Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
BA
|

Molestowanie w polskim wojsku. Szokujące wyznanie byłej żołnierki GROM-u

109
Podziel się:

Była żołnierka jednostki specjalnej GROM Katarzyna Kozłowska opowiedziała o przypadkach molestowania w służbach mundurowych. Jak mówi, kobiety są często dyskryminowane, nękane i ośmieszane. "Nie ma szans, żeby poszkodowana doszła sprawiedliwości" - przyznaje była żołnierka.

Molestowanie w polskim wojsku. Szokujące wyznanie byłej żołnierki GROM-u
Jednostka specjalna GROM. Zdjęcie poglądowe (gov.pl)

Katarzyna Kozłowska przez wiele lat była żołnierką jednostki specjalnej GROM, a po odejściu ze służby założyła fundację SayStop. Pomaga ona funkcjonariuszkom, żołnierkom i pracowniczkom cywilnym, które zgłaszają jej przypadki mobbingu, molestowania seksualnego i nierównego traktowania podczas służby.

Jak przyznała Kozłowska na antenie TOK FM, te sytuacje zdarzają się w służbach mundurowych bardzo często.

"Traktuje jednostkę jak prywatny folwark"

Jak mówi, takie traktowanie kobiet w jednostkach wojskowych wynika z niejasności przepisów. Okazuje się, że funkcjonariuszy nie obowiązuje Kodeks pracy, a tylko w nim jest zapis o mobbingu. Kozłowska dodaje, że obecnie nie ma szans, żeby poszkodowana doszła sprawiedliwości. Liczy na to, że sytuację poprawią zmiany w ustawie o służbach mundurowych.

Teraz zawsze znajdzie się dowódca, który traktuje jednostkę jak prywatny folwark, dopuszcza się niewłaściwych czynów, a potem rozstrzyga we własnej sprawie. [...] Większość zgłoszonych spraw jest zamiatana pod dywan - mówi na antenie TOK FM.

"Bardzo dużo zgłoszeń"

Fundacja StayStop istnieje mniej niż rok. Ale, jak mówi jej prezes, działa ona pełną parą. W tak krótkim okresie dostają "bardzo dużo" zgłoszeń od poszkodowanych kobiet, czasami nawet po kilka dziennie, a jednocześnie do policji wpłynęło tylko 175 takich zgłoszeń od 2015 roku.

Zdaniem Kozłowskiej, kobiety nie zgłaszają się na policję, bo nie mają gwarancji prawidłowego rozwiązania tych spraw. Czasami wynika to z faktu, że nie ufają przełożonym, a w wojsku nie ma wewnętrznego organu, który mógłby zbadać te sprawy. "Dlatego najczęściej te sprawy są rozstrzygane na niekorzyść poszkodowanych" - powiedziała.

"Uporczywe nękanie, dręczenie, ośmieszanie"

Jak dodała, kobieta, która zgłasza się do Fundacji, otrzymuje wsparcie psychologiczne, prawne i finansowe. "Bo mobbing to zazwyczaj wieloletni proces polegający na uporczywym nękaniu, dręczeniu, ośmieszaniu i eliminowanie z zespołu. Otoczenie poszkodowanej opieką powoduje, że nie jest sama" - mówi na antenie TOK FM.

Ważne dla nas jest również, żeby aktywizować kobiety i je solidaryzować. Dlatego że w naszym społeczeństwie jesteśmy wychowywane do molestowania - podsumowuje.
Zobacz także: Wielkie ćwiczenia wojskowe NATO na Ukrainie. Rosja obserwuje USA i ich sojuszników
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(109)
Lin
rok temu
Przecież to traktowanie to jeden z elementów szkolenia specjalnego. Co ona myśli ze jak złapią ją wrogowie, tacy np z bliskiego wschodu to będzie mieć taryfę ulgowa ? Niech podziękuje kolegom za to ze pokazują jej co może czekać ją w realnej walce na terenie wroga bo po to chyba jesteście szkoleni pani żołnierko co ? ;)
POLAK
rok temu
żołnierka co to za określenie? Baba w wojsku to problem
he he he
rok temu
Przeciez to od dawna wiadomo. Niektore Panie to sobie chwala dlatego tam ida.
Były żołnierz
rok temu
Służyłem z Paniami.Przyznam się, że to ciężki kawałek chleba.Jak nie okres to dziecko chore to znowu 2 ciąża.Cały czas rób za nie.
Fajny skromny...
rok temu
0 konkretów, tylko biadolenie od razu widać, że feministka.
Andrzej W
rok temu
W tym państwie wszędzie znajdzie się bezkarne bydło: wojsko policja kościół etc. czyli tam gdzie wszystko powinno być wzorowe
pitu
rok temu
Dziewuchy w znaczącej większości zaraz po rozpoczęciu służby wojskowej rozpoczynają akcje przeciwko kolegom i przełożonym mające na celu uzyskania nietykalności i otwarcia sobie drogi do kariery... Musiałem opuścić wojsko ze względu na ciągłe oskarżenia młodej oficer o nękanie, a od przełożonych słyszałem: Wiesz jak jest, oskarży cię taka i pozamiatane...
Rezerwa🙉
rok temu
Dzisiejsze wojsko polskie zeszło na psy a szczególnie kadra.
Astor
rok temu
Jak to nie ma odpowiedniego organu do badania takich spraw? Jest przecież żandarmeria wojskowa a oni przy policji to prawdziwe diabły. A swoją drogą pchać się między samych facetów na wiele miesięcy to myslala ze jak będzie? To nie bajka obiecana przez lewakow
Ada
rok temu
Moim zdaniem do wojska powinni być przyjmowani tylko panowie !!!!!
Covid 18
rok temu
Teraz ich wyszczepiają
Iza
rok temu
Nastepny prezydent ARAB i po problemie
Hamlet
rok temu
Jaja i tak ci nie urosna
expert
rok temu
sama chciela sie prostytuowac!!!!!!
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić