o2-logo
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na
MDO
|

Co jadał Mieszko I? Oto jadłospis. Nie był wegetarianinem...

166
Podziel się

Archeolodzy zdołali odtworzyć jadłospis Mieszka I. Pomogły nowoczesne technologie i intensywne prace w ziemi. Zaskakujące, co udało się odszukać!

Co jadał Mieszko I? Oto jadłospis. Nie był wegetarianinem...
Co jadał Mieszko I? (Wikimedia Commons)
bDIKBevF

Na stronie internetowej polsatnews.pl możemy przeczytać, że Mieszko I na pewno nie był wegetarianinem. Mimo to w jego kuchni królowała kasza, a także groch. Pojawiały się też potrawy z pszenicy i prosa.

Podczas odtwarzania jadłospisu Mieszka I dokonano zaskakujących odkryć. Z ziemi udało się wydobyć prażone ziarna, a także pyłki roślin, których używano w kuchni księcia!

bDIKBevH

Mieszko I lubił dobrze zjeść. Na jego stole nie brakowało mięsa w dużych ilościach.

W tym tura, jeleni, żubrów, saren, ptaków - mówi Danuta Banaszak, archeolog, będąca autorką badań "Ostrów Lednicki Palatium Mieszka i Chrobrego. Chronologia i Konteksty", cytowana przez polsatnews.pl.

Co pojawiało się na stole Mieszka I?

Książę Mieszko I lubił też jeść ryby. Wyławiano je między innymi z jeziora znajdującego się na Lednicy, gdzie władca miał swój dwór. W jego jadłospisie pojawiały się też m.in. śledzie, które przywożono z Bałtyku.

bDIKBevN
Spróbowałbym tych ryb, a w szczególności jesiotra, którego nigdy nie jadłem - zdradza w rozmowie z polsatnews.pl Arkadiusz Tabaka, archeolog.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bDIKBevO
bDIKBewi
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(166)
Maciej
2 miesiące temu
Pani Danuto Banaszak, nie potrzeba być naukowcem, by w ramach bardzo poważnych prac naukowych napisać że Mieszko jadł miesa: tura, jeleni, żubrów, saren, ptaków. Na pewno jadł wszystko to co dawała uprawiana ziemia i lasy. Ale ja tylko po zawodówce jestem.
bogers21
2 miesiące temu
Zawsze i tylko teraz, Kiedy zbędne są słowa, Prawda ciągle umyka. Życzymy sobie nieraz, Przyjaźń całkiem nowa, By nie zapomnieć języka. Mydlić oczy Prawdzie, Sportem nazwać fałsz, Żyć nie czując życia. Wygląda ok wprawdzie, Zdradziecki to rausz, Odbiera powód bycia. Wszystko tonie płynąc, Nic się nie utrzyma, Nawet słońce spłonie, Z cierpienia słynąc, Wejżysz w nią oczyma, Dołączą uszy, dłonie. Wszystko ceną wolności, Oddaj dobrowolnie wolę, Pozbądź się języka. Nie szukając litości, Graj przypisaną rolę, Wszystko i tak znika.
Marcin
2 miesiące temu
Idiotyzmy to domena naszych czasów.Więc niby dlaczego miał być wegetarianinem w tak zamierzchłym okresie ?!
bDIKBewj
Dywizjon 308
2 miesiące temu
Niczego nie napisano o morelach i winogronach, które wówczas w Polsce uprawiano, gdyż panował bardzo ciepły klimat od wieku mniej więcej VII do XIII. Grenlandia zyskała wtedy swoją nazwę, gdyż obfitowała w łąki.
zaciekawiona
2 miesiące temu
czyżby Geslerowie mu gotowali?
Najnowsze komentarze (166)
Ale bełkot
2 miesiące temu
a ten typ mógł być co najwyżej JAROSZEM. Tak jeszcze przed wojną tłumaczono nam w nawiasach obce słowo wegetarianin.
Juzek
2 miesiące temu
Ale Mieszko tu juz nie mieszko.
qwq
2 miesiące temu
A kogo to obchodzi
jury
2 miesiące temu
amerykańscy uczeni to i polscy uczeni - to dwa bratnie kraje , przeciętny pseudo polak wie nawet gdzie w usa można się odlać
aaa
2 miesiące temu
Super wyniki badań,tylko naukowcy tak potrafią.
Kpiarz
2 miesiące temu
Musiał mieć słabe trawienie, skoro jeszcze teraz można to zbadać w odchodach. Ale, ale skąd wiadomo, że to Mieszka kupka ?
pzt
2 miesiące temu
Mieszko to ten co sprowadził chrześcijastwo? Mieszko , Mieszko nasz koleżko
Rechot losu
2 miesiące temu
Jednego jestem pewien , atakował polskie tereny, "niewiernych" całymi rodzinami wywozili do arabów a za to miał kasę na trzymanie wojsk czyli własnej mafii, dopiero Krzyżacy to ukrócili.
bDIKBewb
i tak ładna
2 miesiące temu
a ciecierzycy nie jadł? wszak to podstawa średniowiecznej kuchni
eli
2 miesiące temu
Amerykę odkryli hahahahahahah
mieszko
2 miesiące temu
nie wiemy na dobrą sprawę gdzie był Chrzest Polski ale wiemy co jadł. Kto pisze takie bzdury , brak ciekawych tematów...
Kulawikowa
2 miesiące temu
To, to jeszcze nic, ale publiczna namowa do prostytucji i to w mediach społecznościowych na stronie o2? Ooooo! To jest dopiero coś!!!
Jola
2 miesiące temu
Dla mnie to kompletne głupoty czytać co jadł Mieszko kogo to obchodzi takie bzdury
lambert
2 miesiące temu
Ciekawe, czy jadał u Sowy. Jeśli tak, to muszą być jakieś nagrania.
...
Następna strona
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić