Pytali cię o długopis na rozmowie o pracę? To był test. Zobacz, co odpowiedzieć

185

Czeka Cię rozmowa kwalifikacyjna? By uniknąć niepotrzebnego stresu, powinieneś się odpowiednio przygotować. Rekruterzy bardzo często zadają pytania, które mogłoby się wydawać, nie mają związku z aplikowanym stanowiskiem. W rzeczywistości są to pułapki. Chodzi m.in. o pytanie, czy kiedykolwiek ukradliśmy z pracy długopis. Jak należy odpowiedzieć?

Pytali cię o długopis na rozmowie o pracę? To był test. Zobacz, co odpowiedzieć
Zdjęcie ilustracyjne. (pixabay.com)

Przedsiębiorca James Reed w swojej książce "Why You: 101 Interview Questions You'll Never Fear Again" opisał najdziwniejsze pytania, jakie mogą paść podczas rozmowy o pracę. Do firmy Reeda należy największa strona poświęcona HR-owi w Europie. Na podstawie własnego doświadczenia przedsiębiorca tłumaczy, jakie pytania, które pozornie wydają się mało znaczące, są tak naprawdę pułapkami dla kandydatów.

Jednym z takich pytań-pułapek jest: "czy kiedyś ukradłeś/aś coś z pracy, na przykład długopis?". Rekruterzy coraz częściej decydują się na zadanie takiego pytania. James Reed radzi, by w takiej sytuacji lepiej mówić prawdę i nie stwierdzać jednoznacznie, że nigdy nic nie ukradliśmy. Inaczej kandydat zostanie uznany za kłamcę, ponieważ - jak uważa Reed - każdemu zdarzyła się taka drobna kradzież, nawet nienaumyślnie.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Morawiecki podzielił się majątkiem. Kąśliwy głos z rządu

Ale trzeba być ostrożnym, gdyż nie możemy podczas rozmowy rekrutacyjnej stwierdzić, że kradzież długopisów to normalna sprawa. Autor książki "Why You: 101 Interview Questions You'll Never Fear Again" radzi także, by nie odpowiadać w stylu "Zdarzyło się raz czy dwa, ale zawsze odkładałem długopis na miejsce".

Pytanie o długopis. Jak należy odpowiadać?

Zatem jak należy odpowiedzieć, by zrobić dobre wrażenie? Według Reeda na powyższe pytanie należy opowiedzieć w sposób lekko żartobliwy, a jednocześnie by była to odpowiedź wiarygodna i naturalna. Dzięki takiej odpowiedzi, jak twierdzi Reed, specjaliści będą wiedzieli, że zrozumieliśmy intencję pytania, a jednocześnie - że nie kłamiemy. James Reed podał przykład odpowiedzi, ale możemy też wymyślić inną o podobnej formule:

Skłamałbym, gdybym powiedział, że nigdy bezmyślnie nie zabrałem ze sobą jakiegoś długopisu z pracy, ale zazwyczaj trafiał on z powrotem na moje biurko, chyba że go gdzieś zostawiłem. Ale nie mam w domu magazynku pełnego firmowych spinaczy i długopisów, jeśli o to chodzi.
Autor: ESO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić