Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Joanna Bercal
|
aktualizacja

Pokazał prosty trik. Przyda się wszystkim użytkownikom baterii

75
Podziel się:

Chyba każdy w życiu miał taką sytuacje, gdy po otwarciu szuflady znalazł luźno rozrzucone baterie i sam nie wiedział, jak długo tam leżą. Jak szybko sprawdzić, czy wciąż działają bez konieczności użycia do tego specjalnego sprzętu lub chociażby pilota od telewizora? Jest na to prosty sposób.

Pokazał prosty trik. Przyda się wszystkim użytkownikom baterii
Prosty trik pozwoli sprawdzić, czy baterie są naładowane (Adobe Stock, TikTok, @sidneyraz)

Baterii alkalicznych, różnego rodzaju, używamy codziennie. Najpopularniejsze – czyli klasyczne AA, tzw. paluszki - sprawdzają się w wielu domowych sprzętach. Zazwyczaj także wiele z nich plącze się w domowych szufladach, powodując, że chyba każdy z nas choć raz w życiu zadał sobie pytanie, czy znalezione przypadkiem baterie jeszcze działają.

Jeśli nie mamy akurat pod ręką specjalnego urządzenia do sprawdzenia poziomu naładowania baterii lub choćby innego domowego sprzętu działającego dzięki tzw. paluszkom, istnieje trik oceniający ich przydatność do użytku.

Prosty trik na sprawdzenie baterii

Na TikToku pojawił się film, w którym zaprezentowano prosty sposób pozwalający na sprawdzenie, czy konkretna bateria alkaliczna jest naładowana. Wystarczy zrzucić ją na płaską powierzchnię i sprawdzić, jak się zachowa. Jeśli wciąż jest naładowana – albo upadnie od razu, albo wręcz stanie w pionie. Jeśli już nie zadziała – zanim upadnie, odbije się kilka razy.

Jak pokazują inne filmy dostępne w internecie, nie ma jednak potrzeby zrzucania baterii ze sporej wysokości. Wystarczy upuścić ją tuż nad stołem, aby zadziałał podobny, choć mniej "spektakularny" niż na powyższym filmie, mechanizm. Rozładowana bateria upadnie, a naładowana stanie pionowo.

Co istotne – lepiej nie zrzucać baterii z bardzo dużej wysokości, aby nie spowodować jej uszkodzenia i możliwego wycieku szkodliwych dla zdrowia substancji znajdujących się w jej wnętrzu.

Dlaczego tak się dzieje?

Szczegółowo o reakcji chemicznej, która zachodzi w sposobie odbijania się baterii w miarę jej rozładowywania, napisał na swoim blogu "Fizyk wyjaśnia" Maciej Jasiński.

Wewnątrz każdej baterii alkalicznej znajduje się anoda cynkowa. Gdy bateria jest nowa, ma ona postać żelu. Podczas rozładowywania, cynk się utlenia, a wspomniany żel już nie tłumi uderzeń, ponieważ zmienia w ciało stałe. Dlatego bateria zaczyna się odbijać.

Zobacz także: Pokazała zdjęcia, co się dzieje, gdy połkniesz baterię
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(75)
Juhas
4 dni temu
Jeż, to nie szpilok ani iglok ino kolcok jak rzekł Baca ! Każdy wie, że dobro bateryjka jest cienższo od niedobryj bo mo prond !
STAR
3 tyg. temu
no tak , ale po co to robi ze swoją twarzą w kadrze ?
pete
3 tyg. temu
Dla niedowiarków. Tak. Tak można sprawdzić popularne baterie typu R6, R03, R20 i podobne. To działa. Wystarczy upuścić bateryjkę z wysokości 10 cm. Różnicę widać bardzo wyraźnie. A dla sceptyków,... w artykule nie ma nic o akumulatorach. Czytajmy ze zrozumieniem. Nie wierzysz? sprawdź sam.
Fuzk
3 tyg. temu
Na tym portalu same niesprawdzone tiktokerskie bzdury piszą?
Pstryczek
3 tyg. temu
Najlepsze jest to że to TRIK nie jakaś tam nauka
Kojot
3 tyg. temu
Już widzę jak zimą ludzie żucają akumulatorami o asfalt po nieudanym rozruchu
Terminator
3 tyg. temu
to samo jest z jajkiem na twardo i jajkiem nieugotowanym, ugotowane jajo się wolniej kręci, problemem tych trików jest autosugestia i posiadanie próbki porównawczej , z tym jest trudniej dlatego nikt z tych trików normalnie w życiu nie korzysta.
Xman101
3 tyg. temu
Czy jak zrzucę akumulator ciężarowy 220 Ah i się nie odbije to znaczy, że jest sprawny?
Jo Asia
3 tyg. temu
Kolumbem to ten gostek nie jest. Wiedziałem o tym triku juz wiele lat temu. Pidobnie jak z ugotowanym czy surowym jajkiem. Ugotowane się da zakręcić wokół własnej osi, a surowe kołyszą się na boki.
szul3r
3 tyg. temu
Śmiech na sali
Babka piaskow
3 tyg. temu
Bzdura! Właśnie sprawdzałam
Ślązak
3 tyg. temu
Była sobie sprawna bateria, ale ktoś postanowił ją upuścić do sprawdzenia i teraz jest niepełnosprawna.
Babol
3 tyg. temu
Kompletna bzdura
Legion
3 tyg. temu
Według tego testu wszystkie moje baterie są naładowane, wkładam do aparatu fotograficznego i momentalnie krzyczy, że baterie rozładowane, bardzo ciekawy test, naprawdę ...???😭👍
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić