aktualizacja 

Grzyb szpeci trawnik? Uratujesz go prostą metodą

1

W wielu ogrodach właśnie rozpoczynają się pierwsze prace po zimie. Często konieczna jest regeneracja trawnika, na którym pojawiły się ubytki związane np. z chorobami grzybowymi. Warto spróbować poradzić sobie z nimi naturalnymi metodami.

Grzyb szpeci trawnik? Uratujesz go prostą metodą
Wiosną często na trawie pojawia się pleśń (Adobe Stock)

Zielony i gęsty trawnik to marzenie praktycznie wszystkich posiadaczy ogrodów i działek. Niestety po zimie często murawa nie jest w najlepszej kondycji, a po zniknięciu ściegu wyłania się przykry obraz, pełen pleśni lub jasno-szarych plam czy przerzedzeń.

Choć w sklepach ogrodniczych można znaleźć specjalne preparaty do zwalczania częstych po zimie chorób grzybowych, warto w pierwszej kolejności zdecydować się na naturalną metodę. Czasem niewielkie zabiegi pielęgnacyjne wystarcza, by trawnik znowu cieszył oko.

Jak rozpoznać chorobę grzybową trawnika?

Grzyby na trawniku mogą pojawić się przez cały rok, nie tylko po zimie. Wiosną najczęściej można zaobserwować pleśń śniegową, czyli brunatne plamy o średnicy ok. 20 cm, które szczególnie rano, gdy wilgotność jest wyższa, zmieniają kolor na biało-różowy.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Zasady prawidłowego podlewania trawnika. Będzie piękną wizytówką ogrodu

W tych miejscach, pod słońce, może zaobserwować pomarańczowe zarodniki. Niestety, gdy pojawia się pleśń, trawa zaczyna wysychać i jeśli nie zaczniemy przeciwdziałania, będzie obejmowała coraz większe połacie ogrodu.

Najlepszy sposób na grzyby szpecące trawnik

W przypadku infekcji grzybowych najprościej po prostu usunąć, a dokładnie wyczesać gęstymi, niewielkimi grabiami zainfekowany fragment. Istotne jest, aby zrobić to na tyle delikatnie, by nie zainfekować zdrowej trawy dookoła. Należy pamiętać też, aby usunąć nie tylko zajęte chorobą źdźbła, ale i ziemię pod nimi.

Następnie w pustych miejscach dosypujemy odpowiednią dla trawników ziemi i wysiewamy nowymi nasionami. Gdy odrośnie, należy pamiętać, aby już we wrześniu nie nawozić trawnika nawozami z azotem, a przed zimą skosić trawę tak, by miała ok. 4 cm oraz usunąć z niej opadłe z drzew liście, które mogą przyczyniać się do rozwoju chorób.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Autor: JBR
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić