aktualizacja 

Najlepszy sposób na upały. Tak robią w Egipcie i Maroko

102

Fala gorąca właśnie dotarła do Polski. Nie wszyscy lubią, gdy temperatura na termometrze przekracza 30 kresek powyżej zera, a dla wielu osób jest to po prostu niebezpieczne. Metod na ochłodzenie organizmu jest wiele, jednak tę jedną gorąco polecają naukowcy. Dzięki niej odetchniemy nawet w najbardziej upalny dzień w roku.

Najlepszy sposób na upały. Tak robią w Egipcie i Maroko
Oto najlepszy sposób na upały (Getty Images, Bildagentur-online)

Gorące dni lata niektórych cieszą, a innym spędzają sen z powiek. Nie każdy dobrze znosi wysokie temperatury, które potrafią wyłączyć z życia na kilka godzin. Jak przetrwać dni, w których z nieba leje się żar? Eksperci nie mają wątpliwości, jaka metoda jest najskuteczniejsza.

Szukasz ochłody? Naukowcy odradzają picie zimnych napojów

Kiedy upał staje się nie do wytrzymania, większość z nas sięga po chłodne napoje, lody i włącza wiatraki na wyższe obroty. Naukowcy podkreślają, że powinniśmy w tym momencie zrobić coś zupełnie innego. Aby lepiej znosić upał, musimy bowiem dążyć do skutecznego schłodzenia się organizmu. Jedzenie czy picie zimnych produktów przynosi chwilową ulgę, a dodatkowo może być niebezpieczne.

Zbyt zimne napoje mogą też doprowadzić do szoku termicznego. Pierwszy sygnał, że napój jest za zimny, to kłujący ból zatok. Może pojawić się również nieprzyjemne uczucie w żołądku i gęsia skórka. Gdy zignorujemy te sygnały, może dojść do zwężenia naczyń krwionośnych, zaburzeń rytmu serca, co może prowadzić do zawału i śmierci.

Najlepszy napój na upały

Specjaliści radzą przyjrzeć się metodzie stosowanej m.in. w Egipcie, Tunezji, Iranie czy Maroku. Gdy w tych rejonach świata pojawiają się upały, w domach i restauracjach podaje się... słodką, gorącą herbatę z miętą. W ten sposób ciało dostaje sygnał o tym, że należy zacząć wydzielać więcej potu, aby pozbyć się nadprogramowego ciepła. Sztuczka ta działa jednak jedynie w suchym klimacie. W momencie, gdy powietrze jest wilgotne, organizm świetnie radzi sobie sam z wydzielaniem potu.

Ten sam efekt wywołują pikantne potrawy. M.in. dlatego najwięcej chili spożywa się w najgorętszych krajach. Ostre przyprawy nie tylko doskonale konserwują żyw­ność, ale zawarta w chili kapsaicyna podrażnia te same receptory, które reagują na wysoką temperaturę w herbacie. Organizm zaczyna się pocić, by wyrównać temperaturę i się schłodzić.

Należy przede wszystkim pamiętać o tym, aby regularnie uzupełniać płyny - w tym celu pijemy więcej, niż podpowiada nam to nasze pragnienie.

Nieznośna fala gorąca - co jeszcze można zrobić?

Kolejną kwestią, na którą zwracają uwagę naukowcy, jest odpowiedni strój. Przy wysokich temperaturach zapomnijmy o obcisłych częściach garderoby i postawmy na luźne, bardziej przewiewne fasony. Specjaliści walczą też z błędnym przekonaniem mówiącym o tym, że na czas upałów najlepiej wybierać ubrania odsłaniające ciało. Jest dokładnie odwrotnie - koszula z długim rękawem oraz długie spodnie zatrzymują przynajmniej część promieni słonecznych oraz szkodliwego promieniowania. Nie bez powodu osoby przemierzające Saharę na filmach są ubrane od stóp do głów.

Zobacz także: Upał w pracy. Co musi zapewnić pracodawca? Sprawdź, czego możesz wymagać

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło: o2pl

Autor: ZS
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić