Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Antonina Jazińska
|
aktualizacja

Abelard Giza nie chce pieniędzy z rządowego funduszu. Jego agent wziął za to 135 tys. zł

26
Podziel się:

Abelard Giza zaprzeczył, że miał dostać pieniądze z funduszu wsparcia od Ministerstwa Kultury. Sam nie wnioskował też o pomoc, a 135 tys. zł trafi do jego agenta.

Abelard Giza nie chce pieniędzy z rządowego funduszu. Jego agent wziął za to 135 tys. zł
Abelard Giza nie wnioskował o pieniądze od rządu (ONS.pl)

Abelard Giza nie raz pokazywał, że jest przeciwnikiem obecnego rządu. Dofinansowanie dla branży kulturowej od ministerstwa pojawiło się dopiero 8 miesięcy po wybuchu pandemii. Przez ten czas pora część artystów i członków ekip technicznych miała spory problem z zarobkami. Komik nie wnioskował o żadne pieniądze. Odpowiedział na oskarżenia.

Mam to szczęście, że mam swoją widownię i nie szukam dofinansowania swoich projektów. Szykuję aktualnie dwa, sam w nie inwestuję i wierzę, że będą miały do kogo trafić. Ale rozumiem też, że nie każdy ma takie możliwości. Ludzie kultury, których na co dzień nie widać - dźwiękowcy, oświetleniowcy, inspicjenci czy mniej znane twarze sceniczne są dziś w głębokiej dupie. Jak wszyscy - oczywiście. Mogę nie lubić tej władzy, ale nie chcę oceniać tych, którzy potrzebują pomocy finansowej od państwa. Bo to nie są prywatne pieniądze rządzących tylko publiczne - pisał na Facebooku.
Zobacz także: Gwiazdy wspierają protesty kobiet

Jan Malinowski, jego agent, skorzystał z możliwości pomocy i z funduszu wsparcia przyznano mu 135 tys. zł. Giza wyjaśnił, że Malinowski współpracuje nie tylko z nim, ale też z innymi osobami.

Współpracuje nie tylko ze mną. Ma pod sobą też dwa inne podmioty i regularnie działa z około dziesiątką artystów. We wniosku podał kwotę, zakładającą zwrot kosztów odwołanych występów, które jego agencja musiała ponieść na wiosnę (trzeba było zapłacić za pracę bileterii i zaliczki domom kultury, których nie dało się wycofać). Zawnioskował też o fundusze na przyszłe projekty. Stworzył m.in. plan cyklu spektakli improwizacji komediowej on-line. Streaming, kamery i wynajem teatru z obsługą. Przy każdym takim wydarzeniu pracuje średnio ok. 25 osób - tłumaczył.

Giza skrytykował też sposób, w jaki przyznawano pieniądze. Zauważył, że wykluczono zatrudnionych na umowę o dzieło. "To nie pierwszy projekt skopany w ciągu ostatnich kilku lat" - krytykuje na Facebooku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
WP Gwiazdy
KOMENTARZE
(26)
Górnik
2 lata temu
Giza?a kto to jest?
Płot Ostrego
2 lata temu
To panie Gilza, weźcie razem z tymi wszystkimi dźwiękowcami, oświetleniowcami, inspicjentami - zróbcie kabarety online i sprzedawajcie przez internet za mikrokasę. Lub róbcie trochę kaski nana reklamach, byle nienachalnie. Czyli, mówiąc krótko, ZARABIAJCIE pieniądze zamiast dziadować i wyciągać po "publiczne". No chyba że nie macie do zaoferowania nic takiego, za co ludzie będą chcieli zapłacić parę złociszy - w takim razie proponuje się przebranżowić.
Hsh
2 lata temu
A może biologiczny ojciec to matka?czy jak
Xyz
2 lata temu
Nie wspierać kabareciarzy!!! W naszym kraju już jest wystarczająco śmiesznie :) Nie trzeba nas bardziej rozśmieszać
Tomas
2 lata temu
Dziwne ..nie chciałem a taką kasę dostałem.. Janda chciała ale mało dostała. To jak zwykle u opozycji koryto jest dla jednych za krótkie, a dla drugich za małe.
...!
2 lata temu
Abelardzie - nie podejrzewałem cię o taką "inteligentną" postawę ... Czy to ci aby nie zaszkodzi ...?!
Mimi
2 lata temu
A co z tymi co musieli odwołać wesela i potracić zaliczki? A mało tego za uszczerbek na zdrowiu? Bo wątpie żeby ich psychiki to nie sięgnęło.
I tak żle
2 lata temu
Niech oddadzą Jandzie,żaliła się,że za mało dostała.
Joan
2 lata temu
Można komuś pomóc jeżeli nie ma co do garnka włożyć I nie ma za co recepty wykupić Ale dlaczego przyznaję się tak olbrzymie pieniądze. Większość ciężko pracujących ludzi w życiu takich pieniędzy nie widziała. A ci pseudo artyści wstydu nie mają
Jak zawsze
2 lata temu
Najwięcej kasy żądają najbogatsi wstyd !
Buash
2 lata temu
Zawnioskował też o fundusze na przyszłe projekty xD
Hahaha
2 lata temu
Hahahaha Później powie ze sekretarka wzięła sprzątaczka i napewno się nie podzieliła ........
fakty
2 lata temu
Abi nie wziął tylko agent! tak jak proboszcz na mszy nie bierze kasy tylko ministranta z tacą wysyła!
Pan Kracy
2 lata temu
Teraz Polacy sami widzicie na co idą nasze ciężko zarobione pieniądze. Ja sam prowadzę firmę i powiem wam, że też żadnej dotacji nie chcę, bo i tak trzeba je potem wracać. Realną pomocą byłoby po prostu zwolnienie z ZUSu, ale Państwo Polskie gnębi takich jak ja, a Karolakowi daje 1.600 000 zł bo biedak ucierpiał na coronavirusie ;/ DRAMAT !!!
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić