aktualizacja 

Ciąża powoduje duże zmiany w mózgu. Zaskakujące badania naukowców

11

Ciąża powoduje znaczące zmiany w mózgu. Nowe badania naukowców zaskakują. Specjaliści z Centrum Medycznego Uniwersytetu w Amsterdamie twierdzą, że ciąża prowadzi do uderzających zmian w mózgu, w tym zmian w istocie szarej i regionach zaangażowanych w postrzeganie siebie.

Ciąża powoduje duże zmiany w mózgu. Zaskakujące badania naukowców
Ciąża powoduje duże zmiany w mózgu. Zaskakujące badania naukowców (Pixabay)

Nowe badania na temat ciąży i jej wpływu na mózg kobiety przeprowadzili naukowcy z Amsterdamu. Ich zdaniem zmiany te "mogą zapewniać korzyści adaptacyjne dla zachowania matki w czasie ciąży oraz ustanowienie nowej relacji matka-dziecko". O tym, że kobiety mają zmniejszoną ilość istoty szarej w mózgach podczas ciąży i dwa lata po niej pisali już badacze z Hiszpanii.

Istota szara w mózgu odpowiada za pamięć, inteligencję, używanie języka, myślenie abstrakcyjne, czytanie, pisanie i wiele innych podobnych mechanizmów. Niekorzystnie wpływają na nią alkohol, używki, a także stres. Przez wiele lat sądzono, że "szare komórki" nie są w stanie się odtworzyć, na szczęście okazało się, że jest to możliwe.

W nowym badaniu przeprowadzonym w Holandii naukowcy rozszerzyli założenia dotyczące istoty szarej u ciężarnych. Zadali więcej obszarów mózgu i sprawdzając, czy zmiany były powiązane z pewnymi zachowaniami i pomiarami więzi matka-niemowlę. Jak podaje Live Science, naukowcy obserwowali 80 Holenderek, które na początku badania nie były w ciąży i nigdy wcześniej nie miały dziecka.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Szok na porodówce. 25-latka urodziła dziewięcioraczki

Ciąża powoduje duże zmiany w mózgu. Zaskakujące badania naukowców

W trakcie badania, 40 kobiet zaszło w ciążę. Wszystkim przeskanowano mózgi na początku badania i w różnych momentach później, ciężarnym również krótko po porodzie i rok po porodzie.

Naukowcy ponownie odkryli, że kobiety, które zaszły w ciążę, straciły istotę szarą po porodzie. Takie same wyniki jak w Hiszpanii wskazują na ich wiarygodność, a także mówią o tym, że zmiany w mózgu występuję "u ludzi w różnych krajach", stwierdzili autorzy.

Zmiany w mózgu u ciężarnych nie są szkodliwe. - Raczej mogą reprezentować "precyzyjne dostrojenie" mózgu, które może być korzystne w opiece nad nowym dzieckiem - pisze Live Science.

Co ciekawe, utrata istoty szarej była powiązana z tzw. "zachowaniami lęgowymi", które robimy aby przygotować się na przyjście na świat dziecka. Zalicza się do nich na przykład przygotowanie pokoju czy wyprawki dla dziecka lub porządki w domu. Ponadto, badanie wykazało, że kobiety, które zaszły w ciążę, wykazywały zmiany w systemie mózgu znanym jako "sieć trybu domyślnego".

Uważa się, że jest zaangażowana w autorefleksję i pamięć autobiograficzną, a także w procesy społeczne, takie jak empatia, twierdzą autorzy. Kobiety z większymi zmianami (...) zgłosiły, że czują większą więź ze swoim dzieckiem (...) i czerpią większą przyjemność z interakcji z dzieckiem w porównaniu z kobietami z mniejszymi zmianami.

Co odpowiada za takie zmiany? Odpowiedź jest prosta. Chodzi o hormony. Kobiety z wyższym poziomem estrogenu, szczególnie w trzecim trymestrze ciąży, wykazywały większe zmiany w mózgu niż kobiety bez tak wyraźnego skoku. Czynniki takie jak sen czy stres nie wprowadziły opisywanych zmian.

Autor: WIP
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić