Jak rozpoznać auto po powodzi? Na to trzeba zwrócić uwagę

4

Coraz częściej na portalach motoryzacyjnych pojawiają się ogłoszenia sprzedaży aut po powodzi. Najczęściej zamieszczane są one zaraz po wystąpieniu zjawiska na danym obszarze. Kuszą kupujących przede wszystkim atrakcyjną ceną. Niestety, niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, jakie konsekwencje może mieć zakup samochodu popowodziowego.

Jak rozpoznać auto po powodzi? Na to trzeba zwrócić uwagę
Samochód po powodzi (Materiały WP, Adobe)

Zakup auta po powodzi to jeden z najgorszych scenariuszy, jakie mogą spotkać kierowcę. Niesie to za sobą wiele negatywnych skutków. Co więcej, sama naprawa takiego samochodu może okazać się zupełnie nieopłacalna.

Auto po powodzi. Jak je rozpoznać?

Aby rozpoznać auto popowodziowe, warto zwrócić uwagę na kilka istotnych czynników. Taki samochód może mieć widoczne ślady zalania. Będą to resztki błota, czy ślady wskazujące na wystąpienie wilgoci lub pleśni. Warto wówczas sprawdzić nie tylko te miejsca, które są widoczne na pierwszy rzut oka, ale i wszelkie zakamarki.

Wygląd samochodu z zewnątrz

W pierwszej kolejności warto zwrócić uwagę na różnego rodzaju odbarwienia i zacieki na lakierze, które mogą świadczyć o wystawieniu samochodu na długotrwałe działanie wody. Pojazd popowodziowy będzie wyróżniać się też korozją w nietypowych miejscach.

Osad i muł

W aucie popowodziowym z pewnością natkniemy się na drobny osad i muł w trudno dostępnych miejscach pojazdu. Oglądając samochód, warto sprawdzić uszczelki i listwy, można też zajrzeć pod dywaniki w kabinie, pod plastikowe obudowy, pod klapkę wlewu paliwa i w jej wnętrze.

Wygląd tapicerki samochodowej

Przed sprzedażą samochodu po powodzi wielu handlarzy pojazdów zadaje sobie trud i dokładnie czyści materiałową tapicerkę samochodową. Jeśli jednak poczujemy nieprzyjemny zapach wilgoci i pleśni, musimy mieć na uwadze, że pojazd mógł zostać niedawno zalany.

W przypadku tapicerki skórzanej natomiast o zalaniu będzie świadczyć jej zmieniony wygląd. Przede wszystkim, na skutek powodzi stanie się ona nieprzyjemna w dotyku, twarda i sztywna. Przesadny zapach tapicerki również powinien wzbudzić wątpliwości.

Oznaki wilgoci

Oznaki wilgoci w aucie po powodzi to z kolei zaparowane lampy i zegary, które pojawiają się na skutek długotrwałego działania wody.

Instalacja elektryczna

Jeżeli podejrzewamy, że mamy do czynienia z autem po powodzi, powinniśmy zajrzeć do styków kostek elektrycznych. Po zalaniu będą one zaśniedziałe, a na ich powierzchni może też pojawić się charakterystyczny nalot.

Auta po powodzi. Jakie niebezpieczeństwo niesie ich zakup?

Usterki w zalanym samochodzie obserwowane są bardzo często. Co gorsze, mogą one pojawiać się w najmniej spodziewanym momencie. Największe zagrożenie dotyczyć będzie instalacji elektrycznych. Woda znajdująca się w systemie elektronicznym może bowiem skutkować zawieszeniem któregoś z systemów. Może to wydarzyć się w każdej chwili, także podczas jazdy, co naraża pasażerów, kierowców i innych uczestników ruchu drogowego na poważne niebezpieczeństwo.

Samochód po powodzi będzie też znacznie szybciej ulegał zniszczeniom, zużyciu i korozji. W ostateczności jego naprawa może okazać się nie tyle niemożliwa, co nieopłacalna. Jak więc uchronić się przed zakupem auta po powodzi? W umowie kupna warto zadbać o to, aby znalazł się w niej zapis, mówiący o tym, że samochód nie został zalany. W takim przypadku kupujący, w razie wystąpienia jakichkolwiek problemów, które mogą wskazywać na to, że samochód uczestniczył w powodzi, będzie mógł domagać się rekompensaty od nieuczciwego sprzedawcy pojazdu.

Zobacz także: Zostawił auto z otwartymi szybami. Nagranie kierowcy po śnieżycy w USA
Autor: WEG
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić