Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...

Wyciągasz stopę spod kołdry w trakcie snu? Miej tego świadomość

42

Zdarza ci się w nocy wystawić nogę poza kołdrę? Naukowcy postanowili zbadać to zjawisko. Twierdzą, że tak niewielki ruch może wpływać na jakość naszego snu.

Wyciągasz stopę spod kołdry w trakcie snu? Miej tego świadomość
Śpisz w ten sposób? Miej tego świadomość - zdjęcie ilustracyjne (Adobe Stock, Adobe)

Sen jest niezwykle ważny, aby zregenerować organizm po wymagającym dniu. Oprócz ilości niesamowicie ważna jest jego jakość. Okazuje się, że pewien odruch, nad którym zupełnie się nie zastanawiamy, może wpływać na to, jak odpoczywamy nocą. Jeżeli tylko uświadomimy sobie, że wystawiamy stopę za kołdrę, musimy pamiętać, że to ważny sygnał od naszego organizmu.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Zmiana czasu. Więcej zysków czy strat? Ekspert zabrał głos

Wystawiasz nogę przez sen? Ciało przekazuje ci ważną wiadomość

Naukowcy wyjaśniają, że wystawianie nogi poza kołdrę ma za zadanie pomóc w częściowym schłodzeniu ciała. W naszych stopach znajdują się bowiem struktury krwionośne, których zadaniem jest odprowadzanie ciepła z całego organizmu.

Specjaliści University of Pittsburgh School of Medicine podkreślają, że temperatura ciała w trakcie snu ma olbrzymie znaczenie. Jeżeli organizm odpowiednio ją obniży, może poradzić sobie np. z bezsennością. Naukowcy radzą, aby w pomieszczeniu, gdzie śpimy, nie przekraczała 18-20 stopni powyżej zera.

Śpisz za krótko? Sam sobie szkodzisz

Zbyt mała liczba godzin przeznaczonych na sen wpływa na jakość naszego funkcjonowania w ciągu dnia. Jeżeli śpimy za mało, wkrótce będziemy mieć problemy z koncentracją, pamięcią oraz poziomem energii w momencie, gdy potrzebujemy jej do wykonywania codziennych obowiązków. Za krótki sen spowoduje też problemy z utrzymaniem prawidłowej masy ciała. Obniży się również nastrój. Co więcej, mała ilość snu przyczynia się do ryzyka wystąpienia pewnych chorób. Jeżeli codziennie śpimy po 5-6 godzin, zaburzamy rytm dobowy i pracę układu autonomicznego. To z kolei prosta droga do problemów z pojawieniem się nadciśnienia tętniczego.

Autor: ZS
Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Zobacz także:
Wróć na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić