Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
aktualizacja 

Ostrzeżenie podczas głaskania. Kot daje jasny sygnał

10

Koty chodzą własnymi ścieżkami, jednak gdy poczują się bezpiecznie w pobliżu człowieka, mogą ze swoim właścicielem stworzyć szczególną więź. Niektóre zachowania tych czworonogów mogą być dla nas sygnałem. Kiedy i co powinno zaniepokoić opiekuna?

Ostrzeżenie podczas głaskania. Kot daje jasny sygnał
Te zachowania kota powinny zapalić nam czerwoną lampkę (Adobe Stock, Aleksandr Vaynshtein)

Koty to wyjątkowe czworonogi. Choć mogą być charakterne i zdecydowanie bardziej niezależne od psów, potrafią okazywać miłość, bawić się i naprawdę lubią spędzać czas w towarzystwie "swoich" ludzi.

Pupile mają jednak swoje specyficzne zachowania. Warto mieć na uwadze, że w niektórych sytuacjach konkretne gesty mogą oznaczać coś zupełnie innego.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Pyton zaatakował trzy koty w domu. Przerażający moment nagrała kamera monitoringu

Kot gryzie ci rękę w czasie głaskania? Powodów jest kilka

Przyjęło się, że zaczepianie zębami przez kota, kiedy go głaszczemy, to dowód na... jego złośliwość. To nie jest jedyna możliwość. Delikatne podgryzanie przez kota jest bowiem również dowodem miłości! W ten sposób kociak, stęskniony za swoimi domownikami, może domagać się zwrócenia na niego uwagi i pieszczot. Delikatne "uszczypnięcia" mogą być również zaproszeniem do zabawy.

Co jednak, jeżeli czworonóg najpierw chce, abyśmy go pogłaskali, a potem nagle nas gryzie i czujemy, że to nie była "przyjacielska" zaczepka? Musimy dokładnie przyjrzeć się całej sytuacji. Jeżeli najpierw kociak mruczał z zadowolenia, ale przestał, a zaczął niecierpliwie machać ogonem, a jego źrenice się powiększyły - coś jest na rzeczy. Najprawdopodobniej pupil chce przejść do zabawy, albo głaszczemy go w nieumiejętny sposób, co postanowił nam zasygnalizować.

Przy tym warto też zwrócić uwagę, czy nasz kot nie stał się nagle w ogóle niedotykalski. Zwłaszcza jeśli dotychczas był raczej "przytulaśny". Wystąpienie agresji przy próbach głaskania w takiej sytuacji może oznaczać, że zwierzakowi coś dolega. Udajmy się wówczas do weterynarza, aby rozwiać wszelkie wątpliwości i w razie potrzeby pomóc kotu w powrocie do zdrowia.

Autor: ZS
Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Zobacz także:
Wróć na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić