Urodziła się jako mężczyzna, identyfikuje się jako kobieta. Pokazała, jak karmi piersią

30

Mika Minio-Paluello urodziła się jako mężczyzna, ale od jakiegoś czasu identyfikuje się jako kobieta. Transpłciowa aktywistka wywołała właśnie debatę na Wyspach Brytyjskich, po tym jak pokazała zdjęcia z karmienia piersią. Jak to w ogóle możliwe, że osoba urodzona jako mężczyzna może karmić piersią?

Urodziła się jako mężczyzna, identyfikuje się jako kobieta. Pokazała, jak karmi piersią
Urodziła się jako mężczyzna, identyfikuje się jako kobieta. Pokazała jak karmi piersią (Twitter)

Mika Minio-Paluello w przeszłości była specjalnym doradcą Partii Pracy. Transpłciowa aktywistka nagle pojawiła się na ustach Brytyjczyków, po tym jak była bohaterką programu "News at ten" w stacji iTV News. Przedstawiono ją jako "matkę zmagającą się z problemami" w następstwie coraz wyższych rachunków za wodę i energię elektryczną.

Urodziła się jako mężczyzna, identyfikuje się jako kobieta. Pokazała jak karmi piersią

Obecność Minio-Paluello w telewizji wywołała spore emocj. "To nie jest matka 'zmagająca się z problemami'" - napisała parlamentarzystka Rosie Duffield. Aktywistka urodziła się bowiem jako mężczyzna, ale wewnętrznie od zawsze czuła się kobietą.

W tle podczas materiału można było zobaczyć laktator, co wywołało kolejne komentarze. Jedna z działaczek feministycznych oskarżyła Minio-Paluello o "symulowanie karmienia piersią". "Kobiety transpłciowe mogą karmić piersią" - odpowiedziała w mediach społecznościowych bohaterka materiału iTV News, po czym udostępniła zdjęcie.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Nie rób tego błędu przed wyjazdem. "Chcą na tym oszczędzić"

Okazuje się, że kobiety transpłciowe mogą doprowadzić do karmienia piersią. Wystarczy, że zaczną brać kombinację leków, która powoduje produkcję mleka. Pierwszy taki przypadek zarejestrowano w roku 2018, kiedy to 30-letnia kobieta transpłciowa była w stanie wyprodukować ponad 200 g mleka dziennie.

Karmiłam piersią moje dziecko przez kilka tygodni. Później musiałam przestać, bo miałam nawrót raka i nie chciałam zaszkodzić dziecku - napisała w mediach społecznościowych Mika Minio-Paluello.

Co ciekawe, kombinacja leków, zwana protokołem Newmana-Goldfarba, nie została opracowana z myślą o kobietach transpłciowych. Pierwotny zamysł lekarzy był taki, by stworzyć możliwość karmienia piersią kobietom, które adoptowały lub urodziły dziecko poprzez macierzyństwo zastępcze i chciałyby karmić swojego malucha piersią.

Opracowana metoda nie jest wolna od ryzyka. Stosowane w niej leki mogą przenikać do mleka matki w niewielkich ilościach i tym samym trafiać do organizmu dziecka, powodując u niego nieregularną pracę serca.

Autor: ŁKU
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić