o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
BA
|

Molestowanie w polskim wojsku. Szokujące wyznanie byłej żołnierki GROM-u

109
Podziel się

Była żołnierka jednostki specjalnej GROM Katarzyna Kozłowska opowiedziała o przypadkach molestowania w służbach mundurowych. Jak mówi, kobiety są często dyskryminowane, nękane i ośmieszane. "Nie ma szans, żeby poszkodowana doszła sprawiedliwości" - przyznaje była żołnierka.

Molestowanie w polskim wojsku. Szokujące wyznanie byłej żołnierki GROM-u
Jednostka specjalna GROM. Zdjęcie poglądowe (gov.pl)
bEBXvIUl

Katarzyna Kozłowska przez wiele lat była żołnierką jednostki specjalnej GROM, a po odejściu ze służby założyła fundację SayStop. Pomaga ona funkcjonariuszkom, żołnierkom i pracowniczkom cywilnym, które zgłaszają jej przypadki mobbingu, molestowania seksualnego i nierównego traktowania podczas służby.

Jak przyznała Kozłowska na antenie TOK FM, te sytuacje zdarzają się w służbach mundurowych bardzo często.

bEBXvIUn

"Traktuje jednostkę jak prywatny folwark"

Jak mówi, takie traktowanie kobiet w jednostkach wojskowych wynika z niejasności przepisów. Okazuje się, że funkcjonariuszy nie obowiązuje Kodeks pracy, a tylko w nim jest zapis o mobbingu. Kozłowska dodaje, że obecnie nie ma szans, żeby poszkodowana doszła sprawiedliwości. Liczy na to, że sytuację poprawią zmiany w ustawie o służbach mundurowych.

Teraz zawsze znajdzie się dowódca, który traktuje jednostkę jak prywatny folwark, dopuszcza się niewłaściwych czynów, a potem rozstrzyga we własnej sprawie. [...] Większość zgłoszonych spraw jest zamiatana pod dywan - mówi na antenie TOK FM.
bEBXvIUt

"Bardzo dużo zgłoszeń"

Fundacja StayStop istnieje mniej niż rok. Ale, jak mówi jej prezes, działa ona pełną parą. W tak krótkim okresie dostają "bardzo dużo" zgłoszeń od poszkodowanych kobiet, czasami nawet po kilka dziennie, a jednocześnie do policji wpłynęło tylko 175 takich zgłoszeń od 2015 roku.

Zdaniem Kozłowskiej, kobiety nie zgłaszają się na policję, bo nie mają gwarancji prawidłowego rozwiązania tych spraw. Czasami wynika to z faktu, że nie ufają przełożonym, a w wojsku nie ma wewnętrznego organu, który mógłby zbadać te sprawy. "Dlatego najczęściej te sprawy są rozstrzygane na niekorzyść poszkodowanych" - powiedziała.

bEBXvIUu

"Uporczywe nękanie, dręczenie, ośmieszanie"

Jak dodała, kobieta, która zgłasza się do Fundacji, otrzymuje wsparcie psychologiczne, prawne i finansowe. "Bo mobbing to zazwyczaj wieloletni proces polegający na uporczywym nękaniu, dręczeniu, ośmieszaniu i eliminowanie z zespołu. Otoczenie poszkodowanej opieką powoduje, że nie jest sama" - mówi na antenie TOK FM.

Ważne dla nas jest również, żeby aktywizować kobiety i je solidaryzować. Dlatego że w naszym społeczeństwie jesteśmy wychowywane do molestowania - podsumowuje.
Zobacz także: Wielkie ćwiczenia wojskowe NATO na Ukrainie. Rosja obserwuje USA i ich sojuszników
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEBXvIUO
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(109)
Lin
2 miesiące temu
Przecież to traktowanie to jeden z elementów szkolenia specjalnego. Co ona myśli ze jak złapią ją wrogowie, tacy np z bliskiego wschodu to będzie mieć taryfę ulgowa ? Niech podziękuje kolegom za to ze pokazują jej co może czekać ją w realnej walce na terenie wroga bo po to chyba jesteście szkoleni pani żołnierko co ? ;)
POLAK
2 miesiące temu
żołnierka co to za określenie? Baba w wojsku to problem
he he he
2 miesiące temu
Przeciez to od dawna wiadomo. Niektore Panie to sobie chwala dlatego tam ida.
bEBXvIUP
Były żołnierz
2 miesiące temu
Służyłem z Paniami.Przyznam się, że to ciężki kawałek chleba.Jak nie okres to dziecko chore to znowu 2 ciąża.Cały czas rób za nie.
Fajny skromny...
2 miesiące temu
0 konkretów, tylko biadolenie od razu widać, że feministka.
Andrzej W
2 miesiące temu
W tym państwie wszędzie znajdzie się bezkarne bydło: wojsko policja kościół etc. czyli tam gdzie wszystko powinno być wzorowe
pitu
2 miesiące temu
Dziewuchy w znaczącej większości zaraz po rozpoczęciu służby wojskowej rozpoczynają akcje przeciwko kolegom i przełożonym mające na celu uzyskania nietykalności i otwarcia sobie drogi do kariery... Musiałem opuścić wojsko ze względu na ciągłe oskarżenia młodej oficer o nękanie, a od przełożonych słyszałem: Wiesz jak jest, oskarży cię taka i pozamiatane...
Rezerwa🙉
2 miesiące temu
Dzisiejsze wojsko polskie zeszło na psy a szczególnie kadra.
Astor
2 miesiące temu
Jak to nie ma odpowiedniego organu do badania takich spraw? Jest przecież żandarmeria wojskowa a oni przy policji to prawdziwe diabły. A swoją drogą pchać się między samych facetów na wiele miesięcy to myslala ze jak będzie? To nie bajka obiecana przez lewakow
Ada
2 miesiące temu
Moim zdaniem do wojska powinni być przyjmowani tylko panowie !!!!!
Covid 18
2 miesiące temu
Teraz ich wyszczepiają
Iza
2 miesiące temu
Nastepny prezydent ARAB i po problemie
Hamlet
2 miesiące temu
Jaja i tak ci nie urosna
bEBXvIUH
expert
2 miesiące temu
sama chciela sie prostytuowac!!!!!!
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić