o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
Mateusz Domański
Mateusz Domański
|

Zwrot pieniędzy za wakacje. Nowe zasady. Polska musi się dostosować

25
Podziel się

Unia Europejska wprowadziła zasady, które mówią o tym, że ciągu 14 dni należy zagwarantować zwrot pieniędzy za odwołaną przez koronawirusa wycieczkę, pobyt w hotelu, pociąg lub prom. Teraz Polska musi się dostosować do tych wytycznych.

Co ze zwrotami za wycieczki?
Co ze zwrotami za wycieczki? (Getty Images)
bErMnQHp

Rządzący muszą odnieść się do zasad wprowadzonych przez Unię Europejską do 2 czerwca. Jak informuje korespondentka RMF FM, Polska liczyła, że Komisja Europejska złagodzi przepisy, ale tak się nie stało.

Sytuacja jest bardzo drażliwa. Chodzi bowiem o interesy sektora turystycznego i linii lotniczych. Mowa więc o ogromnych środkach finansowych.

Zobacz także: Prezydent Katowic Marcin Krupa: 25 maja będzimy gotowi na przyjęcie uczniów klas 1-3

bErMnQHr

Jak czytamy na rmf24.pl, unijna dyrektywa mówi, że jeżeli podróż została odwołana z powodu nadzwyczajnych okoliczności, to klient biura podróży ma prawo do zwrotu gotówki w ciągu 14 dni. Oczywiście takim powodem do żądania zwrotu jest pandemia koronawirusa.

Polska postanowiła wydłużyć wspomniany okres dwóch tygodni do 180 dni. Dodajmy też, że biura podróży nie muszą wypłacać gotówki. Nowe przepisy wprowadzają bowiem możliwość wydawania voucherów na inne wyjazdy.

bErMnQHx

Zwrot gotówki za wycieczki. Co grozi Polsce?

Do 2 czerwca Polska obligatoryjnie musi dostosować się do regulacji wdrożonych przez Unię Europejską. Jeśli tego nie zrobi, Bruksela może rozpocząć procedury związane z naruszeniem unijnego prawa.

Nie tylko Polsce nie podobają się przepisy Unii Europejskiej. Na ich złagodzenie liczyło też kilkanaście innych krajów. Teraz już wiemy, że nic z tego nie będzie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

bErMnQHy

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

bErMnQHS
KOMENTARZE
(25)
pav
11 miesięcy temu
czekam na zwrot za anulowananą wycieczkę przez biuro już pięć miesięcy Deklaruję że już nigdy nie wybiorę sie na wycieczkę z biurem podróży .Brak zwrotu gotówki w ustawowym terminie skutecznie mnie zniechecił do korzystania z ich ofert .Nie mam zamiaru czekać na zwrot 194 dni na ktore im dało prawo zapisane w spec ustawie
derk
rok temu
Zwracam uwagę przyszłym klientom biur turystycznych że biuro w przypadku odwołania wyjazdu ma prawo na podstawie spec ustawy wstrzymać zwrot zaplaty na 194 dni Właśnie jestem w takiej sytuacji .biuro Itaka anulowało wyjazd ale pieniędzy nie zwrócili wykorzystując ustawę blokując mi gotówkę na okres poł roku
Józek
rok temu
Daremne te komentarze.To jest POLSKA.
bErMnQHT
Tadeusz
rok temu
oszustem w tych zwrotach jest nasze "państwo" i "pinokio". Jak mogą pożyczać komuś na pół roku moje pieniądze? PARANOJA a nie tarcza.
amara
rok temu
kupiłam loty na 3 marca do Meksyku w obie strony i do tej pory nie chcą mi zwrócić pieniędzy, jedynie przyszedł po 3 miesiącach email systemowy że mają długi czas oczekiwania , kupiłam za 4 tys zł noclegi przez hotels com i odmówili mi zwrotu pieniędzy bo niby pensjinat z Meksyku nie zgodził się na zwrot pieniędzy bo u nich nie było epidemi , jakaś kpina !!!!
AAA
rok temu
Należy wsiąść pod uwagę fakt, że wypowiedzenie umowy w trybie art. 46 ust. 1 i 2 ustawy o imprezach turystycznych daje prawo do zwrotu zaliczki w ciągu 14 dni (a nie 180 dni), ale pod warunkiem zapłaty kary za odstąpienie od umowy, przewidziane zgodnie z regulaminem organizatora. Tarcza antykryzysowa związana z COVID-19 w art. 15k wprowadza tylko 2 możliwe przesłanki bezkosztowego odstąpienia od umowy i uprawomocnienia decyzji w ciągu 180, tj. w przypadku odwołania imprezy przez Organizatora lub w przypadku odwołania imprezy przez uczestnika w nadzwyczajnych okolicznościach np.pandemii. Z tych przepisów widać, że ustawodawca nie przewidział objęcia rygorem dłuższej zapłaty przypadku, o którym mowa w art. 46 ust. 1 i 2 ustawy o imprezach turystycznych, czyli odstąpienie od umowy bez podania przyczyny (nawet bez związku z VOVID), pod warunkiem zapłaty kary. Dlatego w przypadku, gdy zgodzicie się odstąpić od umowy i zapłacić karę, zgodnie z art. 46 ust. 6 ustawy o imprezach turystycznych, zwrot to 14 dni. Warto o tym pamiętać, nie dawajmy się nabijać w butelkę. Nigdzie o tym nie piszą, bronią branży turystycznej naszym kosztem. Organizatorzy jeszcze próbują na siłę interpretować przepisy tarczy kryzysowej (art. 15k ), ze te przepisy mają zastosowanie również do art. 46 ust. 1 ustawy o imprezach turystycznych, bezskutecznie. Zobaczcie sami w jakich przypadkach w art. 15K ustawy antykryzysowej jest przewidziane dłuższe oczekiwanie na zwrot, nie matam przypadku art. 46 ust. 1 . Lepiej stracić 300 zł kary i odzyskać resztę zaliczki w ciągu 14 dni.
Jola
rok temu
Od 3 miesięcy czekam na zwrot pieniędzy za lot odwolany przez Brasil airline,dostalam nawet fakturę korygującą i wiele zapewnień od Fru, że jeszcze chwila, już lada moment i... nic. Dodam, że lot został odwołany zanim koronawirus opanował świat,z zupelnie innego powodu.
Aga
rok temu
Mam lecieć 18 czerwca. Za 9 dni muszę zapłacić za całość, a w dniu dzisiejszym tui twierdzi, że póki co to odwołane jest do 10 czerwca i jak za 9 dni dalej tak będzie tak samo, to albo zapłacę za całość ponad 5000 albo mam zrezygnować i zaliczka przepada. Po prostu czekają, aż klijent zrezygnuje bo wtedy nie muszą oddawać zaliczki. Ofertę na lato 21 mają beznadziejną i zamiast zachować się uczciwie to cwaniakuja, żeby tylko nie oddawać zaliczki. A może ja nie chcę lecieć 18.06. Do Turcji. Dlaczego nie mogę zrezygnować i dostać zwrot zaliczki. Nigdy więcej tui. Rainbow zachował się po ludzku. Ma zupełnie inne zasady rezygnacji.
Roda
rok temu
Jeśli państwo chce pomagać niech samo wyłoży kasę a nie zarządza moimi pieniędzmi
wiiii
rok temu
Fake news!
Dziadek
rok temu
Za bardzo przeginają przecież to ryzyko zawodowe a nie działalność brata Alberta
Aneta
rok temu
Czy mogą mi potrącić 10 % bo zrezygnowałam z wycieczki z powodu pandemi. Proszę o wasze zdanie
wwww
rok temu
hahaahah dobijac pis tak trzymac !!!! handlarzy maseczkowych nalezy tępić !!!!
bErMnQHL
Patriota
rok temu
Firmy chętnie biorą zaliczki ale ciężko im oddać w dwa tygodnie ???!!!!! Tłumaczenie, że potrzebują czasu, moim zdaniem to czyste oszustwo i manipulacja. Dadzą do banku na pół roku i mają odsetki za free.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić