aktualizacja 

Zapytali księdza o spowiedź. Mało kto wie, że tak można

259

Sakrament pokuty i pojednania zaliczany jest do jednego z najważniejszych w Kościele katolickim. Ma oczyszczać wiernych z grzechów i tym samym zbliżać ich do zbawienia. Swoje przewinienia zwyczajowo wyznaje się w konfesjonale stojącym w świątyni. Czy zawsze tak musi być? Ksiądz Sebastian Picur zdradził internautom, czy spowiedź w domu jest możliwa.

Zapytali księdza o spowiedź. Mało kto wie, że tak można
Spowiedź w domu jest możliwa? Ksiądz wyjaśnia (TikTok, ks.sebastianpicur)

Ksiądz z TikToka wyjaśnia, czy można spowiadać się w domu. Spowiedź to jeden z najważniejszych sakramentów, który za sprawą wyznania grzechów i szczerego postanowienia poprawy ma zbliżać wierzących do Boga. Duchowny został zapytany, jakie stanowisko w kwestii miejsca wyznania grzechów ma Kościół katolicki. Na odpowiedź nie trzeba było długo czekać.

Ksiądz Sebastian Picur zamieścił na TikToku krótkie nagranie. Odpowiedział w nim na pytanie internauty, które dotyczyło spowiedzi. - Kilkukrotnie zdarzyło mi się usłyszeć, że na przykład: "Po co się spowiadać w kościele, jak można w domu?". Ciężko było mi odpowiedzieć na takie pytania - wyjawił zmartwiony komentator.

Czy można spowiadać się w domu? Ksiądz z TikToka rozwiewa wszelkie wątpliwości. Wyjawił, że spowiedź w domu jest możliwa. Przykładem ma być choroba lub pilna potrzeba sakramentu w innym miejscu niż to, gdzie chrześcijanin mieszka.

Spowiedź w domu jest możliwa. Na przykład podczas odwiedzin chorego. Tak samo możliwa jest spowiedź w szpitalu czy innym miejscu, gdy jest pilna potrzeba sakramentu - wyjaśnił dokładnie ks. Sebastian Picur.

Co jeśli nie mamy możliwości spotkania z księdzem? Katechizm Kościoła Katolickiego mówi o tak zwanym "żalu doskonałym". Ma być to żal przeżywany głęboko wewnątrz, z miłości do Boga. Musi być połączony z pragnieniem spowiedzi w najbliższym możliwym momencie. Tylko wtedy grzechy ciężkie mają być odpuszczone.

Gdy żal wypływa z miłości do Boga miłowanego nade wszystko, jest nazywany "żalem doskonałym" lub "żalem z miłości". Taki żal odpuszcza grzechy powszednie. Przynosi on także przebaczenie grzechów śmiertelnych, jeśli zawiera mocne postanowienie przystąpienia do spowiedzi sakramentalnej, gdy tylko będzie to możliwe - mówi oficjalna wykładnia doktryny wiary i zasad moralności Kościoła.
Trwa ładowanie wpisu:tiktok
Zobacz także: Unikanie opodatkowania to grzech? Ksiądz odpowiada
Autor: WIP
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić