aktualizacja 

Znasz te ślubne przesądy? Wielu bierze je na poważnie

6

Ślub to bardzo ważny moment w życiu zakochanych. Część panien i panów młodych podczas przygotowań bierze pod uwagę przesądy, mówiące, co może przynosić młodożeńcom szczęście, a co pecha. O jakich założeniach mowa?

Znasz te ślubne przesądy? Wielu bierze je na poważnie
Jak dobrze znasz ślubne przesądy? (Adobe Stock, Adobe)

Jedni twierdzą, że można je wsadzić między bajki. Inni niby w nie nie wierzą, ale wolą nie kusić losu i gdy przychodzi ważny w życiu moment, stosują się do przesądów.

Czy znacie zabobony dotyczące ślubów i wesel? Okazuje się, że istnieje ich całkiem sporo...

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Ile dać do koperty na wesele w 2024 r.? Kwota robi wrażenie

Ślubne przesądy - znasz je wszystkie?

Pierwszy przesąd dotyczy planowanej daty ślubu. Wedle tradycyjnych porzekadeł ceremonia powinna się odbyć w miesiącu, którego nazwa zawiera literę "r". W ten sposób para młoda ma zapewnić sobie długi, szczęśliwy związek.

Kiedy już nadejdzie ważny dzień, pogoda ma zwiastować to, jak będą wyglądać wspólne lata świeżo upieczonych małżonków. Słoneczna oznacza pomyślność, padający deszcz jest znakiem licznego potomstwa, a burza to zwiastun kłótni i nieporozumień. Bardzo dobrym symbolem jest tęcza.

Zwróćmy teraz uwagę na strój panny młodej. Mówi się, że przyszła żona powinna w dniu ślubu mieć na sobie coś pożyczonego oraz coś niebieskiego, aby zapewnić sobie piękne życie u świeżo upieczonego męża. Dobrze też, jeżeli umieści w bucie grosik - ten przesąd ma zapewnić dostatek. Oczywiście nikt w dzień ślubu, oprócz panny młodej, nie może włożyć bieli. Kolor jest zarezerwowany wyłącznie dla kobiety, która właśnie staje na ślubnym kobiercu.

Co ciekawe, przesądy mówią też wiele o welonie. Na głowę przyszłej żony ozdobę powinna włożyć druhna, która jest niezamężna. Pannie młodej odradza się oglądanie za siebie, aby ów welon poprawić (ma to przynosić pecha). Trzeba też uważać, aby welon nie spadł - to wróży kolejne nieszczęścia.

Czego nie robić na weselu? Oto przesądy

Po powiedzeniu sobie "tak", a przed rozpoczęciem wesela, jest wiele tradycyjnych ślubnych obrzędów. Tutaj również musimy uważać. Pan młody powinien przenieść swą żonę przez próg do sali weselnej. Potem czas na toast. Jeżeli rzucone o ziemię kieliszki nie potłuką się, to nie jest dobra wróżba. Lepiej niech wówczas od razu rozgniecie je świadek, aby nie ryzykować wspólnego szczęścia pary młodej.

Przeniesienie przez próg jest też ważne od razu po ślubie. Mężczyzna przenosi żonę przez próg mieszkania, aby zapewnić samo dobro na kolejne wspólne lata i uchronić ukochaną przed złymi duchami.

Autor: ZS
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić