oprac. Zuzanna Sierzputowska| 
aktualizacja 

Zrób to z butami, gdy za oknem hula zima. Tak pożegnasz marznące stopy

102

Zmarznięte stopy w zimę, nawet jeżeli uwielbiamy tę porę roku, nie są niczym przyjemnym. Nieocieplone obuwie może być przyczyną złapania przeziębienia czy też innych sezonowych wirusów. Jak ocieplić buty na chłodne dni?

Zrób to z butami, gdy za oknem hula zima. Tak pożegnasz marznące stopy
Wybór zimowego obuwia jest niezwykle ważny (Unsplash.com, unsplash)

Zmarznięte stopy przez nieodpowiednio ocieplone obuwie to częsty problem, który może powodować wiele późniejszych nieprzyjemności. Zimą dbamy o to, aby znaleźć ciepłą kurtkę, czapkę, szalik i rękawiczki - o butach również warto pomyśleć! Co zrobić, gdy nasza ulubiona para nie jest zbyt ciepła? Mamy kilka sposobów, na "dogrzanie" obuwia.

Sprawdzone sposoby na ocieplenie obuwia

Utrzymanie ciepła w zimę jest kluczowe, aby uniknąć wielu sezonowych chorób. Zadbanie o to, aby buty odpowiednio grzały na stopy, jest niezwykle ważne. Jeśli czujemy, że nie zachowują odpowiedniej izolacji, koniecznie zastosujmy jeden z poniższych sposobów.

Pierwszą ważną rzeczą jest dokładne obejrzenie upatrzonego przez nas modelu. Upewnijmy się, czy ma wystarczająco grubą podeszwę, a także czy jest nieprzemakalny i oddychający - dzięki temu nasze stopy będą odpowiednio chronione, a jednocześnie nie będą się pocić. Kolejnym aspektem, któremu warto jest się przyjrzeć, jest szerokość buta - nie powinien być za wąski. Szerszy egzemplarz można będzie dodatkowo ocieplić parą skarpet czy wkładkami.

Co z niekoniecznie ciepłymi butami, które już posiadamy? Zacznijmy od zaopatrzenia się w odpowiednie skarpety. Na zimowy sezon bawełniane schowajmy na dno szuflady i wyciągnijmy te wełniane. Pierwszy wspomniany model, mimo swojej wygody, sprawi, że będziemy marznąć. Wełna zapewnia termoizolację, a także absorbuje wodę, dzięki czemu nie przemoczymy stóp. W zimne deszczowe dni warto jest mieć też przy sobie jedną parę skarpet na zapas.

Kolejną metodą docieplenia butów będzie zakup odpowiednich wkładek. W sklepach obuwniczych znajdziemy wiele propozycji - wybierzmy te grubsze i wełniane. W ten sposób będzie nam cieplej i znacznie wygodniej; materiał dopasuje się do naszej stopy.

Ostatnią obuwniczą poradą będzie pamiętanie o dokładnym suszeniu tej części garderoby. Niedosuszone buty sprawią, że nasze stopy nie tylko będą mokre, lecz także zimne. Inna sprawa, że chodzenie w mokrych butach jest po prostu niekomfortowe.

Marzną ci stopy? Oto, co jeszcze możesz zrobić

Zimą pamiętajmy też o właściwej pielęgnacji stóp. To właśnie odpowiednie zajęcie się ciałem o tej porze roku jest niesamowicie ważne i może pomóc w dłuższym utrzymaniu ciepła w bucie. Odpowiedni masaż oraz suplementacja poprawi krążenie krwi, dzięki czemu lepiej będziemy znosić niskie temperatury.

Z tego samego względu ważny jest również ruch - spacer, jazda na rowerze czy gimnastyka z piłeczką świetnie wpłyną na nasze samopoczucie. Innym sposobem mogą być kąpiele według specjalnego harmonogramu - są to kąpiele ze wzrastającą temperaturą wody, które najlepiej poprawiają krążenie.

Zobacz także: Suszenie mokrych butów od śniegu. Oto kilka prostych metod
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić