oprac. Marta Kutkowska| 

Chcesz, żeby bez stał jak najdłużej? Wypróbuj ten banalny trik

48

Maj to miesiąc kwitnących bzów. Wielu z nas chce zapach lilaków zabrać do domu. Niestety, fioletowe gałązki w domowych warunkach szybko więdną. Podpowiadamy, co zrobić, by bez w domu stał jak najdłużej.

Chcesz, żeby bez stał jak najdłużej? Wypróbuj ten banalny trik
Jak dbać o bez, by stał jak najdłużej? (Adobe Stock)

Bez turecki, albo inaczej lilak pospolity, to jeden z najpiękniejszych krzewów ogrodowych. Stał się powszechny w XVI w. Roślina kwitnie od końca kwietnia do połowy czerwca. Zapach bzu to dla wielu z nas zapach wiosny. Kwitnące drzewka umilają nam czas podczas majowych spacerów. Warto mieć pachnący bukiet także w domu. Zdradzamy, co zrobić by bez cieszył oko i nos jak najdłużej. Jeden trik może was zaskoczyć.

Jak zrywać bez?

Bardzo istotna jest pora ścinania bzu. Najlepiej zrobić to wcześnie rano lub późnym wieczorem. Pamiętaj, by nie zrywać gałązek, tylko je ścinać. Idealnie sprawdzi się do tego sekator. Zanim umieścisz bez w wazonie. Zastosuj ten sprawdzony sposób. Włóż gałązki na 20 sekund do wrzątku.  

Usuń dolne listki - zanurzone w wodzie mogą zacząć gnić, co będzie przyczyną brzydkiego zapachu i spowoduje szybsze więdnięcie bzu.

Końcówki bzu obetnij pod skosem lub zmiażdż. Możesz wykorzystać do tego tłuczek do mięsa.

Trik, który sprawi, że bez będzie stał długo

Do wody w wazonie dodaj… tabletkę aspiryny. Ten znany środek odżywi gałązki i sprawi, że będzie długo cieszył oczy. Możesz użyć odżywki także do kwiatów. Kolejnym sposobem na przedłużenie trwałości kwiatków, jest dodanie do wody łyżki cukru i octu. Niektórzy ogrodnicy uważają także, że warto dodać do wazonu kilka kropelek... wybielacza do tkanin.

Wodę pod bzem zmieniaj przynajmniej raz dziennie. Zauważyłeś, że bez więdnie mimo odpowiedniej pielęgnacji? Zafunduj mu prysznic. Włóż cały bukiet na dwie godziny do zimnej wody. W ten sposób ożywisz gałązki. Warto się postarać, by bez stał jak najdłużej, w końcu cieszy nas zaledwie kilka tygodni w roku.

Zobacz także: Jak prawidłowo podlewać rośliny? Wiele osób robi to źle
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić