii lotniczych. Mowa więc o ogromnych środkach finansowych.

Zobacz także: Prezydent Katowic Marcin Krupa: 25 maja będzimy gotowi na przyjęcie uczniów klas 1-3

Jak czytamy na rmf24.pl, unijna dyrektywa mówi, że jeżeli podróż została odwołana z powodu nadzwyczajnych okoliczności, to klient biura podróży ma prawo do zwrotu gotówki w ciągu 14 dni. Oczywiście takim powodem do żądania zwrotu jest pandemia koronawirusa.

Polska postanowiła wydłużyć wspomniany okres dwóch tygodni do 180 dni. Dodajmy też, że biura podróży nie muszą wypłacać gotówki. Nowe przepisy wprowadzają bowiem możliwość wydawania voucherów na inne wyjazdy.

Zwrot gotówki za wycieczki. Co grozi Polsce?

Do 2 czerwca Polska obligatoryjnie musi dostosować się do regulacji wdrożonych przez Unię Europejską. Jeśli tego nie zrobi, Bruksela może rozpocząć procedury związane z naruszeniem unijnego prawa.

Nie tylko Polsce nie podobają się przepisy Unii Europejskiej. Na ich złagodzenie liczyło też kilkanaście innych krajów. Teraz już wiemy, że nic z tego nie będzie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.

Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić