oprac. Joanna Bercal| 

Jak wyczyścić drewnianą deskę do krojenia? O tym trzeba pamiętać

3

Chyba w każdej polskiej kuchni jest lub była drewniana deska do krojenia. Aby jednak służyła nam przez dłuższy czas i była bezpieczna dla naszego zdrowia, powinniśmy pamiętać o kilku rzeczach. Jak odpowiednio ją czyścić i konserwować? Podpowiadamy.

Jak wyczyścić drewnianą deskę do krojenia? O tym trzeba pamiętać
Jak wyczyścić drewnianą deskę do krojenia? O tym trzeba pamiętać (Adobe Stock, Robert Przybysz)

Deska do krojenia to jeden z podstawowych gadżetów kuchennych. Choć przede wszystkim jest praktycznym elementem wyposażenia, spełnia też funkcję dekoracyjną – zazwyczaj chcemy, aby a jej wygląd, kształt czy kolor pasowały do wnętrza.

Jednym z najbardziej popularnych materiałów, z których wykonywane są deski do krojenia, jest drewno. Niestety w wyniku użytkowania i nieumiejętnej pielęgnacji - deski szybko się niszczą i mogą stanowić świetną pożywkę dla bakterii gromadzących się w powstałych m.in. przez nadmiar wody, pęknięciach. Jeśli więc decydujemy się na zakup drewnianej deski do krojenia, warto wiedzieć, jak o nią zadbać.

Uwaga na nadmiar wody

Deskę, jak każdy przyrząd w kuchni, myć trzeba. Należy jednak uważać, aby w przypadku drewnianej deski nie używać do tego zbyt dużo wody i detergentów. Przede wszystkim nie należy myć jej w zmywarce. Najlepiej najpierw przetrzeć deskę namoczoną gąbką z niewielką ilością płynu do naczyń, a następnie usunąć płyn szmatką nasączoną tylko wodą.

Jeśli jednak zabrudzenie jest na tyle duże i nie radzi sobie z nim płyn do naczyń, warto postawić na skuteczne, ale mało inwazyjne metody. Z pomocą przyjdzie tu nieoceniona w domu soda oczyszczona, którą rozpuszczamy w wodzie w proporcjach: 1 łyżeczka na pół litra wody. Powstały płyn przelewamy do pojemnika z atomizerem i spryskujemy zabrudzenie. Po kilkunastu minutach przecieramy deskę wilgotną gąbką lub szmatką, a plama powinna zniknąć bez szorowania.

Domowe sposoby na zabezpieczenie drewnianej deski

Aby drewniana deska służyła nam dłużej, warto pomyśleć o regularnej impregnacji. Nie potrzeba do tego jednak specjalistycznych, drogich środków. Wystarczy raz na dwa tygodnie wetrzeć w deskę oliwę z oliwek lub olej rzepakowy. Nadmiar ściągamy papierowym ręcznikiem. Zabieg ten chroni zarówno przed przebarwieniami, jak i przed wnikaniem do wnętrza deski bakterii.

Usuń uporczywy zapach

Z racji swojego przeznaczenia, na desce do krojenia lądują różne produkty. Część z nich – jak np. Cebula czy ryby – powodują, że drewno może przesiąknąć ich zapachem. Co wtedy zrobić?

Ponownie warto postawić na niedrogie, ale skuteczne, naturalne produkty. W tym przypadku najlepiej sprawdzi się cytryna. Wystarczy natrzeć deskę plastrem lub – w przypadku większej powierzchni – połówką cytryny, odczekać około 15 minut, spłukać i wytrzeć do sucha. Intensywny zapach powinien zniknąć.

Zobacz także: Prosty przepis na pyszne bułki. Przygotujesz je błyskawicznie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić