Proste równanie wyzwaniem? Nagminnie popełniamy jeden błąd

34

Matematyka, zwana "królową nauk" często spędzała nam sen z powiek za szkolnych lat. Jak się okazuje, już po zakończeniu przygody z tym przedmiotem, część społeczeństwa ma z nią na bakier. Dowodem na to jest spór o prawidłowe rozwiązanie poniższego równania.

Proste równanie wyzwaniem? Nagminnie popełniamy jeden błąd
Równanie z podstawówki może sprawić wiele kłopotów - zdjęcie poglądowe (Adobe Stock, Adobe)

Matematyka jest jednym z chyba najbardziej nielubianych przedmiotów w szkole. Nic dziwnego - ilość wzorów, równań i zasad do zapamiętania nie jest najłatwiejszym zadaniem. Rozwiązywanie matematycznych łamigłówek ma jednak pozytywny wpływ na nasz mózg, niezależnie od wieku. Niektóre równania, nawet te z poziomu podstawówki, mogą stanowić wyzwanie. Wystarczy bowiem jeden błąd i całe, względnie proste, zadanie, będzie rozwiązane nieprawidłowo.

Zadanie z podstawówki. Rozwiążesz prawidłowo?

Niewielkie liczby, cztery proste działania - wydawałoby się, że w takim przypadku podanie złego wyniku graniczy z cudem. Niestety okazuje się, że gdy widzimy takie działanie, które wydaje się banalne, bardzo łatwo o błędy.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Matematyka zmorą polskich uczniów według NIK. Zrobiliśmy Polakom mały test

1 + 2 x 3 - 4 + 5 = ? - jaki jest poprawny wynik tego zadania? Przyjrzyjmy się dokładnie, jak wykonać konkretne działania. W tym przypadku kolejność ich wykonywania jest niezwykle ważna.

Jak widać, musimy zrobić dodawanie, mnożenie oraz odejmowanie. Zgodnie z zasadami, które obowiązują w matematyce, na samym początku musimy zająć się mnożeniem. Wówczas otrzymujemy równanie już z samym dodawaniem i odejmowaniem:

1+6-4+5=?

W tym momencie nie pozostaje nam już nic innego, jak rozwiązać równanie "od lewej do prawej". Prawidłową odpowiedzią jest zatem liczba 8. Jeżeli pominęliśmy właściwą kolejność wykonywania działań, bardzo możliwe, że jako wynik podaliśmy liczbę 10, co niestety jest błędem. Ćwiczmy zatem swoje matematyczne umiejętności i pielęgnujmy zdobytą w szkole wiedzę - nigdy nie wiadomo, kiedy się przyda.

Autor: ZS
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić