Filip Buliński
Filip Buliński| 

Przestawienie auta pod domem po alkoholu. Sąd wydał wyrok

45

Zgodnie z art. 87 Kodeksu Wykroczeń, prowadzenie auta po alkoholu jest zabronione i zagrożone karą grzywny, zakazu prowadzenia pojazdu oraz aresztu. Tyczy się to dróg lądowych, powietrznych i wodnych. Czy prywatne podwórko się do tego zalicza? Sąd Rejonowy w Rybniku wydał w tej sprawie wyrok.

Przestawienie auta pod domem po alkoholu. Sąd wydał wyrok
O tym, że po alkoholu nie możemy wsiadać za kierownicę, powinien wiedzieć każdy. Nie zawsze spotka nas za to kara (Policja, Policja)

Całą sytuacja miała miejsce w lipcu 2021 r. Jak możemy przeczytać w aktach sprawy, K. pokłócił się z ojcem i kopnął w szybę od drzwi, wskutek czego na nodze powstała rana. Następnie mężczyzna wsiadł do samochodu i przejechał od domu do bramy, gdzie spotkał się ze swoim kolegą.

Ten widząc krwawiącą nogę, wsiadł za kółko i odwiózł rannego mężczyznę do domu. Mimo to, K. został oskarżony z art. 178a Kodeksu karnego o prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości. Jak się okazało, miał 1,7 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu. Nie zdradzono, jak doszło do zatrzymania mężczyzny.

Podczas procesu pochylano się przede wszystkim nad zagadnieniem, czy jazdę po prywatnym podwórku można zaliczyć do ruchu lądowego. Ostatecznie Sąd Rejonowy w Rybniku wydał wyrok uniewinniający, powołując się na wyroki Sądu Najwyższego z przeszłości, w tym m.in. z dn. 5 maja 2009 r. oraz 2 marca 2012 r.

Ruchem lądowym jest nie tylko ruch na drogach publicznych, w strefach zamieszkania, ale również ruch w miejscach dostępnych dla powszechnego użytku. Do miejsc dostępnych dla ruchu pojazdów nie mogą natomiast zostać zaliczone miejsca, w których nie odbywa się ruch ogólnodostępny, a jedynie w danym miejscu dopuszczone jest do ruchu wąskie grono osób - czytamy w wyroku Sądu Najwyższego z dn. 5 maja 2009 r.
Wszystkie wskazane w ustawie obszary, w których może odbywać się ruch lądowy, mają charakterystyczne cechy wspólne, a mianowicie muszą być ogólnodostępne i wykorzystywane przez nieograniczoną liczbę osób. Prowadzi to do wniosku, że grunt rolny, podobnie jak podwórko przydomowe, nie może być uznany za miejsce, gdzie odbywa się ruch lądowy pojazdów - napisano w wyroku Sądu Najwyższego z dn. 2 marca 2012 r.

Wspomniane wyroki nie pozostawiają wątpliwości co do sprawy. Jednak mimo to zalecamy, by pod żadnym pozorem nie wsiadać za kierownicę, jeśli wcześniej spożywaliśmy alkohol.

Należy także pamiętać o art. 1 ust. 1 zakresu przedmiotowego ustawy Prawo o ruchu drogowym, który mówi, że "przepisy ustawy stosuje się również do ruchu odbywającego się poza miejscami wymienionymi w ust. 1 pkt 1, w zakresie koniecznym dla uniknięcia zagrożenia bezpieczeństwa osób."

Oznacza to, że o ile jazdę po prywatnym podwórku nie można zaliczyć do ruchu lądowego, tak może dojść do sytuacji, w której poniesiemy konsekwencję za jazdę pod wpływem alkoholu na zamkniętym terenie. Taką sytuacją może być np. przyjęcie, na którym goście przyjeżdżają samochodami, a jednocześnie odbywa się ruch pieszy.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić