Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
AML
|

Ta roślina zawiera strychninę. Uważaj, jeśli masz ją w domu

12
Podziel się

Difenbachia to jedna z popularniejszych roślin doniczkowych. Łatwo znaleźć ją w wielu polskich domach. Nie wszyscy jednak wiedzą, że jest silnie trująca. Dlatego każdy, kto ma w domu małe dzieci lub zwierzęta, powinien difenbachię ustawić na jak najwyższej półce.

Ta roślina zawiera strychninę. Uważaj, jeśli masz ją w domu
Difenbachia, roślina trująca (East News)
bEJvryVx

Difenbachia to roślina pochodząca z Brazylii, która w Europie pojawiła się w XIX wieku. Ma wiele gatunków i odmian. Może być niska lub wysoka. Najwyższe odmiany osiągają nawet do 2 metrów. Ma charakterystyczne owalne, ostro zakończone liście, które zazwyczaj są nakrapiane lub ciemne z jaśniejszym wzorem. Roślina kwitnie, wydając wąskie kolbiaste kwiaty, wyrastające z wierzchołka łodygi.

Difenbachia jest ładna i łatwa w hodowli, dlatego jest bardzo popularna w Polsce. Zwłaszcza że uznawana jest za roślinę oczyszczającą powietrze z zanieczyszczeń i toksyn. Niestety, od dawana wiadomo, że jest też rośliną trującą, dlatego jej uprawa w warunkach domowych musi być bardzo ostrożna.

Przez Indian w używana była do zatruwania strzał. Wojownicy wykorzystywali w tym celu sok, pozyskiwany z jej liści i łodyg.

bEJvryVz

W wielu rejonach świata stosowana była również jako środek antykoncepcyjny, gdyż jej spożycie powoduje czasową niepłodność.

Sok z difenbachii zawiera strychninę, która jest silnie toksycznym związkiem chemicznym. Jego spożycie przez człowieka lub zwierzę jest bardzo niebezpieczne dla zdrowia. Może wywołać podrażnienie gardła, a nawet jego obrzęk, który może uniemożliwić oddychanie. Odnotowywano również przypadki paraliżu strun głosowych, które uniemożliwiało mówienie.

Zjedzenie liści może wywołać negatywne skutki kardiologiczne oraz w obrębie pracy przewodu pokarmowego, gdyż powoduje mdłości i biegunki.

bEJvryVF

Niebezpieczny jest również sam kontakt z sokiem difenbachii. Jeśli dłonią z sokiem rośliny dotkniemy oka, może to prowadzić do podrażnienia, spowodować silne łzawienie, światłowstręt, ból i skurcze powiek. Objawy mogą być odczuwalne nawet przez kilka tygodni.

Sok z rośliny wywołuje również stany zapalne skóry: silny świąd, pieczenie, a nawet pęcherze, które pozostają na skórze przez około dobę.

Jeszcze bardziej niebezpieczny może być kontakt soku difenbachii z błonami śluzowymi np. jamy ustnej. Ich podrażnienie może wywołać ból, pieczenie odrętwienie oraz obrzęk.

bEJvryVG

Difenbachia jest groźna nie tylko dla ludzi, ale i dla zwierząt. Zjedzenie liścia przez kota czy psa może się źle skończyć. W liściach rośliny bowiem, znajdują się nierozpuszczalne szczawiany wapnia i kwas szczawiowy, które są szkodliwe dla czworonogów. Wywołują u nich podrażnienie śluzówek, powodując ból i obrzęki. Substancje te mogą też być silnymi alergenami zwłaszcza dla kotów.

Zalecane środki ostrożności przy difenbachii.

• Pielęgnując difenbachię, zawsze używaj gumowych rękawic.

• Jeśli z jakiegoś powodu miałaś do czynienia z sokiem z rośliny, np. przy obrywaniu jej liści - koniecznie umyj dłonie.

bEJvryVH

• Nie dotykaj rękami zabrudzonymi sokiem z liści do oczu lub ust, a zwłaszcza miejsc zranionych, np. ran po skaleczeniu.

• Jeśli dziecko zjadło liść difenbachii, koniecznie przemywaj mu jamę ustną wodą lub mlekiem; następnie udaj się do lekarza, aby ocenił, czy nie ma zagrożenia dla życia. Czasami konieczne może być wykonanie płukania żołądka, w celu usunięcia toksyn z organizmu.

Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Chętnie poznamy wasze historie, podzielcie się nimi z nami i wyślijcie na adres: wszechmocna_to_ja@grupawp.pl

bEJvryVI
Zobacz także: Bolesław Piecha spytany o szczepienia przeciw COVID-19 dla kobiet w ciąży. "Nie chcę rekomendować"
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEJvryWa
Źródło:
WP Kobieta
KOMENTARZE
(12)
Awar
5 miesięcy temu
Difenbachia nie kulyczyba. Skąd autor te bzdury bierze. A bluszcz zawiera trotyl i izotopy plutonu. Robactwo się bierze z brudu i tylko pchły z piachu. Autorze! Nie obcinaj kołtuna bo umrzesz... Skąd rekrutujecie autorów tych bzdur. Czy O2 to jakiś zakład pracy chronionej czy co?
Ebe
5 miesięcy temu
to po co trzymać w domu taka roślinę?
byływyborcapi...
5 miesięcy temu
mam i stoi na podłodze!
bEJvryWb
Nana
5 miesięcy temu
Na zdjęciu nie ma diffenbachii ...
myśleć, myśle...
5 miesięcy temu
NaCl - zjedz kilogram, też się śmiertelnie zatrujesz.
XXD ÐÐT
5 miesięcy temu
to ciekawe. Strychnina to była trucizna na szczury. Też w małej ilości w leku cucącym z kofeiną Kardiamid(nie będzie w sprzedaży). Prawie każda roślina truje, przepiękny złotokap jest trujący. Dyptam w upalny dzień poparzy na odległość i z bliska. Z kolei mlecz, a właściwie podobna odmiana lekarska jest super. Kwiaty z witaminą A na skórę twarzy. Liście jako sałatka. Korzeń(mniszka) zabija nowotwory w 48 godzin, na trawienie.
Nick33
5 miesięcy temu
Dzięki za info o roślinach Pozdrawiam
Nick33
5 miesięcy temu
Na zdjęciu jest aglaonema.
Florysta
5 miesięcy temu
To prawda ta roślina jest trująca podobnie jak oleander...
Flora
5 miesięcy temu
Na zdjęciu jest bluszcz i aglaonema a nie diffenbachia.
Weterynarz
5 miesięcy temu
Większość tzw."kwiatów pokojowych" jest trująca, wiele z nich nawet śmiertelnie. Przy małych dzieciach i zwierzętach nie powinno się hodować żadnych domowych roślin albo trzymać doniczki w niedostępnych miejscach.
sciema
5 miesięcy temu
Bo ja takie liście kroję do sałatki i nic mi nie jest
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić