Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Paulina Antoniak
Paulina Antoniak | 

Spowiedź dzieci. Posyłać, czy nie? Głos zabrała profesor psychologii

189

Dyskusje wokół spowiedzi dzieci nie milkną. Dla wielu kilkulatków jest ona stresującym wydarzeniem i wywołuje wiele emocji i obaw. Dzieci zamartwiają się o różne rzeczy, m.in. o to, że zapomną formułki, że nie wymienią wszystkich swoich "grzechów" czy że ksiądz zada im pytanie, na które nie będą znały odpowiedzi. W ostatnim czasie spowiedzi najmłodszych jest przeciwnych coraz więcej osób. Jej zwolenników też jednak nie braknie.

Spowiedź dzieci. Posyłać, czy nie? Głos zabrała profesor psychologii
Wokół spowiedzi dzieci pojawia się wiele dyskusji (Adobe Stock)

Obecnie, gdy znaczna część dzieci przystępuje do pierwszej komunii, dyskusje wokół tego, czy posyłać dziecko do spowiedzi, są szczególnie żarliwe. Głos w sprawie zabierają zarówno osoby publiczne, jak i internauci, którzy dzielą się swoimi przemyśleniami w mediach społecznościowych.

Niedawno m.in. Robert Biedroń postanowił powiedzieć, co myśli na temat spowiedzi dzieci. "Uważam, że spowiedź dzieci powinna być zakazana. Nie można zmuszać do tego ludzi!" - mówił.

W sprawie zabrała głos także europosłanka Danuta Huebner. "Dziecko nabiera też zaufania do tego przebranego pana, co ułatwia później podobnie przyodzianym panom krzywdzić dzieci" - powiedziała.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Z czego spowiadają się Polacy?

Spowiedź dzieci. Opinie podzielone

Na temat spowiedzi dzieci w rozmowie z "Wysokimi Obcasami" wypowiedziała się również psycholożka z Uniwersytetu SWPS prof. Katarzyna Popiołek. Specjalistka podkreśliła, że usilne szukanie w dziecku zła to "skandal". Oceniła także, iż spowiedź ma formę "przesłuchania".

Niestety, w spowiedzi chodzi nie o zrozumienie dziecka, tylko o przesłuchanie go. Ono jeszcze nie rozumie pojęcia grzechu, nie zawsze potrafi odróżnić dobro od zła. Spowiedź mogłaby mieć sens, gdyby przebiegała w formie rozmowy i skupiała się na tym, co dobre. Na przykład, gdyby ksiądz pytał dziecko, czy pomogło babci albo koledze i naprowadzał je w kierunku właściwych zachowań. Zamiast tego dziecko jest pytane o zło, które musi w sobie znaleźć, często na siłę. To skandal - tłumaczyła prof. Popiołek.

Niektórzy użytkownicy mediów spoełecznościowych dzielą się tym, jak wygląda spowiedź dzieci w innych krajach. "Syn u spowiedzi w czasie pandemii w sali przy kościele w Anglii" - podpisała zdjęcie syna jedna z użytkowniczek serwisu X. - Ksiądz powiedział, że musi go spowiadać tak, żebym dziecko widziała. Takie zasady - wyjaśniła.

Jeden z internautów napisał w odpowiedzi: "Jestem za takimi zasadami. Rodzic widzi dziecko, może ono czuć się bezpieczniej".

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Wyniki Lotto 15.03.2025 – losowania Lotto, Lotto Plus, Multi Multi, Ekstra Pensja, Ekstra Premia, Mini Lotto, Kaskada
Koszmarny wypadek na Podhalu. Pasażer nie żyje
Zaginęła 16-letnia Amelia. Policja prosi o pomoc
Komendant zginął w tragicznym wypadku. Brat pożegnał go we wzruszający sposób
Rosjanin nie wytrzymał. Dowództwo usłyszało gorzkie słowa
Szukają studentki. W styczniu zginęło tam troje Polaków
Pod żadnym pozorem nie zrywaj! Nawet 5 tys. zł kary
Chińczycy działali na terenie Wielkopolski. Wyłudzili VAT na 3 mln zł
Koalicja chętnych. Keir Starmer mówi o ochronie pokoju na Ukrainie
Turysta mógł zginąć. Chciał mieć fajne zdjęcie z wakacji w Egipcie
ISW o okrążeniu wojsk ukraińskich obwodzie kurskim. Brak dowodów
Jagiellonia Białystok kontra Lech Poznań. Starcie na szczycie Ekstraklasy
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić