o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
oprac.
JKY
|

Bogusław Kaczyński i niecodzienne pamiątki. Chciał stworzyć dla nich muzeum

4
Podziel się

Już za kilka dni minie dokładnie 5 lat od śmierci Bogusława Kaczyńskiego. Wielkiego znawcy i wielbiciela opery, a także miłośnika różnego rodzaju zaskakujących bibelotów. Dziennikarz muzyczny zapisał w swoim testamencie cały majątek fundacji Orfeo, która zajmuje się pomaganiem utalentowanym młodym ludziom.

Bogusław Kaczyński i niecodzienne pamiątki. Chciał stworzyć dla nich muzeum
Bogusław Kaczyński zostawił po sobie pokaźną kolekcję drobiazgów. (AKPA)
bEhTOdIl

Po śmierci dziennikarz okazało się, że pozostawił po sobie niemałą fortunę. W swoim apartamencie zgromadził także pokaźną kolekcję… słoni. Bogusław Kaczyński miał prawdziwą słabość do takich pamiątek – w ciągu swojego życia skolekcjonował kilka tysięcy eksponatów. Jak sam przyznał, w swoim domu miał tylko wybrane słonie, ponieważ wyjątkowe figurki chciał pokazać dopiero po stworzeniu dla nich muzeum.

Słabość dziennikarza do porcelanowych słoni

Jak się okazuje, Kaczyński nie dokonał zapisu w swoim testamencie, który zleciłby stworzenie miejsca dla całej kolekcji słoni. Dziennikarz prawdopodobnie miał nadzieję na to, że sam zdoła stworzyć wymarzone muzeum. Stwierdził w jednym z wywiadów, fascynacja słoniami rozpoczęła się na samym początku jego kariery dziennikarskiej.

Wówczas ktoś podarował mu małego słonika, dodając przy tym, że przyniesie mu szczęście. "Wtedy też po raz pierwszy usłyszałem radę, by kolekcjonować jedynie słonie mające trąbę uniesioną do góry, bo tylko takie gwarantują pomyślność" - wspominał w "Echu Dnia". Wspaniała kolekcja słoni Bogusława Kaczyńskiego rozrastała się z roku na rok, bo dziennikarz przywoził je z różnych zakątków świata.

bEhTOdIn

Cała kolekcja dziennikarza składa się z niezwykłych i niepowtarzalnych egzemplarzy. Część z nich jest niezwykle cenna, ale z każdym słoniem łączyły się wspaniałe wspomnienia Kaczyńskiego. Najmniejsza figurka została pochodzi od przedwojennej gwiazdy kina Toli Mankiewiczówny, która osobiście wręczyła ją dziennikarzowi. "Jest zrobiony ze srebra i ma wielkość… ziarnka maku" - opowiadał Kaczyński.

Największy okaz pochodzi z Kenii. Pamiątka afrykańska mogła sprowadzić na dziennikarza sporo kłopotów, ale na szczęście przywiózł ją do kraju. Obecnie cała imponująca kolekcja słoni czeka na rzetelne skatalogowanie. Być może przyjaciele i najbliższe osoby zmarłego dziennikarza spełnią jego marzenie o stworzeniu dla cennych bibelotów specjalnego muzeum.

bEhTOdIt
Zobacz także: S. Broniarz o nauce w "bańkach": "Idea podporządkowania jednemu lub dwóm nauczycielom jest warta dyskusji"
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEhTOdIO
Źródło:
WP Kobieta
KOMENTARZE
(4)
kolop
5 miesięcy temu
Jego głos i wjaki sposób opowiadał o operze i spektaklach słuchałem go
Wspaniały
5 miesięcy temu
człowiek,ogromna wiedza z dziedziny oper i operetek i artystów, wysoka kultura w prowadzeniu wywiadów i koncertów, wielu dziennikarzy mogłoby brać z Pana Bogusława przykład,osobiście raz rozmawiałem z Panem Bogusławem, było to w Krynicy-Zdroju.
adam
5 miesięcy temu
Niezwykle inteligentny i kulturalny człowiek. Szkoda, że tacy już odeszli/ odchodzą a na ich miejsce przychodzą... ech szkoda gadać...
bEhTOdIP
Lik
5 miesięcy temu
Super gość był. Mądry, inteligentny, obyty i kulturalny. Dziś już takich nie ma. Ładnie mówił i miał niesamowita wiedzę.
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić