aktualizacja 

Piłeś, ale musisz przeparkować auto na podwórku. Wyrok sądu jest jasny

58

Czy przestawienie samochodu na prywatnym podwórku, gdy jesteśmy pod wpływem alkoholu, jest legalne? Wyrok sądu w tej kwestii jest jednoznaczny i nie pozostawia wątpliwości.

Piłeś, ale musisz przeparkować auto na podwórku. Wyrok sądu jest jasny
Kontrola trzeźwości alkomatem (Materiały prasowe, Policja)

Przepisy prawa są bardzo precyzyjne w tej materii — jazda pod wpływem alkoholu jest zabroniona w ruchu lądowym. Wyrok Sądu Rejonowego w Rybniku wyjaśnia, co należy rozumieć przez pojęcie ruchu lądowego, a co za tym idzie, czy ta zasada ma zastosowanie również na prywatnym podwórku.

Po wypiciu alkoholu przejechała po podwórku. Zapadł wyrok

Sprawa, która doprowadziła do wydania tego wyroku, dotyczyła osoby, która, będąc pod wpływem alkoholu, wsiadła do samochodu i podjechała nim do bramy wyjazdowej, skąd pojazd odjechał już z innym kierowcą. W toku procesu sądowego poruszono kwestię, czy takie działanie powinno być karane jako jazda pod wpływem alkoholu (stężenie alkoholu w wydychanym powietrzu wynosiło 1,70 mg/l). Ostatecznie osoba ta została uniewinniona. Kluczowe dla wydania takiego wyroku było zrozumienie, co oznacza ruch lądowy.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Prawie 130 tys. zł za odświeżonego Yarisa. Co dostajemy w zamian?

Sprawa nie jest tak prosta, jak mogłoby się wydawać. Zgodnie z wyrokiem Sądu Najwyższego z 5 maja 2009 r. ruch lądowy to nie tylko ruch na drogach publicznych czy w strefach zamieszkania, ale również ruch w miejscach dostępnych dla powszechnego użytku. Miejscami, które nie mogą być zaliczone do miejsc dostępnych dla ruchu pojazdów, są te, w których ruch jest ograniczony do wąskiego grona osób. Dodatkowo, w postanowieniu Sądu Najwyższego z 20 sierpnia 1976 r. czytamy, że podwórko prywatnego domu mieszkalnego nie jest miejscem, gdzie odbywa się ruch lądowy.

Kluczowe w tej kwestii jest zrozumienie, co oznacza dostępność terenu dla osób postronnych. W wyroku Sądu Najwyższego z 2 marca 2012 r. jest informacja, że "wszystkie obszary, w których może odbywać się ruch lądowy, muszą być ogólnodostępne i wykorzystywane przez nieograniczoną liczbę osób. Z tego wynika, że grunt rolny, podobnie jak podwórko przydomowe, nie może być uznany za miejsce, gdzie odbywa się ruch lądowy pojazdów". Można więc stwierdzić, że teren prywatny czy obiekt zamknięty dla osób postronnych wyłącza pojęcie ruchu lądowego.

Jednakże warto zwrócić uwagę na jeszcze jeden aspekt. Sąd podkreślił, że przepisy zawarte w ustawie Prawo o ruchu drogowym mogą być stosowane poza drogami publicznymi — ale tylko w tych miejscach, gdzie odbywa się ruch i tylko wtedy, gdy jest to konieczne dla zapewnienia bezpieczeństwa uczestników tego ruchu.

Trudno jest sobie wyobrazić sytuację, w której na prywatnym podwórku stajemy się uczestnikiem ruchu drogowego. Najbardziej realnym przykładem może być sytuacja, gdy na imprezę przyjeżdżają goście i na terenie posesji odbywa się ruch pieszych (np. obsługi).

Autor: MLŃ
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić