Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Przejdź na
KDH
|

Komedia TVP przewidziała pomysł Błaszczaka. "Życie dogoniło spektakl"

38
Podziel się

Jeszcze do niedawna mało kto były w stanie przewidzieć, że pewien fragment ze spektaklu TVP w reżyserii Juliusza Machulskiego z 2003 r. okaże się tak proroczy w kwestii gorącego ostatnio problemu z uchodźcami z Afganistanu.

Komedia TVP przewidziała pomysł Błaszczaka. "Życie dogoniło spektakl"
"19. Południk" zyskał drugie życie dzięki internautom

Od ponad tygodnia media informują o dramacie, który rozgrywa się w miejscowości Usnarz Górny przy granicy polsko-białoruskiej. Rząd jest przekonany, że koczujący tam migranci są częścią "wojny hybrydowej", którą prowadzi z Polską i UE Aleksander Łukaszenka.

Z tego powodu minister Mariusz Błaszczak nakazał wzmocnienie granicy i postawienie płotu z drutu kolczastego, wysokiego na 2,5 m i docelowo mającego mieć 180 km. Ma to nie tylko powstrzymać uchodźców, ale zapewnić też, by Polska nie stała się nowym kanałem przerzutowym nielegalnych migrantów.

Internauci szybko wytknęli, że pomysł Błaszczaka nie jest niczym nowym. Na serwisie Wykop wskazali na pewien fragment "19. Południka", spektaklu Teatru Telewizji z 2003 r. Bohaterem tej komedii Juliusza Machulskiego jest Bartłomiej Czop (Andrzej Grabowski), który zostaje prezydentem i za sprawą swoich radykalnych oraz populistycznych działań doprowadza do pogorszenia się relacji z Rosją, Niemcami i USA.

W pewnym momencie w spektaklu dochodzi do rozmowy między Czopem a młodą dziennikarką graną przez Joannę Brodzik. Na pytanie o 30 proc. bezrobocie, prezydent odpowiada, że chce, aby do budowy muru na całej wschodniej granicy Polski zatrudnić bezrobotnych. Gdy dziennikarka spytała czy to żart, Czop odpowiedział jej:

A widziała pani żart wysoki na 4 m i długi na 1258 km? To będzie jedyny oprócz Muru Chińskiego widzialny z Księżyca. Muru, który położy tamę barbarzyńcom ze Wschodu – słyszymy.

Na tym nie poprzestaje. W dalej części swojej wypowiedzi zaznacza, że za mur zapłaci Unia Europejska.

Chcieli nas pod warunkiem uszczelnienia naszej wschodniej granicy, to niech płacą – argumentuje.

Dodaje, że jeśli Unia nie zapłaciłaby, to ma na to rozwiązanie. Wypowiedź serialowego prezydenta trudno nie skojarzyć z obecnymi działaniami białoruskich władz.

Zobaczymy, czy nie zapłaci, jak im będziemy co godzinę przerzucać przez wschodnią granicę uchodźców z Afganistanu, Kurdów, dziadów z Bangladeszu czy Kosowa. Zobaczymy, czy nie zapłaci – śmiał się ekranowy prezydent.

Sam Machulski powrócił ostatnio do tego spektaklu w rozmowie z portalem Made in Warmia & Mazury.

Tego nie wymyśliłby żaden scenarzysta. Krzysztof Zanussi pokazuje ten spektakl studentom i podobno nie wierzą, że powstał 17 lat temu. Wówczas wydawał się surrealistyczny, ale życie go dogoniło. Zrobiłem go na zamówienie jeszcze niezależnej wówczas telewizji publicznej, a w kwestii tematu dostałem carte blanche. Nie do pomyślenia dzisiaj! – powiedział reżyser.
Zobacz także: Zobacz fragment ze spetaklu, jak prezydent RP mówi o bezrobociu
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(38)
Zbigut
5 miesięcy temu
W czasach socjalistycznych też nie było bezrobocia
Asterix 271
5 miesięcy temu
Bezrobocie spadło bo pis dał stanowiska nierobą ze sowich rodzin
PANIE.OVH
5 miesięcy temu
Za PiS bezrobocie spada regularnie. POPSL to mistrzostwo w sprawie bezrobocia .
Hahaha
5 miesięcy temu
Bezrobocie to było za peło
Brawo
5 miesięcy temu
Dobrze że mamy PiS a nie tych nowocześniejszych u władzy .
Hmmm
5 miesięcy temu
Czyli co ma na myśli o2 ? Wpuszczać jak leci ?
SuperGość
5 miesięcy temu
KDH czyli autor jakkolwiek słusznie dostrzegł podobieństwa sytuacji obecnej zawieruchy z nachodźcami na granicy z tą ze spektaklu , niemniej przypisał bezładnie skojarzenia postaci tych ze spektaklu z tymi z rządu. Drogi autorze zacznij myśleć i pisać logicznie! Spróbuj choć raz a zobaczysz jakie to satysfakcjonujące
Kord
5 miesięcy temu
To nie uchodźcy , tylko nielegalni imigranci zarobkowi , nie z Afganistanu ale z Iraku, rzetelność autora poraża.
KrB
5 miesięcy temu
Prorok, czy co ?...............
KrB
5 miesięcy temu
PROROK ,CZY CO ?..........
Tyler Durden
5 miesięcy temu
Gdzie to 30% bezrobocie? Ostatnie 23% pamiętam, kiedy rządziło Peło.
darek
5 miesięcy temu
Socjalizm, komunizm XXI wieku to PIS w czystej postaci, naród posłuszny ma pracować za ,,miskę ryżu,, nie zadawać pytać i trzymać język za zębami.
Jajacek.
5 miesięcy temu
Powinna powstać spółka skarbu państwa "Płotex", która zatrudni pisowskie rodziny, a będzie zajmować się budową najdroższego płotka na świecie.
Menahem
5 miesięcy temu
Zawsze Machulski czy wy działacze etatowi z o2 możecie przyjąć u siebie w domu muzułmanów z połowy świata. Albo dobrowolnie się opodatkujcie na ich rzecz. To takie proste
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić