Wróć na
Mateusz Domański
|

Zwrot pieniędzy za wakacje. Nowe zasady. Polska musi się dostosować

24
Podziel się

Unia Europejska wprowadziła zasady, które mówią o tym, że ciągu 14 dni należy zagwarantować zwrot pieniędzy za odwołaną przez koronawirusa wycieczkę, pobyt w hotelu, pociąg lub prom. Teraz Polska musi się dostosować do tych wytycznych.

Co ze zwrotami za wycieczki?
Co ze zwrotami za wycieczki? (Getty Images)
bCPwZaBh

Rządzący muszą odnieść się do zasad wprowadzonych przez Unię Europejską do 2 czerwca. Jak informuje korespondentka RMF FM, Polska liczyła, że Komisja Europejska złagodzi przepisy, ale tak się nie stało.

Sytuacja jest bardzo drażliwa. Chodzi bowiem o interesy sektora turystycznego i linii lotniczych. Mowa więc o ogromnych środkach finansowych.

Zobacz także: Prezydent Katowic Marcin Krupa: 25 maja będzimy gotowi na przyjęcie uczniów klas 1-3

bCPwZaBj

Jak czytamy na rmf24.pl, unijna dyrektywa mówi, że jeżeli podróż została odwołana z powodu nadzwyczajnych okoliczności, to klient biura podróży ma prawo do zwrotu gotówki w ciągu 14 dni. Oczywiście takim powodem do żądania zwrotu jest pandemia koronawirusa.

Polska postanowiła wydłużyć wspomniany okres dwóch tygodni do 180 dni. Dodajmy też, że biura podróży nie muszą wypłacać gotówki. Nowe przepisy wprowadzają bowiem możliwość wydawania voucherów na inne wyjazdy.

bCPwZaBp

Zwrot gotówki za wycieczki. Co grozi Polsce?

Do 2 czerwca Polska obligatoryjnie musi dostosować się do regulacji wdrożonych przez Unię Europejską. Jeśli tego nie zrobi, Bruksela może rozpocząć procedury związane z naruszeniem unijnego prawa.

Nie tylko Polsce nie podobają się przepisy Unii Europejskiej. Na ich złagodzenie liczyło też kilkanaście innych krajów. Teraz już wiemy, że nic z tego nie będzie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

bCPwZaBK
KOMENTARZE
(24)
Sławcio
3 miesiące temu
Bardzo dobrze. Dla mnie to jakieś nieporozumienie że muszę czekać 180 dni na zwrot. Pół roku ... powinni oddać i dorzucić procent. Odwołali mi wycieczkę za 10 000. Przez pół roku daje na konto oszczędnościowe 10 tyś i mam jakiś tam procent. A teraz mam zamrożone 10 tyś bo biuro ma pół roku na oddanie.
pl.
3 miesiące temu
Co podpisał Lech Kaczyński? Prawo unijne ma pierwszeństwo przed prawem krajowym państwa członkowskiego. 2. Państwa mają obowiązek zapewnić skuteczność prawa unijnego. 3. Krajom członkowskim nie wolno jest wprowadzać przepisów prawa krajowego, które byłyby sprzeczne z prawem unijnym. 4. W razie sprzeczności przepisów prawa unijnego i krajowego, zastosowanie mają przepisy prawa unijnego. 5. Późniejsze prawo krajowe nie deroguje wcześniejszego prawa
Charry
3 miesiące temu
To jest bardzo interesujące jak musiałem zapłacić zaliczkę pół roku wcześniej to natychmiast.Ale jak mają dodać pieniądze za to że nie wywiązali się z umowy to już nie natychmiast (nawiasem mówiąc jeszcze nie wydali ani grosza na moją wycieczkę)
bCPwZaBL
Patriota
3 miesiące temu
Firmy chętnie biorą zaliczki ale ciężko im oddać w dwa tygodnie ???!!!!! Tłumaczenie, że potrzebują czasu, moim zdaniem to czyste oszustwo i manipulacja. Dadzą do banku na pół roku i mają odsetki za free.
Roda
3 miesiące temu
Jeśli państwo chce pomagać niech samo wyłoży kasę a nie zarządza moimi pieniędzmi
Najnowsze komentarze (24)
derk
2 tyg. temu
Zwracam uwagę przyszłym klientom biur turystycznych że biuro w przypadku odwołania wyjazdu ma prawo na podstawie spec ustawy wstrzymać zwrot zaplaty na 194 dni Właśnie jestem w takiej sytuacji .biuro Itaka anulowało wyjazd ale pieniędzy nie zwrócili wykorzystując ustawę blokując mi gotówkę na okres poł roku
Józek
4 tyg. temu
Daremne te komentarze.To jest POLSKA.
Tadeusz
2 miesiące temu
oszustem w tych zwrotach jest nasze "państwo" i "pinokio". Jak mogą pożyczać komuś na pół roku moje pieniądze? PARANOJA a nie tarcza.
amara
3 miesiące temu
kupiłam loty na 3 marca do Meksyku w obie strony i do tej pory nie chcą mi zwrócić pieniędzy, jedynie przyszedł po 3 miesiącach email systemowy że mają długi czas oczekiwania , kupiłam za 4 tys zł noclegi przez hotels com i odmówili mi zwrotu pieniędzy bo niby pensjinat z Meksyku nie zgodził się na zwrot pieniędzy bo u nich nie było epidemi , jakaś kpina !!!!
AAA
3 miesiące temu
Należy wsiąść pod uwagę fakt, że wypowiedzenie umowy w trybie art. 46 ust. 1 i 2 ustawy o imprezach turystycznych daje prawo do zwrotu zaliczki w ciągu 14 dni (a nie 180 dni), ale pod warunkiem zapłaty kary za odstąpienie od umowy, przewidziane zgodnie z regulaminem organizatora. Tarcza antykryzysowa związana z COVID-19 w art. 15k wprowadza tylko 2 możliwe przesłanki bezkosztowego odstąpienia od umowy i uprawomocnienia decyzji w ciągu 180, tj. w przypadku odwołania imprezy przez Organizatora lub w przypadku odwołania imprezy przez uczestnika w nadzwyczajnych okolicznościach np.pandemii. Z tych przepisów widać, że ustawodawca nie przewidział objęcia rygorem dłuższej zapłaty przypadku, o którym mowa w art. 46 ust. 1 i 2 ustawy o imprezach turystycznych, czyli odstąpienie od umowy bez podania przyczyny (nawet bez związku z VOVID), pod warunkiem zapłaty kary. Dlatego w przypadku, gdy zgodzicie się odstąpić od umowy i zapłacić karę, zgodnie z art. 46 ust. 6 ustawy o imprezach turystycznych, zwrot to 14 dni. Warto o tym pamiętać, nie dawajmy się nabijać w butelkę. Nigdzie o tym nie piszą, bronią branży turystycznej naszym kosztem. Organizatorzy jeszcze próbują na siłę interpretować przepisy tarczy kryzysowej (art. 15k ), ze te przepisy mają zastosowanie również do art. 46 ust. 1 ustawy o imprezach turystycznych, bezskutecznie. Zobaczcie sami w jakich przypadkach w art. 15K ustawy antykryzysowej jest przewidziane dłuższe oczekiwanie na zwrot, nie matam przypadku art. 46 ust. 1 . Lepiej stracić 300 zł kary i odzyskać resztę zaliczki w ciągu 14 dni.
Jola
3 miesiące temu
Od 3 miesięcy czekam na zwrot pieniędzy za lot odwolany przez Brasil airline,dostalam nawet fakturę korygującą i wiele zapewnień od Fru, że jeszcze chwila, już lada moment i... nic. Dodam, że lot został odwołany zanim koronawirus opanował świat,z zupelnie innego powodu.
Aga
3 miesiące temu
Mam lecieć 18 czerwca. Za 9 dni muszę zapłacić za całość, a w dniu dzisiejszym tui twierdzi, że póki co to odwołane jest do 10 czerwca i jak za 9 dni dalej tak będzie tak samo, to albo zapłacę za całość ponad 5000 albo mam zrezygnować i zaliczka przepada. Po prostu czekają, aż klijent zrezygnuje bo wtedy nie muszą oddawać zaliczki. Ofertę na lato 21 mają beznadziejną i zamiast zachować się uczciwie to cwaniakuja, żeby tylko nie oddawać zaliczki. A może ja nie chcę lecieć 18.06. Do Turcji. Dlaczego nie mogę zrezygnować i dostać zwrot zaliczki. Nigdy więcej tui. Rainbow zachował się po ludzku. Ma zupełnie inne zasady rezygnacji.
Roda
3 miesiące temu
Jeśli państwo chce pomagać niech samo wyłoży kasę a nie zarządza moimi pieniędzmi
bCPwZaBD
wiiii
3 miesiące temu
Fake news!
Dziadek
3 miesiące temu
Za bardzo przeginają przecież to ryzyko zawodowe a nie działalność brata Alberta
Aneta
3 miesiące temu
Czy mogą mi potrącić 10 % bo zrezygnowałam z wycieczki z powodu pandemi. Proszę o wasze zdanie
wwww
3 miesiące temu
hahaahah dobijac pis tak trzymac !!!! handlarzy maseczkowych nalezy tępić !!!!
Patriota
3 miesiące temu
Firmy chętnie biorą zaliczki ale ciężko im oddać w dwa tygodnie ???!!!!! Tłumaczenie, że potrzebują czasu, moim zdaniem to czyste oszustwo i manipulacja. Dadzą do banku na pół roku i mają odsetki za free.
Charry
3 miesiące temu
To jest bardzo interesujące jak musiałem zapłacić zaliczkę pół roku wcześniej to natychmiast.Ale jak mają dodać pieniądze za to że nie wywiązali się z umowy to już nie natychmiast (nawiasem mówiąc jeszcze nie wydali ani grosza na moją wycieczkę)
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić