oprac. Joanna Bercal| 
aktualizacja 

Postaw tę roślinę w sypialni. Efekty potwierdza nawet NASA

23

Niepozorna roślina, którą często na parapetach miały nasze babcie, powinna zagościć także w naszych mieszkaniach, a szczególnie w sypialniach. Jej niezwykłe właściwości zdrowotne docenili nawet naukowcy z NASA.

Postaw tę roślinę w sypialni. Efekty potwierdza nawet NASA
Właściwości "języków teściowej" potwierdziło NASA (Adobe Stock)

Sansewieria, bo i niej mowa, nazywana inaczej wężownicą lub językami teściowej, to niewątpliwie wyjątkowa roślina. Nie tylko ładnie wygląda - choć wpasuje się nawet do najbardziej wymagających wnętrz, jej pielęgnacja nie jest czasochłonna. Niewątpliwą zaletą jest też fakt, że doskonale oczyszcza powietrze.

W walce z bezsennością

Podstawową, pozytywną cechą wężownicy jest fakt, że znacznie lepiej niż inne rośliny przetwarza dwutlenek węgla na tlen. Jej właściwości potwierdzili naukowcy z NASA, zaliczając sansewierię do grupy roślin najlepiej oczyszczających powietrze. Dodatkowo, ma ona także dobry wpływ na jego odpowiednią wilgotność.

Ponadto wężownica pochłania i rozkłada toksyczne związki, takie jak wywołujący bóle głowy, bezsenność i osłabiający odporność formaldehyd, który negatywnie wpływa także na układ oddechowy oraz benzen, toksyczny związek zawarty m.in. w klejach i farbach, który przy wysokim stężeniu powoduje nie tylko obniżenie nastroju, ale może też zaburzać pracę serca. Jest też idealna dla alergików.

Wszystko to sprawia, że wężownica jest idealną rośliną właśnie do sypialni, ale nie tylko. Sprawdzi się także w mieszkaniach położonych w pobliżu ruchliwych ulic oraz miejscach, w których używa się urządzeń elektrycznych i elektronicznych. Może być więc doskonałym uzupełnieniem wystroju biura.

Idealna dla zapominalskich

Sansewieria nie wymaga czasochłonnej pielęgnacji. W tym przypadku im mniej, tym lepiej. Jest jedną z najbardziej wytrzymałych roślin. Nie ma konkretnych wymagań dotyczących stanowiska, w którym czuje się najlepiej - rośnie zarówno w miejscach nasłonecznionych, jak i w półcieniu.

Jeśli chodzi o podlewanie – dobra wiadomość dla zapominalskich - wężownica dobrze znosi okresowe susze, więc nawet jeśli przez pewien czas nie będzie podlewana, nie powinno jej się nic stać. W jej przypadku bardziej szkodliwa bywa nadgorliwość, czyli nadmiar wody, który może spowodować, że jej korzenie zgniją. Optymalnie jej podłoże powinno być lekko wilgotne.

Dodatkowo nie przepada też za częstym przesadzaniem, więc najlepiej to zrobić dopiero wtedy, gdy zobaczymy, że jej korzenie nie mieszczą się już w doniczce.

Biorąc pod uwagę jej prozdrowotne właściwości, niewątpliwie warto zapewnić jej dobre warunki.

Zobacz także: Domowe sposoby na wełnowce. Proste triki, dzięki którym usuniesz szkodniki z roślin
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić