Bezcenny widok. Sprawdzili reakcję płodu na to, co robi mama

9

W życiu płodowym zaczynamy już reagować na smak i zapach pokarmu spożywanego przez naszą matkę - do takich wniosków doszli naukowcy z Wielkiej Brytanii i Francji, którzy opisali swój najnowszy eksperyment w "Psychological Science".

Bezcenny widok. Sprawdzili reakcję płodu na to, co robi mama
Odkrycia te sugerują, że to, co jedzą kobiety w ciąży, może znacznie wpływać na preferencje smakowe ich dzieci po urodzeniu (FETAP, Pixabay)

Jak płód reaguje na smak? Badanie

W badaniu przeprowadzonym przez naukowców z Wielkiej Brytanii i Francji udział wzięło 100 kobiet w 32. i 36. tygodniu ciąży, czyli tuż przed narodzinami dziecka. Celem badania było natomiast zobaczenie, jak nienarodzone dzieci reagują na smak jedzenia spożywanego przez ich matki. 

Przed badaniem kobiety były proszone o niespożywanie żadnych produktów spożywczych ani napojów, które mogłyby wpłynąć na reakcję ich dzieci. Samo badanie zaś zostało podzielone na 3 grupy kobiet. Jedna z grup otrzymała kapsułkę zawierającą 400 mg marchwi w proszku, druga 400 mg jarmużu w proszku, trzecia grupa z kolei była grupą kontrolną. 

Płód krzywi się, jedząc jarmuż

Zespół naukowców przeprowadził następnie analizę poklatkową ruchów twarzy płodów. Wyniki pokazały, że płody, których matkom podano kapsułkę z marchwią, uśmiechały się.

Natomiast płody, których matkom podano jarmuż, dwukrotnie częściej wykazywały grymas twarzy podobny do płaczu. Odkrycia te pokazały, że w chwili gdy matka nie skończyła jeszcze jeść posiłku, płód już jest zdolny do wyczucia tego, co jadła. 

Według profesora Beoista Schaala, współautora przeprowadzonego badania, odkrycia te sugerują, że to, co jedzą kobiety w ciąży, może znacznie wpływać na preferencje smakowe ich dzieci po urodzeniu. Może mieć to natomiast znaczenie w kontekście budowania zdrowych nawyków. Profesor Jackie Bliessetta wysnuł dodatkowo wniosek, że wystawianie płodu na mniej lubiane smaki, w tym przypadku jarmuż, może spowodować, że dziecko przyzwyczai się już do smaku jarmużu, będąc nadal w macicy.

Badacze planują już kolejne badania w tym zakresie. Tym razem celem badań będzie zbadanie reakcji niemowląt na różne smaku tuż po narodzinach.

Zobacz także: Jedz jarmuż raz w tygodniu. Poczuj różnicę
Autor: WEG
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić